Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura klanu Böhm - pokaz filmu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 1 min


W ramach cyklu videoteka ryszarda 2.0 SARP Katowice zaprasza na druki pokaz filmu architektonicznego. Tym razem będzie to "Architektura klanu Böhm” (reż. Maurizius Staerkle Drux, 2014, 87 min.) o profesji w 4 pokoleniach na przykładzie dziadka Dominikusa, syna Gottfrieda z żoną Elizabeth oraz wnuków: Stephana, Petera i Paula. Pokaz filmu i dyskusja odbędą się 2 kwietnia 2025 o godz. 18:00 w Galerii Architektury SARP Katowice.

 

Videoteka Ryszarda 2.0.

Doskonale znamy w Zabrzu Dominikus Böhm, autor niezwykłej świątyni pw. św. Józefa, tuż obok stadionu Górnika Zabrze.

 

Najbardziej utytułowanym członkiem rodu był jego syn i jednocześnie uczeń, Gottfried Böhm, który rozpoczynał karierę w pracowni ojca. W 1986 roku jako pierwszy Niemiec zdobył Nagrodę Pritzkera, uznawaną za architektonicznego Nobla. Jego najbardziej znanym dziełem jest Kościół Maria, Królowa Pokoju (Mariendom) w Neviges – monumentalna, rzeźbiarska budowla z betonu. Gottfried żył ponad sto lat i zmarł w 2021 roku.

 

Trzej wnukowie Dominikusa także są architektami. U jednego z nich planowano zamówić projekt witraża do św. Józefa, by zakończyć cykl „Siedmiu Sakramentów Świętych” rozpoczęty przez ich dziadka. Niestety projekt okazał się zbyt kosztowny. Może w przyszłości uda się zrealizować ten pomysł z udziałem innego wnuka lub dzięki sponsorowi. Byłoby to niezwykle ciekawe uzupełnienie dzieła Dominikusa. Inny wnuk jest architektem słynnego meczetu w Kolonii.

 

Więcej informacji o projekcji filmu znajdziesz na stronie wydarzenia.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Film Architektoniczny , Film O Architekturze , Film O Architekcie , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?
Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?

Przez lata budownictwo społeczne w Polsce kojarzyło się głównie z cięciem kosztów i zaspokajaniem wy ...

Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”
Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”

Projektowanie współczesnego szpitala to balansowanie na granicy zaawansowanej inżynierii, medycyny o ...

Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu
Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu

Szczeciński Dom Sportu przez dekady stanowił ikonę modernistycznego Szczecina, lecz z biegiem lat pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera