Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Druga edycja konferencji „Medycyna w architekturze” za nami

 

Czas czytania: ~ 9 min


Druga edycja konferencji na temat związków pomiędzy medycyną a architekturą, która została zorganizowana 24 października 2024 roku przez Grupę Sztuka Architektury w Centrum Olimpijskim w Warszawie, okazała się bardzo udana. Udział w imprezie zadeklarowało prawie 350 osób, a ostatecznie wzięło w niej udział prawie 200 uczestników – architektów, menedżerów branży medycznej, lekarzy, przedstawicieli firm wykonawczych oraz producentów materiałów budowlanych. Impreza została zorganizowana dzięki bezpośredniej współpracy z 12 partnerami branżowymi. Już wkrótce będzie można wziąć udział w internetowej retransmisji wydarzenia.

 

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji naszej konferencji było projektowanie przestrzeni terapeutycznych w oparciu o dane, tzw. Evidence Based Design - EBD. Jest to idea, która pojawiła się jako praktyczne narzędzie implementacji koncepcji medycyny opartej na wartościach – VBH, która była w centrum rozważań w czasie ubiegłorocznej edycji.

 

Dzięki EBD i procesowi zbierania  oraz wykorzystania danych o potrzebach pacjenta, personelu medycznego oraz innych użytkowników obiektów medycznych możliwy jest taki dobór rozwiązań, aby nie tylko optymalizowały one zalety funkcjonalne obiektu, ale także maksymalnie przyczyniały się do przyspieszenia  oraz poprawy procesu terapeutycznego pacjentów. O praktyce wykorzystania koncepcji EBD w procesie kreacji przestrzeni medycznych była mowa zarówno z punktu widzenia różnych technik zbierania i opracowania danych do projektowania, jak i przez pryzmat prezentacji studiów przypadku obiektów planowanych i realizowanych. Konferencja w związku z tym podzielona była na dwie równoległe sesje.  

 

W czasie pierwszej sesji zastanawialiśmy się z prelegentami oraz partnerami komercyjnymi nad problem samego procesu zbierania danych oraz ich przetwarzania na rozwiązania użyteczne z punktu widzenia projektowego. W czasie drugiej, równoległej sesji prezentowane były zaś przykłady obiektów, które powstały lub też są w procesie planowania z uwzględnieniem koncepcji EBD.

 

Konferencję wraz z organizatorami otworzyła dr Grażyna Cebula Kubat - przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. 

Medycyna w architekturze 2024

dr Grażyna Cebula - Kubat

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Prezentacja dr inż. arch. Jakuba Bila

Pierwsza sesja - różne oblicza zbierania danych

 

Pierwsza sesja rozpoczęła się od prezentacji Pana dr inż. arch. Jakuba Bila, który był jednym z inicjatorów wprowadzenia do polskiego obiegu intelektualnego idei projektowania w oparciu o dane. W czasie prezentacji dr Bil nie tylko przybliżył słuchaczom historię powstanie koncepcji EBD, ale także pokazał podstawowe algorytmy zastosowania tej metodologii projektowania do obiektów medycznych różnego typu.

Medycyna w architekturze 2024

Joanna Barcik, koordynator projektów wnętrz z firmy Formed

Po tej wprowadzającej prelekcji nastąpiła prezentacja pierwszego partnera naszej konferencji, firmy Formed, która jest już stałym uczestnikiem naszych spotkań poświęconych projektowaniu obiektów medycznych. Pani Joanna Barcik, koordynator projektów wnętrz,  skupiła się na tym, że klucz do sukcesu firmy leży w dialogu z klientami, a nie narzucaniu gotowych wizji projektowych. W związku z tym niezbędny jest dostęp do procesów zbierania danych o realnych potrzebach użytkowników.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

dr nauk medycznych Joanna Wójtowicz, pediatra i reumatolog dziecięcy

Medycyna w architekturze 2024

dr inż. architekt Alicja Maciejko

W kolejnej prezentacji Pani dr nauk medycznych Joanna Wójtowicz, pediatra i reumatolog dziecięcy, założycielka REUMAPEDIC oraz dr inż. architekt Alicja Maciejko - Architekt RP i adiunkt w Instytucie Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego skupiły się na problemie  analizy zagadnienia optymalizacji przestrzeni terapeutycznych dla dzieci z przewlekłymi i rzadkimi chorobami pacjentów z wykorzystaniem metody Delphi. Jest to technika badawcza wykorzystywana do konsolidacji opinii ekspertów w obszarach nowatorskich lub słabo zbadanych. Uzyskane wyniki zostaną w przyszłości skonfrontowane z opiniami dzieci, młodzieży i ich opiekunów, aby zapewnić jej praktyczną skuteczność i pełne dostosowanie do rzeczywistych potrzeb dzieci chorujących na choroby reumatyczne w Polsce.

Medycyna w architekturze 2024

Pani Monika Gregorowicz z firmy Gerflor

Prezentacja kolejnego partnera konferencji, firmy Gerflor,  została poświęcona omówieniu treści przewodnika wspierającego architektów i projektantów w zakresie projektowania przestrzeni dla osób cierpiących na demencję. Wykład Pani Moniki Gregorowicz cieszył się bardzo dużym powodzeniem, a na stoisku firmy, gdzie można było otrzymać publikację, zgromadził się mały tłum chętnych.

Medycyna w architekturze 2024

dr n.med. Maciej Matłok

Po przerwie drugą część pierwszej sesji rozpoczęła prezentacja dr n.med. Macieja Matłoka, założyciela oraz prezesa firmy Iplusmed, który opowiedział o doświadczeniach swojego zespołu we wdrażaniu narzędzia jakim są warsztaty projektowe w projektowaniu obiektów medycznych. Opracowana przez zespół Iplusmed.eu metodyka przygotowania i prowadzenia warsztatów zyskuje na popularności wśród Inwestorów, którzy doceniają możliwość czynnego udziału w procesie inwestycyjnym i włączenia się w bieżące życie projektu.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Monika Sadłowska z firmy Ecophon

Kolejna wypowiedź należała do Pani Moniki Sadłowskiej z firmy Ecophon, która omówiła najważniejsze aspekty związane z projektowaniem akustyki w szpitalach, wpływ hałasu na zdrowie oraz obowiązujące normy, które określają wymagania dotyczące odpowiedniego komfortu akustycznego.

Medycyna w architekturze 2024

dr inż. arch. Rafał Strojny

Z kolei dr inż. arch. Rafał Strojny przygotował omówienie wyników swojej pracy badawczej dotyczącej najlepszych praktyk w projektowaniu obiektów służby zdrowia w Europie. Poruszone zostały zagadnienia związane z podejściem do projektowania, rozwiązaniami przestrzennymi i funkcjonalnymi oraz materiałowymi. Autor przedstawił aspekty stosowania zieleni, sztuki, odpowiedniej kolorystyki oraz systemu wayfindingu w szpitalach. Wszystkie z zagadnień zostały zobrazowane wzorcowymi przykładami współczesnych, europejskich szpitali specjalistycznych powstałych w ostatnich latach.

Medycyna w architekturze 2024

Maciej Jaworski, dyrektor handlowy firmy Hewi

W dalszej kolejności Maciej Jaworski, dyrektor handlowy firmy HEWI zaprezentował rozwiązania firmy dla obiektów medycznych i poruszył zagadnienia związane z aranżacją łazienek dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, ograniczonych ruchowo.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

mgr inż. arch. Ewa Dziurzyńska z SRDK Studio Projekt

Ostatnia prezentacja należała do Pani mgr inż. arch. Ewy Dziurzyńskiej z SRDK Studio Projekt. Mówiła o doświadczeniach swojej pracowni w projektowaniu przestrzeni dla użytkowników 60+ w skali osiedla oraz w skali mieszkania.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Dyskusja podsumowująca

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa poświęcona problemowi wykorzystania danych do podwyższenia jakości przestrzeni terapeutycznych. Wzięli w niej udział dr inż. arch Jakub Bil, Remigiusz Cichocki z firmy Formed, dr hab. inż. architekt Michał Grzymała-Kazłowski z firmy Archimed, Andrzej Kamasa - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie oraz  Adam Twarowski - Radca prawny, legislator. Rozmowę poprowadziła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego - Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia.

Dyskusja toczyła się wokół rodzaju danych, które powinny być zbierane w fazie projektowej obiektów medycznych oraz dotyczyła aspektów inwestycji, które mogą być poprawione dzięki obróbce danych. Pokazywała także przebieg procesu pracy z danymi oraz możliwość jakie dają w zakresie profilowania inwestycji oraz poznania lokalnych potrzeb medycznych pacjentów w zasięgu oddziaływania placówki medycznej.

 

Druga sesja – analiza obiektów planowanych i realizowanych z wykorzystaniem procedur EBD

 

Druga sesja dotyczyła mniej teorii, a bardziej praktyki architektonicznej. Wystąpili w niej znani projektanci, którzy zaprezentowali wyniki swojej pracy w zakresie obiektów terapeutycznych oraz partnerzy konferencji..

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

prof. Michał Grzymała-Kazłowski z firmy Archimed

Sesję rozpoczął prof. Michał Grzymała-Kazłowski z firmy Archimed, który omówił oddawany właśnie do użytku projekt Centrum Psychiatrycznego dla dzieci w Lubinie. W prezentacji wskazał opracowania naukowe wykorzystane przy projektowaniu obiektu oraz cechy funkcjonalne na które wpływ miała procedura planowania oparta o EBD.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Konrad Staniewski - kierownik Zespołu Projektów Infrastruktury Medycznej firmy Dräger Polska

W kolejnym wystąpieniu pan Konrad Staniewski - kierownik Zespołu Projektów Infrastruktury Medycznej firmy Dräger Polska Sp. z o.o. omówił cztery filary projektowania efektywnych stanowisk medycznych związanych ze sposobem działania firmy Dräger.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Andrzej Piątkowski z firmy Informer Med

W następnej prezentacji Pan Andrzej Piątkowski z firmy Informer Med zaprezentował stosowane przez firmę procedury optymalizacji kosztów funkcjonowania szpitala dzięki wykorzystaniu sposób zarządzania opracowanych przez firmę. Ważnym aspektem takiej optymalizacji jest właściwy wybór technologii medycznych. Firma zajmuje się doradztwem w takich procesach zarządzania inwestycją.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

arch. Agnieszka Mazerant-Dybizbańska z działu Zarządzania i Wdrażania Projektu Budowy NSO oraz arch. Zbigniew Maćków z pracowni Maćków

Dużym powodzeniem cieszyła się prezentacja Agnieszki Mazerant-Dybizbańskiej z działu Zarządzania i Wdrażania Projektu Budowy NSO oraz arch. Zbigniewa Maćkowa z pracowni Maćków. Ich wystąpienie poświęcone było projektowi Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, który wchodzi w etap realizacji.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Andrzej Kamasa - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie

Pierwsze wystąpienie po przerwie należało do Andrzej Kamasa - dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, który omówił doświadczenia szpitala w zakresie reorganizacji procesów leczenia i opieki nad pacjentami oraz opracowania propozycji zmian w przestrzeni architektonicznej szpitala przy wykorzystaniu teorii EBD. Wyniki prac analitycznych pozwoliły na zaprojektowanie konsolidacji oddziałów szpitalnych, realizujących podobne funkcje medyczne poprzez utworzenie pionów medycznych.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Dawid Nowek Product Manager CEE, ARJO

Firma  ARJO  zaprezentowała  proces wsparcia projektantów w planowaniu obiektów medycznych. Firma dysponuje narzędziami i materiałami projektowymi, oferuje konsultacje w ocenie potrzeb placówek oraz doradztwo na każdym etapie planowania i projektowania pomieszczeń. Zapewnia również specyfikację produktów, ich dostawę, instalację oraz pełne wsparcie posprzedażowe, aby zagwarantować długoterminową satysfakcję z realizacji projektu. Prezentację poprowadził Dawid Nowek Product Manager CEE.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Jacek Szewczyk, product manager Glamox

Z kolei firma Glamox opisała rolę światła w służbie zdrowia, najnowsze innowacje z oferty, komfort użytkowania produktów oraz oszczędność zużycia energii, którą zapewniają.  Pezentację popraowadził Jacek Szewczyk, product manager Glamox.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Maria Rzepka z firmy dormakaba

Kolejną prezentację przygotowała firma dormakaba, która wskazała, jak jej produkty mogą zapewnić skuteczne i wydajne działanie placówek służby zdrowia i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa, zapewnianie odpowiedniej higieny w pomieszczeniach szpitalnych oraz bezpiecznego i kontrolowanego dostępu do wybranych stref. Prezentacj poprawaoadziła Maria Rzepka, kierownik Doradztwa Obiektowego w dormakaba Polska.

Konferencja Medycyna w architekturze 2024

Wojciech Drąg, prezesa Medical Design Studio

Sesję zamknął wykład Pana Wojciecha Drąga, prezesa Medical Design Studio, który na przykładzie projektów placówek medycznych dla dzieci omówił korzyści wynikające z „projektowania ku zdrowiu” z punktu widzenia dziecka, opiekuna, personelu medycznego oraz zarządu szpitala.

 

Sesję zakończyła połączona dyskusja panelowa poświęcona problemowi wykorzystania danych do podwyższenia jakości przestrzeni terapeutycznych.

 

Druga konferencja pt. „Medycyna w architekturze” organizowana przez Wydawnictwo Grupa Sztuka Architektury spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników. Z pewnością doczekamy się więc jej kolejnej edycji.  

 

Zonacz pełną relację fotograficzną z konferencji   


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot , Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Architektura Medyczna , Medycyna W Architekturze

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera