Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

 

Czas czytania: ~5 min


W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” organizowana przez Grupę Sztuka Architektury. Tym razem tematem spotkania była „Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze”. Gościem specjalnym wydarzenia zorganizowanego w nowym Muzeum Wojska Polskiego był pełnomocnik Prezydenta Warszawy Pan Michał Lejk. Głównym tematem spotkania był plan i pierwsze realizacje Nowego Centrum Warszawy. W trakcie konferencji można było zapoznać się z ciekawymi realizacjami oraz nowymi technologiami dotyczącymi retencji, zieleni oraz gospodarowania energią w miastach.

 

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji pełnomocnika Prezydenta Warszawy ds. Nowego Centrum, Pana Michała Lejka na temat zapoczątkowanego w 2019 roku projektu przekształcenia centrum stolicy. W wyniku zmian w stolicy odświeżone i zazielenione zostaną przestrzenie publiczne – przebudowywane będą ulice i place, dosadzane drzewa i krzewy, wybudowane nowe drogi rowerowe i przejścia dla pieszych. Całkowicie zmieni się wygląd otoczenia Pałacu Kultury od strony wschodniej, oraz ulic Marszałkowskiej, Złotej, Zgody, Chmielnej i Brackiej. Prezentacja pełnomocnika dotyczyła przede wszystkim zagadnienia projektowania zmian w oparciu o dane dotyczące aktualnych i przyszłych zachowani użytkowników przestrzeni, tak, ażeby realizowane zmiany pozwoliły na nowo ożywić centrum Warszawy w którym notowany jest odpływ mieszkańców, a galerie handlowe częściowo wysysają z przestrzeni publicznych aktywność handlową i gastronomiczną. Prezentacja wywołała wiele pytań oraz ożywioną dyskusję.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Michał Lejk, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Nowego Centrum Warszawy

W trakcie kolejnej prezentacji Pan Michał Linke z firmy Hauraton na przykładzie rozwiązań zastosowanych w centrum Warszawy pokazał, w jaki sposób rozwiązania firmy pomagają w dostosowaniu infrastruktury miejskiej do wykorzystania wody deszczowej i zabezpieczenia kluczowych obiektów przed skutkami nawalnych opadów.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Michał Linke, Key Project Manager w HAURATON Polska

Z kolei pracownia projektowa RS Architektura Krajobrazu zaprezentowała przegląd pierwszych realizacji związanych z wdrażaniem w życie planu Nowego Centrum  Warszawy. Pani Monika Marzuchowska zwróciła szczególną uwagę na elementy retencyjne w projekcie oraz systemy gromadzenia i ponownego wykorzystania deszczówki dla zmniejszenia kosztów utrzymania w dobrym stanie nowych nasadzeń.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Monika Marzuchowska, RS Architektura Krajobrazu

Pan Maciej Runka z firmy Bauder z kolei zaprezentował technologię dachów zielonych spełniających rolę retencji oraz odzyskiwania w miastach powierzchni biologicznie czynnej.  Oprócz gromadzenia wody deszczowej, oczyszczania powietrze i obniżania temperatury otoczenia, dachy zielone przyczyniają się także do zapobiegania stratom ciepła, a latem chronią budynek przed nadmiernym nagrzewanie.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Maciej Runka, manager ds. Rozwoju Biznesu

Pani Agnieszka Wrzesińska z firmy Wavin zaprezentowała z kolei technologie do praktycznej realizacji idei miasta gąbki.  Przedstawiła także nowoczesne trendy w zarządzaniu wodami deszczowymi w aglomeracjach miejskich.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Agnieszka Wrzesińska, Menadżer Produktu, Wavin Polska

Oprócz inwestycji publicznych do zmiany oblicza stolicy Polski przyczyniają się także inwestycje komercyjne. Do najbardziej znanych realizacji należy projekt Diuna dzięki któremu wielki parking na warszawskim Służewiu został zmieniony w las z 50 drzewami oraz rabatami 3D. Pan Maciej Zawadzki z biura MJZ zaprezentował założenia projektu oraz zielone innowacje dzięki którym Diuna została wybrana najlepszą realizacją ESG w Europie Środkowo Wschodniej w 2024 roku.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Maciej Zawadzki, MJZ

W kolejnej prezentacji Aleksandra Szybisty z firmy Semmelrock pokazała jak zintegrować rozwiązania dachowe i powierzchnie utwardzone w taki sposób, ażeby zmniejszyć efekt wyspy ciepła oraz zapewnić nawierzchnie betonowe, które są przyjazne dla środowiska. Dobrze zaprojektowane nawierzchnie mogą ograniczać odpływ wody deszczowej i pobudzać infiltrację, zmniejszając ryzyko powodzi i poprawiając jakość wód gruntowych.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Aleksandra Szybisty, Semmelrock

Daniel Drozdowicz z firmy Rockwool przedstawił z kolei technologię, która może uchronić dach płaski przed coraz częściej występującymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - gradobiciami. Stanowi ona odpowiedź firmy na zmiany klimatu oraz narastające zjawisko szybkich zmian pogody połączonych z gwałtownymi opadami.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Daniel Juliusz Drozdowicz, Menedżer Produktu w ROCKWOOL Europa Środkowo-Wschodnia

Kolejną inwestycją komercyjną, która przyczynia się do powstania nowego, bardziej zielonego oblicza Warszawy jest Varso Place – najwyższy biurowiec Europy z ogrodem położonym na tarasie widokowym obiektu. Pani Anna Wiechetek z biura RS Architektura Krajobrazu zaprezentowała szczegóły projekt ogrodu na położonego na wysokości ponad 200 m. Jest on jedną z atrakcji obiektu.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Anna Wiechetek, RS Architektura Krajobrazu

Ważnym elementem systemów miejskiej retencji są zbiorniki na deszczówkę z oczyszczalnią hydrofitową. Są one miejscami, gdzie panują warunki bliskie naturalnym ekosystemom, a dzięki różnego typu procesom z udziałem mikroorganizmów oraz wieloletnich roślin hydrofitowych możliwe jest takie oczyszczanie wód opadowych, że mogą one z powodzeniem być wykorzystane do podlewania roślin, celów sanitarnych czy przeciwpożarowych. Pan Daniel Maciejewski - menedżer ds. Techniczno-Handlowych w firmie Ecol-Unicon  zaprezentował technologię Hydrozone, która z powodzeniem zastosowana została m.in. do zrealizowania innowacyjnej inwestycji w Łodzi  przy ulicy Liściastej.  Łączy ona zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Daniel Maciejewski, Menedżer ds. Techniczno-Handlowych w firmie Ecol-Unicon

Spotkanie zakończyła prezentacja Pana Wojciecha Słomki z firmy FloraMed, który  przedstawił niebezpieczeństwa związane z występowaniem greenwashingu w kontekście zagadnień związanych z zielenią miejską.

Relacja z konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III

Wojciech Słomka, FloraMed

Spotkanie odbyło się w nowej, atrakcyjnej lokalizacji jakim jest budynek Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli. Rejestracji na wydarzenie dokonało około 160 architektów krajobrazu, architektów, ogrodników oraz urzędników miejskich z całej Polski. Konferencja została nagrana i w najbliższym czasie odbędzie się jej retransmisja online dla osób, które nie mogły przybyć osobiście na spotkanie.

 

Zobacz relację foto z wydarzenia

Organizatorem cyklu konferencji pt. Idee i technologie jest Grupa Sztuka Architektury. Jest to cyfrowy wydawca mediów poświęconych architekturze i budownictwu. Paleta serwisów internetowych Grupy Sztuka Architektury obejmuje portale: sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajobrazu.pl, serwis krytyka-architektury.info oraz księgarnię ksa24.pl. Grupa Sztuka Architektury jest także organizatorem jednego z największych plebiscytów architektonicznych w Polsce – Polska Architektura XXL oraz wydawcą książek poświęconych architekturze.                        

 

m4fIY60jMYRXdPHmgKnoTkBL3kPanBZPl1EfCmm6YnhK5YS43eX3xTiwIozV_partnerzyjpg.jpg
ADUgUgw2PKxKfCAd2gcRluWKy2X2UdIcmpKRKHMDqeXjLDGYZ5yXELBjDkWF_partnerzy-merytorycznijpg.jpg

 
4jB31ZNChFKEjvWuq1xYoZxJzqD4EojSM89U5IzoSlOnFh0qUytkfcnBvzcW_patroni-honorowijpg.jpg
uGIfI8fC2WdJJirSB3vXYQ8UKqZPckJiYW4h1BOYUSxi8ofkyu9ytOL0iyFT_patroni-medialnijpg.jpg
   

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Konferencja Dla Architektów, Konferencja Architektoniczna, Architektura, Infrastruktura, Hot

Dom pawilon pod Lublinem
Dom pawilon pod Lublinem

Projekt domu jednorodzinnego autorstwa pracowni 081 architekci to nowoczesny obiekt, który maksymaln ...

Przełamana stodoła od Ktura Architekci
Przełamana stodoła od Ktura Architekci

Proporcje budynku są starannie przemyślane, dzięki czemu dom prezentuje się harmonijnie z każdej str ...

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera