Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poznański Rynek bez wizji

 

Czas czytania: ~3 min


Rozstrzygnięty został konkurs na projekt zagospodarowania płyty Starego Rynku w Poznaniu. Ale, choć wzięło w nim udział 30 pracowni architektonicznych, nagród nie przyznano. Jury uznało, że żadna z przedstawionych koncepcji nie spełniła oczekiwań. Zamiast postawić na skromność i pokorę wobec tradycji, autorzy popuścili wodze fantazji i stworzyli projekty zbyt dekoracyjne, a przy okazji niedopracowane pod względem technicznym – tak w skrócie można podsumować decyzję sędziów. Konkurs na nową aranżację poznańskiego Starego Rynku został ogłoszony w październiku. Organizatorem był Miejski Konserwator Zabytków. Zadaniem, z jakim musieli się zmierzyć uczestnicy, było opracowanie nowych wizji wyglądu placu, obejmujących min. projekt nowej nawierzchni, wylotów ulic odchodzących od rynku oraz małą architekturę, rzeźbę i oświetlenie. Wszystko to w zgodzie z zabytkowym charakterem miejsca. Przewodnicząca jury – miejski konserwator zabytków, Maria Strzałko – poziom konkursu określiła jako średni. Narzekała, że żadna z prac nie uwzględniła iluminacji placu, ograniczając się do lamp, których na rynku nie brakuje. Tymczasem jury oczekiwało propozycji wprowadzenia nowoczesnych źródeł światła i dodatkowego oświetlenia budynków, pomników i fontann, które podkreśliłoby ich walory architektoniczne. Zabrakło też konkretnych propozycji dotyczących formy ławek, elementów informacyjnych i reklamowych czy sezonowych straganów. Nieusatysfakcjonowane jury zamiast nagród, przyznało jedynie pięć równorzędnych wyróżnień, zawierających rozwiązania, które warto uwzględnić podczas dalszych prac nad zagospodarowaniem rynku.
fgar2mGeul2RK4LaXocJjo3ElUjiWEqFkBjp8bJmniOzd7s4A4vAoYuxcvn2_praca-nr1-grajkowska-hryniewiecka.JPG
Pracę Katarzyny Grajkowskiej i Iwony Hryniewieckiej doceniono za projekt jednorodnej, brukowanej nawierzchni płyty Rynku, która dobrze komponuje się z jej współczesnym wyposażeniem, a jednocześnie podkreśla wartość poszczególnych obiektów. Nie spodobała się jednak ich propozycja umieszczenia tarasów naprzeciw Ratusza.
xB0TEwAJhwxLUePY0qBI00Z1o9WqakAJHNTOlPqjSs69YmBbmycqa9ztQ7RD_nr6-atrium.JPG
Autorskie Studio Architektury ATRIUM (Mateusz Urbański, Marian Urbański) zasłużyło na wyróżnienie „delikatnym i spokojnym rysunkiem posadzki, której wzór nie konkuruje z elewacjami kamienic oraz propozycją usytuowania ogródków w formie współczesnych przekryć wzdłuż pierzei”. Z krytyką spotkały się zaś „agresywne linie wyznaczające kierunek usytuowania Ratusza.”
5xMTvbfYUwORMG9YYPYpjrR50wXHj9bG6B3plsNdGFKod6LZNfYkvi4iKbGo_nr16-gaul-chachulska-drozka.JPG
Propozycja Filipa Gaula, Pauliny Chachulskiej i Piotra Dróżki zdobyła uznanie wizją jednorodnej nawierzchni, która podkreślałaby charakter architektury kamienic, a także umieszczeniem ogródków pod markizami wzdłuż pierzei Rynku. Jurorom nie przypadła jednak do gustu propozycja rozrzuconych w ascetycznej posadzce „pikseli” – podświetlanych od dołu luster weneckich, które, ich zdaniem, zakłócałyby charakter nawierzchni.
S3020DxT2cu4DSTYLXqx5Y4djBhTGdtKUFOszpabAJzOD0xqiLJDRTTLfWd3_nr25-gwizdala.JPG
Najbardziej innowacyjną propozycją nawierzchni i iluminacji płyty Rynku była praca Jakuba Gwizdały. Jednak oryginalność i niekonwencjonalne podejście do zadania, choć zaskoczyły jury, nie wystarczyły, by zdobyć nagrodę.
4SsYr6fmS6BK27usgWF2YieJOVir2xi0vE9x9TNUeON3etua8EIox7PMScLo_nr28-gaul-kownacka-drozka.JPG
Ostatnia z wyróżnionych koncepcji, przedstawiona przez Jacka Gałka, Zuzannę Kownacką i Piotra Kęskę została doceniona za stworzenie dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej przez przekrycie pasażu pomiędzy Arsenałem i muzeum, a także lokalizację ogródków z lekkimi zadaszeniami wzdłuż elewacji.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022. Oto najlepsze realizacje minionego roku!

W nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, 6 czerwca 2023 roku odbyła się gala wr ...

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera