Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Debiut płyt do zadań specjalnych

 

Czas czytania: ~5 min


Są duże, kwadratowe, mają minimalistyczny wygląd i świetnie nadają się na taras, balkon, patio, ścieżkę w ogrodzie czy nawet na plażę… Płyty gresowe Cerro i Tono to atrakcyjne uzupełnienie zewnętrznych aranżacji wykonanych z betonowych kostek i płyt nawierzchniowych. Wskazane są tam, gdzie liczy się lekkość elementów i możliwość demontażu.

 

Produkty Polbruk

Płyty Cerro

Produkty Polbruk

Płyty Tono

Tono i Cerro to tegoroczne nowości firmy Polbruk, a jednocześnie pierwsze płyty gresowe w ofercie tego producenta. Powstały z dedykacją do zadań specjalnych – są szybkie w montażu i demontażu, choć można je zamontować również na stałe. Sprzyja temu ich grubość, która wynosi zaledwie 2 cm, przez co płyty są niesłychanie lekkie. Poza szerokim zastosowaniem, wyróżniają się również uniwersalnością, ze względu na swój format i kolorystykę. Świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji, gdzie ceni się geometryczne kształty i duży format elementów. Tono i Cerro to sporej wielkości kwadraty o boku 59,3 cm. Obydwie są utrzymane w szarej tonacji i mają matową powierzchnię, ale różnią się deseniem. Tono swoim wyglądem przypomina kamień, a Cerro – beton. Odcienie szarości płyt Cerro o wdzięcznych nazwach adular i cosmo, są przy tym nieco jaśniejsze niż „kamienne” nerino i dim, w których występuje płyta Tono. Nowe płyty mają też inne zalety. Są mrozoodporne i antypoślizgowe, a do tego rektyfikowane (czyli najprościej mówiąc ich kąty wynoszą 90 st., a poza tym są ostro zakończone i nie różnią się wielkością w ramach tej samej partii). Ich dużym atutem jest również odporność na zaplamienie i ścieranie. Jakie zatem nawierzchnie możemy z nich wykonać?

Produkty Polbruk

Płyty Cerro

Produkty Polbruk

Płyty Tono

Produkty Polbruk

Płyty Tono

Taras i patio „na nóżkach”

Nowe płyty idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie materiał, z którego budujemy nawierzchnię, musi być lekki. Doskonale nadają się na przykład do tworzenia nawierzchni na wspornikach. Są one stosowane w przypadkach, gdzie pod „podłogą” chcemy ukryć np. instalacje elektryczne czy sanitarne, ale również w miejscach, gdzie teren jest nierówny. Przy różnicy poziomów pomiędzy np. domem a przyszłym tarasem stosuje się wsporniki regulowane. Pozwalają one, jak sama nazwa wskazuje, na dostosowanie ich wysokości, a więc zniwelowanie niewielkich różnic. Budowa takiej nawierzchni przebiega dość szybko. Po przygotowaniu odpowiednio utwardzonego podłoża (powinno mieć ono lekki, 1,5 – 2 proc. spadek w celu właściwego odprowadzania wody) i rozmierzeniu całości rozstawia się wsporniki, na których układane są płyty. Należy przy tym pamiętać, że na każdą z nich powinno przypadać ich cztery – pięć na bokach i po jednym na środku. Konieczne jest również zachowanie kilkumilimetrowego dystansu pomiędzy poszczególnymi elementami, aby umożliwić odprowadzanie wód opadowych. W czasie układania nawierzchni trzeba sprawdzać wypoziomowanie powierzchni. Niedoskonałości można poprawić również na koniec, demontując pojedynczo źle ułożone płyty i regulując wysokość wsporników. Nawierzchnie z płyt gresowych na wspornikach można najczęściej spotkać na tarasie czy patio.

Produkty Polbruk

Płyty Cerro

Produkty Polbruk

Płyty Tono

Jeden gres – wiele możliwości

Płyty gresowe można również osadzić bezpośrednio na utwardzonym podłożu. W ten sposób zbudujemy na przykład ścieżkę ogrodową metodą „step by step”, czyli taką, w której płyty są posadowione mniej więcej w odstępach równych długości ludzkiego kroku. Przepis na ścieżkę z płyt gresowych Tono i Cerro nie jest skomplikowany. W zależności od podłoża musimy usunąć i wyrównać warstwę ziemi na odpowiednią głębokość. Następnie układamy żwir o frakcji 16-35 mm na grubość około 10 cm. Zagęszczamy go i układamy kolejną, cieńszą warstwę z drobniejszego żwiru (frakcja 8-16 mm) o wysokości 5 cm. Po ubiciu jej pozostaje już tylko położyć płyty gresowe. Powinniśmy przy tym pamiętać o tym, żeby zachować spadki, które pozwolą na odprowadzanie deszczówki z powierzchni płyt. Taki sposób układania sprawdzi się w ciągach pieszych czy dziedzińcach.

Produkty Polbruk

Płyty Cerro

Od balkonu po plażę

Co ciekawe, gresy wykorzystamy z powodzeniem do budowy ścieżek tymczasowych, na przykład na piasku – w sąsiedztwie kąpielisk czy na plaży. Cerro i Tono można również zamontować na stałe na tarasach czy balkonach, klejąc płyty bezpośrednio do wcześniej przygotowanego podłoża betonowego. W tym celu musi być ono oczyszczone. Dobrze je również zagruntować i wykonać izolację przeciwwilgociową. Następnie kleimy poszczególne płyty do podłoża. Przy tej czynności trzeba pamiętać, że obie powierzchnie muszą być pokryte klejem, a także że szerokość fugi powinna wynosić około 4 mm. Należy również zwrócić uwagę, że całość nawierzchni powinna mieć spadek 1,5 do 2 proc. (konieczność odprowadzania deszczówki).

Produkty Polbruk

Płyty Cerro

Produkty Polbruk

Płyty Tono

Jak nietrudno zauważyć, gresy to ciekawa alternatywa wszędzie tam, gdzie ich betonowe odpowiedniki są po prostu za ciężkie albo z różnych powodów nie mogą być zastosowane. Poza tym, Cerro i Tono, to designerskie i minimalistyczne płyty, które doskonale pasują do wielu aranżacji, w tym w szczególności do tych supernowoczesnych. Słowem, są to produkty do zadań specjalnych, z których zbudujemy nawierzchnie na wspornikach lub bez np. tarasu, dziedzińca, ścieżki w ogrodzie czy balkonu. Są one również idealne do zastosowań tymczasowych, bo tak jak szybko zostały ułożone, tak samo sprawnie można je zdemontować. 


nq80xp04hB4SOpawEWNKZrqXyvemkCLaoe1f96c3lPaCsdjLwoNXUlZGgWJN_polbrulpng.png

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

 

Artykuł Partnera

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Technologie, Architektura Betonowa, Beton Architektoniczny

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera