Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pięć kondygnacji dla zdrowia

 

Czas czytania: ~3 min


Dwanaście oddziałów łóżkowych z 356 łóżkami, zespół jedenastu poradni przyszpitalnych i gabinetów wielofunkcyjnych, szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny z ośmioma salami, zakład rehabilitacji kardiologiczne, laboratorium genetyczne – wszystko to planowane jest w nowym gmachu szpitala miejskiego w Gliwicach. Za projekt architektoniczny obiektu odpowiada pracownia Industria Project.

 

Projekt szpitala w Gliwicach

Duża inwestycja w mieście

Szpitale – to projekty niezwykle złożone, w których zintegrować trzeba wiele elementów o bardzo różnym charakterze. Współcześnie od tych obiektów wymaga się nawet więcej niż kiedyś – jak to zapowiadano przy okazji konferencji na temat medycyny w architekturze: „W epoce koncepcji medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez harwardzkiego ekonomistę Michaela Portera, nacisk w ochronie zdrowia kładziony jest nie tyle na sam fakt świadczenia usług, ile na efekty kompleksowej poprawy zdrowia i jakości życia pacjenta. Jednym z elementów koncepcji VBC jest na pewno architektura”.

Projekt szpitala w Gliwicach

Te wszystkie wymogi powodują także, że budowa szpitali jest bardzo kosztowna. W przypadku inwestycji w Gliwicach jest to dużym problemem, bo samorząd zdając sobie sprawę z potrzeby powstania takiej nowoczesnej placówki nie był jednocześnie w stanie zabezpieczyć funduszy na jej powstanie w pełnej formie. Miało to wpływ na projekt, który musiał uwzględnić m.in. etapowanie inwestycji, jej rozwój w czasie.

Projekt szpitala w Gliwicach

W kwietniu 2024 roku rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę budowy, której projekt architektoniczny przygotowała pracownia Industria Project, mająca już na swoim koncie podobne koncepcje. Na pierwszym etapie prac powstały trzy wizje, które oceniano tak pod względem funkcjonalnym, jak realności realizacji.  Zdecydowano, że powstanie obiekt pięciokondygnacyjny (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych na dachu.

Projekt szpitala w Gliwicach
Projekt szpitala w Gliwicach

Elastyczna bryła

Obiekt ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Wybrano gmach o planie zbliżonym do litery „H”, który pozwoli na lepsze dostosowanie szpitala do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych. „Na każdej kondygnacji przewidziano podobne moduły i możliwość odcięcia w razie potrzeby poszczególnych części budynku bez konieczności zamykania całej placówki. Na każdym skrzydle i oddziale zaprojektowano układy dwóch korytarzy, co umożliwia łatwe izolowanie osób narażonych na zakażenie” – napisano w uzasadnieniu projektu. „To dobrze przemyślany projekt. Bloki operacyjne są na jednym poziomie z oddziałami chirurgicznymi i oddziałem urologicznym, które są ściśle z nimi funkcjonalnie powiązane. Drogi dojść są krótkie, łatwiej zarządzać też personelem. Bezpośrednio nad blokami operacyjnymi jest oddział intensywnej terapii, a nad chirurgią ogólną – oddział wewnętrzny. To ułatwi prowadzenie konsultacji i bezpieczniejsze, szybsze przemieszczanie się windami personelu oraz pacjentów. Z kolei usytuowanie oddziału pediatrycznego na parterze ogranicza do minimum kontakt dzieci i rodziców z innymi oddziałami. Można mnożyć przykłady takich racjonalnych rozwiązań” – opowiadał o projekcie Piotr Zielonka, dyrektor ds. technicznych Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Projekt szpitala w Gliwicach

Szpital Miejski - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Gliwice, ul. Kujawska
Inwestor: Miasto Gliwice

Projekt architektoniczny: Industria Project

Wykonawca: Mirbud

Powierzchnia użytkowa: 57 000 m2

Planowana realizacja: 2028

Źródło: ibg.gda.pl, gliwice.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Szpital

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera