Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podszewką na wierzchu

 

Czas czytania: ~4 min


7lRX5B1AT0MYw0QvNxJiQTQ9pZPunp2dbFC7PUiFPlLgx4IvJQ7YHkkAxo3K_finalagrestnagr5.jpg
W sobotę, 22 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbył się wielki finał Akcji-Kreacji – happeningu architektonicznego organizowanego przez Muzeum Architektury wspólnie z portalem www.Sztuka-Architektury.pl. Wzięło w nim udział osiem architektonicznych zespołów, które zostały wyłonione w lokalnych edycjach. Były to: Front Architects (Poznań), Grawizja (Katowice), +48 Grupa Projektowa (Warszawa), Pio Studio/AGREST Group (Trójmiasto), Grupa Domino (Szczecin), Grupa Projektowa Zeriba (Kraków), Architekci Łosiak&Siwiak (Łódź), Maćków Pracownia Projektowa (Wrocław).

Zadaniem, z jakim musieli się zmierzyć architekci, był projekt nowego pawilonu polskiego na Biennale Architektury i Biennale Sztuki w Wenecji. Wybór ten miał podwójne uzasadnienie – zapewniał uniwersalny temat, niezwiązany z rodzinnym miastem żadnej z pracowni, a przede wszystkim był dużym wyzwaniem – nie tylko architektonicznym, ale i intelektualnym, zagadnieniem złożonym i wielopłaszczyznowym. Architekci musieli zadać sobie pytanie, czy obecny pawilon faktycznie się zdewaluował, czy potrzebny jest nowy budynek, jak powinien być zorganizowany, by zapewnić odpowiednie warunki dla prezentacji nowoczesnej sztuki i architektury i w końcu – jak i czy uwzględnić w nim pierwiastek narodowy.

Pomysłów było tyle, ile pracowni. Wszyscy jednak, w mniej lub bardziej dosłowny sposób, odnieśli się do symboliki narodowej i stereotypów, jakie funkcjonują na temat Polski i Polaków za granicą.

Publiczności najbardziej spodobała się koncepcja trójmiejskiej pracowni Agrest Group, w składzie: Paulina Porębska, Szymon Goździkowski, Hubert Kowalski, Paweł Romanowski i Piotr Wojciechowski.

Postanowili oni wyburzyć istniejący pawilon i zastąpić go nową konstrukcją, która wyłamałaby się z pierzei tworzonej przez ciąg pawilonów narodowych. Nowy obiekt został „wywrócony na lewą stronę” – na powierzchni znalazł się tylko niewielki budynek wejściowy na rzucie zbliżonym do schematycznie zarysownymch granic Polski. Otacza go plac – targowisko, na którym wystawiono na pośmiewisko dotyczące Polski stereotypy funkcjonujące w innych krajach. Zasadnicza część budynku została „wciągnięta” pod powierzchnię placu. To wielopoziomowa struktura, w której pokonywanie poszczególnych kondygnacji jest symbolicznym katharsis – odrzucaniem kolejnych mitów i fałszywych przekonań, by móc dotrzeć do „samej sztuki”.

Pierwszy poziom budynku podzielony jest na dwie sale, będące swoim lustrzanym odbiciem. Prowadzą do nich bliźniacze zejścia. Ten układ symbolizuje dualizm, który od zawsze towarzyszy sytuacji Polski – jej historyczne i geograficzne położenie między skrajnymi siłami, Wschodem i Zachodem, cywilizacją chrześcijańską i „pogaństwem”, które ukształtowały pełen paradoksów obraz kraju i społeczeństwa. Między tymi salami umieszczono spiralną klatkę schodową, która wiedzie na kolejny poziom, mieszczący główną salę wystawową. Jej sklepienie pokrywają krzywe zwierciadła, w których odbijają się stereotypy na temat Polski, pozostawione na powierzchni – na placu, otaczającym pawilon. Po raz kolejny ośmieszone, przestają być groźne i determinować postrzeganie naszego kraju. Wyzwolony od powierzchownego postrzegania Polski i zapoznany z historycznymi uwarunkowaniami naszej mentalności i kultury, widz może w końcu bez przeszkód zapoznać się z prezentowaną ekspozycją. Sztuka i architektura występują tu w roli ambasadora pozytywnego wizerunku polskości, jej esencji, którą można poznać tylko odrzuciwszy „czerep rubaszny”.

Główną nagrodą w finale była możliwość zorganizowania przez zwycięzców wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Data i szczegóły dotyczące wystawy zostaną wkrótce ustalone. Imprezie we wrocławskim Muzeum Architektury towarzyszył wykład Gerarda Loozekoota* z holenderskiego biura UNStudio – jednej z najbardziej znanych na świecie pracowni architektonicznych.
TRMBZ4hNsbZNP1eMXdNvDQ38LRYdzuIGvJCTxFvANJWZj3w2ExPaZlR5oSKL_finalagrestnagr.jpg
lkiTQjl0kOx6178K1uhv0yuMGHtN5ZE6udBmI3nOTZfGYrlHhet5ao8YVDJZ_finalagrest.jpg
Agrest Group

to trójmiejska grupa zrzeszająca architektów. Jej powstanie
zainicjowała gdańska edycja Akcji-Kreacji. Agrest tworzą Piotr
Wojciechowski z Pio Studio, Paulina Porębska i Szymon Goździkowski z
A_7 Pracowni Architektonicznej, Filip Kozarski z LowBudget, Hubert
Kowalski z WM Pracowni Projektowania Miasta oraz Paweł Romanowski z
Projekt5. Każdy z członków grupy ma na koncie indywidualne projekty i
osiągnięcia, a we wspólnym dorobku mają, oprócz wygrania lokalnej oraz
ogólnopolskiej Akcji-Kreacji, udział w międzynarodowym
konkursie na Muzeum Współczesne Wrocław oraz zaproszenie, jako jedyna
grupy z Polski, do III edycji zamkniętego, międzynarodowego konkursu -
Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.
0mOCiT1KGPPK5RkECQNSGO9gKXTStny6ScBj7KAkGCwgU6Gp8yo36NVRAY0g_agrgor3.jpg
rqwFq7aEjcD3R7lYKI4dyexgm8ezwtX8OqjJIukcLaBJh3KmDKAHRaOOkpGl_agrestidea.jpg
vVRf37tuGzQGNLFIdVdPpqKuEeMswo1f6AtiihkOLpPbJGsjGBPKjLXLOcPs_agrestgorprzekr.jpg
5EP2dydzFhOJZ8xjditFPwgHfkpu3Ckid7S4crhz6IsuVjt3VzHWXokuqa4D_agrestdol1.jpg
0hfCoK580HIjM81rAgqfMSQszmMa10vWEbrEANfSK9Ba1kAOPHNeWPkkcM2B_agrestgor1.jpg
Uo2euNbFGm1wwFfVdYWOW98XbsAHrS3YmtTMlGVql8TMT6V3vwhHm1456hxC_agrestgor2.jpg
7gonGDlXGWoh7rqLFu3VW3gOxwS0hYXZtR9HRKcenJcVdclthglW93rDXGXE_agrestgor.jpg
Fotoreportaż z finału - część 1

Fotoreportaż z finału - część 2


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera