Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wojciech Jarząbek - spotkanie z architektem

 

Czas czytania: ~ 1 min


Centrum Kultury Nowy Pafawag zaprasza na spotkanie z człowiekiem, który potrafił myśleć o mieście jak o żywym organizmie. Wojciech Jarząbek – architekt, wizjoner i jedna z najbardziej charakterystycznych postaci wrocławskiej architektury – opowie o ideach, które na początku lat 70. ukształtowały osiedle Nowy Dwór i do dziś wpływają na codzienne doświadczenia jego mieszkańców. Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2026 o godz. 18:00 w w Centrum Kultury Nowy Pafawag.

 

Wojciech Jarząbek. Architekt wizji

Wojciech Jarząbek. Architekt wizji

To wyjątkowa okazja, by z pierwszej ręki poznać kulisy jednej z największych inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu XX wieku. Podczas spotkania usłyszymy, jak pracował zespół Inwestprojektu – grupa młodych absolwentów Politechniki Wrocławskiej, którzy stworzyli śmiałą i spójną wizję „osiedla przyszłości”. Wizję opartą na zieleni, dostępnych przestrzeniach wspólnych, ograniczeniu ruchu samochodowego, planach miejskiej kolejki oraz bliskości usług – rozwiązaniach, które dziś brzmią zaskakująco aktualnie.

 

Wojciech Jarząbek to postać legendarna: architekt znany z odwagi projektowej, wrażliwości na kolor i nieoczywistej estetyki. Jego realizacje na trwałe wpisały się w krajobraz miasta i zbiorową pamięć wrocławian. Solpol, zabudowa mieszkaniowa przy ul. Szwedzkiej 1–19D, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego czy kamienice przy Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 36 to tylko niektóre z jego rozpoznawalnych dzieł.

 

To spotkanie będzie nie tylko opowieścią o architekturze, ale także o emocjach, ambicjach i marzeniach związanych z budowaniem miasta. Zapraszamy wszystkich, których interesuje historia Wrocławia, urbanistyka, design i to, jak wizje sprzed dekad rezonują z teraźniejszością.

 

Spotkanie odbywa się w ramach wystawy „Projekt Nowy Dwór”, która do 15 lutego (przedłużenie ekspozycji) 2026 prezentowana jest w naszym holu.

 

Więcej informacji o spotkaniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkanie Architektoniczne , Spotkanie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Na Białołęce budują basen z 15-metrową wieżą
Na Białołęce budują basen z 15-metrową wieżą

Miejskie pływalnie to zazwyczaj tzw. architektura tła - płaskie klocki z blachy i szkła, które w mie ...

Od supermarketu do świątyni sztuki. Niezwykła metamorfoza Muzeum Mitoraja w Pietrasancie
Od supermarketu do świątyni sztuki. Niezwykła metamorfoza Muzeum Mitoraja w Pietrasancie

Robiono tu codzienne zakupy, dziś stoją tu warte miliony, monumentalne rzeźby z brązu i marmuru. Zwy ...

Rusza modernizacja Palmiarni Poznańskiej
Rusza modernizacja Palmiarni Poznańskiej

Palmiarnia Poznańska – jeden z najszerszych i najbardziej charakterystycznych obiektów tego typu w P ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera