Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża przy dworcu

 

Czas czytania: ~ 1 min


Dziś po zachodniej stronie Pałacu Kultury i Nauki stoją dwie wieżowce zaprojektowane jeszcze w latach 70. Były częścią tworzonej z rozmachem, ale zrealizowanej tylko w małej części koncepcji Zachodniego Rejonu Centrum Warszawy. Bliźniacze wieżowce Marriotta (to dawna, ale wciąż najbardziej rozpoznawalna nazwa, sieć hotelowa wycofała się z budynku) i Elektrimu – to najbardziej widoczne w panoramie miasta elementy tego planu urbanistycznego.

 

Lilium Tower w Warszawie

Zamiast Zahy Hadid

W 2007 roku obok zbudowanych na przełomie lat 80. i 90. wież miała powstać znacznie od nich wyższa Lilium Tower. Stworzony w pracowni Zaha Hadid Architects projekt zakładał powstanie wysokiej na 260 metrów budowli o opływowych kształtach i zwężającej się ku górze sylwetce. Projekt nie trafił do realizacji m.in. z powodu kryzysu ekonomicznego, który uderzył w USA i Europę w 2008 roku.

Lilium Tower w Warszawie

Pod koniec września 2024 roku pojawiła się informacja o powrocie do pomysłu zbudowania wieżowca obok dawnego hotelu Marriott, na przeciwko Dworca Centralnego w Warszawie. Za realizację obiektu odpowiedzialna będzie firma Golden Star Group, która jest właścicielem działki, a projekt architektoniczny powstanie już nie u zagranicznej gwiazdy, a w polskiej pracowni APA Wojciechowski. Planowany nowy budynek będzie też niższy niż pierwsza wersja Lilium Tower – ma sięgnąć 193 metrów.

Lilium Tower w Warszawie

Kolejna wieża w stolicy

O ile zespół Zahy Hadid stawiał na efekt, architekci z APA Wojciechowski podkreślają, że „ich” wieżowiec ma nawiązywać formą do istniejących obok wysokościowców. Aby jednak mógł powstać nowy budynek rozebrane musi zostać kilkupiętrowe podium, na którym stoją Marriott i Elektrim. Inwestor mówi, że ma pozwolenie na budowę – uzyskał je kilkanaście lat temu, zostało ono jedynie zmodyfikowane wraz ze zmianą projektu architektonicznego. W nowej wieży dominującą ma być funkcja biurowa, ale część powierzchni ma zająć hotel oraz lokale mieszkalne na długoterminowy najem.

 

Lilium Tower - metryczka projektu wiezowca

Lokalizacja: Warszawa, Al. Jerozolimskie/ul.Chałubińskiego

Inwestor: Golden Star Group

Architekci: APA Wojciechowski

Projekt: 2024
Źródło: golden-star-estate.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Wieżowca , Wieżowiec , Projekt Architektoniczny , Obiekt Architektoniczny

Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce
Nowa wersja Łodzi Kaliskiej już wkrótce

Jeszcze w tym roku rozpocznie działanie nowy dworzec Łódź Kaliska, zbudowany w miejscu rozebranego b ...

Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja

Wiele polskich miast już od wielu lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktu ...

Stadion Skry w Warszawie znów działa
Stadion Skry w Warszawie znów działa

Warszawa odzyskała teren sportowo-rekreacyjny. Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu od lat zd ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera