Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Joseph Rykwert

 

Czas czytania: ~ 2 min


Joseph Rykwert urodził się 26 kwietnia 1926 roku w Warszawie, zmarł 18 października 2024 roku w Londynie. Opuścił Polskę razem z rodzicami w 1939 roku z powodu wybuchu II wojny światowej. Rykwert uczył się w Bartlett School of Architecture (University College, Londyn) i Architectural Association w Londynie. Zaraz po studiach zaczął karierę akademicką. Pierwsze uczelnie, na których zaczął wykładać, to Hammersmith School of Arts & Crafts, a następnie w Ulm School of Design. W latach 1961-1967 był wykładowcą w Royal College of Art, uzyskał tam tytuł doktora. Został mianowany profesorem sztuki na nowo utworzonym Uniwersytecie w Essex, którą to funkcję pełnił od 1967 do 1980 roku, kiedy to przeniósł się do Cambridge najpierw jako profesor sztuk pięknych, a następnie jako wykładowca architektury. Od 1988 do 1998 roku był wykładowcą na Uniwersytecie Pensylwanii.

 

Odszedł Joseph Rykwert

Joseph Rykwert

Joseph Rykwert jest znany jako autor niezliczonych książek i esejów, na różne sposoby dotykających zagadnień związanych z architekturą i miastem. Wiele z jego publikacji trafiło do szerokiego grona odbiorców, nie były hermetycznymi publikacjami akademickimi, a wyrazem wielkiej wiedzy, ale i umiejętności przekazywania jej w ciekawy sposób czytelnikom. Wiele książek Rykwerta ukazało się po polsku. Jako pierwsza, w 2013 roku ukazała się „Pokusa miejsca: Przeszłość i przyszłość miast” nakładem Wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury. „Dla Rykwerta fenomen miasta jest fascynującym wyzwaniem intelektualnym. Pod pojęciem miasta rozumie on nie tylko formę i aktualnie wypełniane funkcje, ale także idee i wartości, jakie ludzie z nim łączą. Spogląda na miasto pod kątem tego, jak ono się jawi ludzkim zmysłom i stara się odczytać to, co „powierzchnia miasta” ma do powiedzenia, a także to, co ukrywa. Przede wszystkim jednak traktuje miasto jako na wypadkową woli i działań człowieka, świadomych i nieuświadamianych, nie zaś rezultat działania bezosobowych sił czy twór o racjonalno-ekonomicznych prawidłach rozwoju” – można przeczytać w opisie wydawcy.

 

Lista uczelni, na których Joseph Rykwert prowadził wykłady i zajęcia jest jednak o wiele dłuższa i obejmuje większość najlepszych szkół artystycznych i architektonicznych w Wielkiej Brytanii i USA. W 2014 roku, kiedy naukowiec odbierał Złoty Medal Royal Institute of British Architects, w uzasadnieniu przyznania mu tego niezwykle cennego wyróżnienia napisano, że jest „wiodącym na świecie autorytetem w dziedzinie historii sztuki i architektury; jego przełomowe idee i prace miały ogromny wpływ na myślenie architektów i projektantów od lat 60. XX wieku i mają go do dziś”. Spośród wielu instytucji naukowych, z którymi był związany, była także Polska Akademia Nauk. Bo choć badacz w Polsce spędził tylko pierwsze 13 lat życia, był związany także z naszym krajem. W lutym 2022 został uhonorowany złotą odznaką Izby Architektów RP.

Odszedł Joseph Rykwert
bKMSsSlii8OFhKdOjVV7pVKqBLMqf8Fg3F0Car7MmJjIS6nSZmRhJc57R3YJ_02jpg.jpg

W kolejnych latach na polski rynek trafiły m.in. „O rajskim domu Adama: Idea pierwotnej chaty w historii architektury”, „U źródeł modernizmu”, „Idea miasta. Antropologia formy miasta w Rzymie, w Italii i w świecie starożytnym”.

 

Źródło: Wikimedia.org, niaiu.pl, mck.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Architektura , Słynny Architekt

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera