Poznański Rynek bez wizji - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poznański Rynek bez wizji

 

Czas czytania: ~3 min


Rozstrzygnięty został konkurs na projekt zagospodarowania płyty Starego Rynku w Poznaniu. Ale, choć wzięło w nim udział 30 pracowni architektonicznych, nagród nie przyznano. Jury uznało, że żadna z przedstawionych koncepcji nie spełniła oczekiwań. Zamiast postawić na skromność i pokorę wobec tradycji, autorzy popuścili wodze fantazji i stworzyli projekty zbyt dekoracyjne, a przy okazji niedopracowane pod względem technicznym – tak w skrócie można podsumować decyzję sędziów. Konkurs na nową aranżację poznańskiego Starego Rynku został ogłoszony w październiku. Organizatorem był Miejski Konserwator Zabytków. Zadaniem, z jakim musieli się zmierzyć uczestnicy, było opracowanie nowych wizji wyglądu placu, obejmujących min. projekt nowej nawierzchni, wylotów ulic odchodzących od rynku oraz małą architekturę, rzeźbę i oświetlenie. Wszystko to w zgodzie z zabytkowym charakterem miejsca. Przewodnicząca jury – miejski konserwator zabytków, Maria Strzałko – poziom konkursu określiła jako średni. Narzekała, że żadna z prac nie uwzględniła iluminacji placu, ograniczając się do lamp, których na rynku nie brakuje. Tymczasem jury oczekiwało propozycji wprowadzenia nowoczesnych źródeł światła i dodatkowego oświetlenia budynków, pomników i fontann, które podkreśliłoby ich walory architektoniczne. Zabrakło też konkretnych propozycji dotyczących formy ławek, elementów informacyjnych i reklamowych czy sezonowych straganów. Nieusatysfakcjonowane jury zamiast nagród, przyznało jedynie pięć równorzędnych wyróżnień, zawierających rozwiązania, które warto uwzględnić podczas dalszych prac nad zagospodarowaniem rynku.
fgar2mGeul2RK4LaXocJjo3ElUjiWEqFkBjp8bJmniOzd7s4A4vAoYuxcvn2_praca-nr1-grajkowska-hryniewiecka.JPG
Pracę Katarzyny Grajkowskiej i Iwony Hryniewieckiej doceniono za projekt jednorodnej, brukowanej nawierzchni płyty Rynku, która dobrze komponuje się z jej współczesnym wyposażeniem, a jednocześnie podkreśla wartość poszczególnych obiektów. Nie spodobała się jednak ich propozycja umieszczenia tarasów naprzeciw Ratusza.
xB0TEwAJhwxLUePY0qBI00Z1o9WqakAJHNTOlPqjSs69YmBbmycqa9ztQ7RD_nr6-atrium.JPG
Autorskie Studio Architektury ATRIUM (Mateusz Urbański, Marian Urbański) zasłużyło na wyróżnienie „delikatnym i spokojnym rysunkiem posadzki, której wzór nie konkuruje z elewacjami kamienic oraz propozycją usytuowania ogródków w formie współczesnych przekryć wzdłuż pierzei”. Z krytyką spotkały się zaś „agresywne linie wyznaczające kierunek usytuowania Ratusza.”
5xMTvbfYUwORMG9YYPYpjrR50wXHj9bG6B3plsNdGFKod6LZNfYkvi4iKbGo_nr16-gaul-chachulska-drozka.JPG
Propozycja Filipa Gaula, Pauliny Chachulskiej i Piotra Dróżki zdobyła uznanie wizją jednorodnej nawierzchni, która podkreślałaby charakter architektury kamienic, a także umieszczeniem ogródków pod markizami wzdłuż pierzei Rynku. Jurorom nie przypadła jednak do gustu propozycja rozrzuconych w ascetycznej posadzce „pikseli” – podświetlanych od dołu luster weneckich, które, ich zdaniem, zakłócałyby charakter nawierzchni.
S3020DxT2cu4DSTYLXqx5Y4djBhTGdtKUFOszpabAJzOD0xqiLJDRTTLfWd3_nr25-gwizdala.JPG
Najbardziej innowacyjną propozycją nawierzchni i iluminacji płyty Rynku była praca Jakuba Gwizdały. Jednak oryginalność i niekonwencjonalne podejście do zadania, choć zaskoczyły jury, nie wystarczyły, by zdobyć nagrodę.
4SsYr6fmS6BK27usgWF2YieJOVir2xi0vE9x9TNUeON3etua8EIox7PMScLo_nr28-gaul-kownacka-drozka.JPG
Ostatnia z wyróżnionych koncepcji, przedstawiona przez Jacka Gałka, Zuzannę Kownacką i Piotra Kęskę została doceniona za stworzenie dodatkowej przestrzeni ekspozycyjnej przez przekrycie pasażu pomiędzy Arsenałem i muzeum, a także lokalizację ogródków z lekkimi zadaszeniami wzdłuż elewacji.

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera