Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Łyżwiarze pojeżdżą na nowych Stegnach

 

Czas czytania: ~ 4 min


Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt modernizacji znanego w Warszawie łyżwiarskiego Ośrodka Stegny. Obecny obiekt z otwartym torem do jazy zamieni się w nowoczesną halę z lodowiskiem pod dachem.

 

Tor łyżwiarski Stegny konkurs

Konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej hali toru łyżwiarskiego oraz dwóch hal lodowych dla Ośrodka Stegny w Warszawie ogłosiło Miasto Stołeczne Warszawa. Konkurs posiadał rekomendację SARP, a zgłoszono na niego 13 projektów. Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Marcin Brataniec, architekt, SARP Kraków - przewodniczący sądu konkursowego; Marcin Chruśliński, architekt - sędzia referent; Renata Kaznowska, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy; Mariusz Budziszewski, Przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki w Radzie m.st. Warszawy; Rafał Miastowski, Burmistrz Dzielnicy Mokotów; Marcin Kraszewski, Biuro Sportu i Rekreacji; Katarzyna Łęgiewicz, Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa; Konrad Niedźwiedzki, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego; Aneta Wardzińska-Siczek, architektka, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego; Rafał Sieraczyński, architekt OW SARP; Katarzyna Herman, architektka, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

 

W 2024 roku władze Warszawy ogłaszały przetarg w trybie „zaprojektuj i zbuduj” na przemianę toru łyżwiarskiego Stegny. Ostatecznie jednak zdecydowano się na zorganizowanie konkursu architektonicznego. Zadaniem uczestników było przede wszystkim uwzględnienie w projekcie hali z torem do łyżwiarstwa szybkiego (pojemność trybun 4 500 miejsc) z dwoma lodowiskami wewnątrz toru, zapleczem treningowym i administracyjnym, hali lodowej do hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego i short-tracku (pojemność  trybun 1 500 miejsc) i hali lodowej treningowej do hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego i trzema torami do curlingu. A także zagospodarowanie terenu wokół obiektów.

 

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt pracowni P2PA Sp. z o. o. z Wrocławia wraz z Metropolis Sp. z o. o. ze Szczecina (zespół autorski w składzie: Aleksander Blicharski, Urszula Jędrzejak, Łukasz Kaczmarek, Jakub Kozaczenko, Katarzyna Kubica, Laura Paluch, Jakub Podgórski, Maciej Popławski, Aneta Roguszczak). Pierwszą nagrodę przyznano „za propozycję obiektu, który jest jednocześnie racjonalny technicznie i poetycki w wyrazie architektonicznym. Zespół hal został znakomicie wpisany w kontekst urbanistyczny. Wrażliwie i konsekwentnie kształtowana forma obiektu tworzy przyjazne przestrzenie publiczne, dobrze skomunikowane z otoczeniem”. W werdykcie zapisano także m.in., że „klarowne i logiczne rozwiązania funkcjonalne zostały ujęte w zwartej formie, co pozwala na ograniczenie kosztów realizacji i utrzymania”, doceniono także etapowanie realizacji, rozwiązania w zakresie organizacji imprez w hali głównej.

Drugą nagrodę przyznano projektowi biur WXCA Group Sp. z o.o. wraz z JSK Architekci Sp. z o.o. z Warszawy (zespół autorski w składzie: WXCA: Szczepan Wroński, Andrzej Bulanda, Klaudia Gołaszewska, Aleksander Górzyński, Maciej Kotania, Jakub Kwirant, Jakub Matela, Łukasz Rossa, Julia Smoleńska, Mateusz Sokołowski, Michał Sokołowski; JSK: Mariusz Rutz, Zbigniew Pszczulny, Piotr Bury, Piotr Słomianowski oraz Knut Göppert, Matteo Dini). „Drugą nagrodę przyznano za architekturę projektu, która równoważy ambicję stworzenia obiektu o wysokiej randze z wrażliwością na przyrodę, historię i potrzeby mieszkańców. Doceniono wkomponowanie zespołu lodowisk w formę łagodnego wzgórza wykorzystującego istniejące warstwy ziemi i zmniejszającego optycznie obiekt oraz wkomponowanie toru wrotkarskiego do jazdy ulicznej w zielone zagospodarowanie terenu – unikając kolizji z ruchem pieszym”.

Trzecia nagroda trafiła do pracowni Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. z Warszawy (zespół autorski w składzie: Dariusz Gryta, Ewa Kuryłowicz, Maria Saloni – Sadowska, Kacprzak Aleks; współpraca: Daniel Mączak, Wioletta Marciszewska, Krzysztof Kuczyński, Przemysław Świerczyński, Jakub Kowalski, Tomasz Czerwiec, Tomasz Pniewski, Maciej Rąbek, Piotr Pachowski, Dominik Krajewski, Zbigniew Tuzimek). „Trzecią nagrodę przyznano za dobre wkomponowanie obiektów w otoczenie i wizualną próbę obniżenia budynków kompleksu. Uwagę zwróciły również estetyczne rozwiązania materiałowe wnętrz oraz przemyślane strefowanie wejść i potoków ruchu wszystkich grup użytkowników. Walorem pracy jest dostępność obiektu i możliwość wejścia na koronę hali z poziomu parteru. Na uwagę zasługuje również bardzo wnikliwa analiza technologicznego funkcjonowania obiektu, szczegółowość zastosowanych rozwiązań instalacyjnych i duży nacisk położony na efektywność energetyczną i oszczędności wody”.

Sąd konkrsowy wyróżnił także trzy prace. Wyróżnienie I stopnia otrzymała koncepcja pracowni Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. i ATJ architekci sp. z o.o. z Warszawy wraz z Fort Polska Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Wyróżnienie równorzędne II stopnia zdobyli: Bujnowski Architekci Sp. z o.o. z Warszawy oraz zespół pracowni KRUSZEWSKI ARCHITEKCI sp. z o.o. z Warszawy wraz z EOVASTUDIO SLP i NETWORKING GLOBAL NEW PROCESS ARQUITECTOS SLP z Sewilli, z Hiszpanii.

 

Nagrodzone i wyróżnione prace będą eksponowane od 1 lipca do 11 lipca od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00 w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydziału Obsługi Mieszkańców (WOM). 

 

Źródło: https://architektura.um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Łyżwiarze pojeżdżą na nowych Stegnach
Łyżwiarze pojeżdżą na nowych Stegnach

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt modernizacji znanego w Warszawie łyżwiarskiego Ośrodka Stegny. ...

Rusza modernizacja kina Światowid w Nowej Hucie
Rusza modernizacja kina Światowid w Nowej Hucie

30 czerwca 2025 roku w siedzibie Muzeum Nowej Huty odbyło się uroczyste podpisanie umowy na moderniz ...

Gniazda na wyspie Sobieszewskiej
Gniazda na wyspie Sobieszewskiej

„Projekt (…) na Wyspie Sobieszewskiej oparty jest na idei harmonii z miejscem, a nie jego przekształ ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera