Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Otto Schier Honorowym Obywatelem Tarnowa

 

Czas czytania: ~ 2 min


W uznaniu zasług i wybitnego wkładu w rozwój miasta, Rada Miejska w Tarnowie uchwałą nr XI/92/2024 z dnia 28 listopada 2024 r., nadała panu Ottonowi Schierowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Tarnowa – taki komunikat można znaleźć na stronie internetowej tarnowskiego Urzędu Miasta. Otto Schier jest pierwszym architektem w gronie Honorowych Obywateli tego miasta i jednym z niewielu przedstawicieli tego zawodu w ogóle odznaczonych tym jakże prestiżową i cenną nagrodą.

 

Otto Schier Honorowym Obywatelem Tarnowa

Otto Schier

Architekt nagrodzony

To w sumie zaskakujące, że nie ma w miastach tradycji doceniania przyznaniem honorowego obywatelstwa tym, którzy mają spory wpływ na wygląd, ale i funkcjonowanie miasta, na to, jak żyją jego mieszkańcy, w jakich obiektach przebywają. Daniel Libeskind od 2022 roku jest Honorowym Obywatele Łodzi. Architekt i urbanista, współtwórca krakowskiej Nowej Huty prof. Stanisław Juchnowicz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w 2013 roku; tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Grabów nad Prosną może poszczycić się wielkopolski architekt, Andrzej Maleszka. Niełatwo znaleźć inne przykłady.

 

Tym bardziej cieszy więc laur dla Otto Schiera, który miał realny wpływ na rozwój i kształt Tarnowa. Otto Schier urodził się w 1931 roku, w 1954 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pięć lat po skończeniu studiów zamieszkał w Tarnowie, w którym żyje do dziś. Mieszka w bloku w centrum miasta i bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Tarnowa. Bywa na wernisażach, wystawach, dyskusjach, spotkaniach, jest osobą rozpoznawalną, cenioną, lubianą.

 

Ważny projektant miasta Tarnowa

Od 1968 roku Otto Schier był członkiem zespołu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, potem Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego i Małopolskiego Biura Planowania Przestrzennego. Po transformacji ustrojowej, gdy zniknął obowiązek pracy w państwowych biurach projektowych, kontynuował prace projektowe już samodzielnie. Spod jego ręki wyszły m.in. muszla koncertowa wraz z amfiteatrem ul. Kopernika (1966-67), modernizacja budynku Teatru im. L. Solskiego (1972), sala gimnastyczno-sportowa I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie przy ul. Kopernika (1973), pomnik upamiętniający pierwszy transport z Tarnowa do KL Auschwitz, znajdujący się przy Placu Więźniów KL Auschwitz (1975), mogiła Sybiraków oraz Symboliczna Mogiła Sybiraków na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Otto Schier projektował również kościoły, jak m.in. kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach, Matki Bożej Częstochowskiej w Bogumiłowicach czy kościół pw. Dobrego Pasterza na Osiedlu Legionów w Tarnowie. Architekt ma na swoim koncie także ponad setkę projektów domów jednorodzinnych.

Zdjęcia: tarnow.pl (fot. Przemysław Sroka, Artur Gawle), Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt , Architektura , Słynny Architekt

Perła z dawnych czasów
Perła z dawnych czasów

Dom Zdrojowy w Brzeźnie powstał w ostatnich latach XIX wieku. Mieścił pokoje dla kuracjuszy i letnik ...

Osiedlowy dom kultury
Osiedlowy dom kultury

Miejski Dom Kultury na Osiedlu Witosa w Katowicach jest gotowy. Jego zbudowanie obiecywał w swojej k ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2024 - czekamy na zgłoszenia realizacji

To już XVII edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Grupa Sztuka Architektury zaprasza do wspólne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera