Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konior śpiewająco

 

Czas czytania: ~3 min


ODAmLydpfjKmbB2O9fpc9Oi8vng9wl7wjFYvf5yhpcHKUuLkVly8G2BBmiCE_konior.jpg
To „dobrze zaprojektowana sala koncertowa, która gwarantuje doskonałą akustykę oraz realne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe" – tak uzasadniało swoją decyzję jury konkursu na nową salę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Spośród 17 zgłoszonych prac, wybrano koncepcję Konior Studio z Katowic. Drugą nagrodę otrzymało warszawskie biuro JEMS Architekci – autorzy projektu katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
Sala koncertowa powstanie w centrum miasta, na terenie dawnej kopalni Katowice. Zajmie działkę między Spodkiem i przyszłym centrum kongresowym a nową siedzibą Muzeum Śląskiego.
oQcXmSzSoPHyCRFNmbbCRZ7f4BY9RTJAHEhOuHFh3Qv9juFvvnCJnbvlFYj2_konior2.jpg
Projekt Konior Studio zakłada realizację budynku, mieszczącego dwie sale koncertowe – dużą na 1650 miejsc i kameralną z widownią dla 300 osób. Ma się w nim również znaleźć piwnica jazzowa oraz przedszkole dla dzieci melomanów, zapewniające im opiekę, kiedy ich rodzice będą słuchać koncertu. Duża sala została pomyślana jako „pudełko w pudełku” – będzie otoczona foyer krytym przeszklonym dachem, pomieszczeniami pomocniczymi (garderoby, sale prób, restauracja), w części zewnętrznej znajdzie się również mniejsza sala koncertowa. Stworzą one barierę, izolującą salę główną od dźwięków dochodzących z zewnątrz (w pobliżu sali przebiega Drogowa Trasa Średnicowa) – stworzą „pancerz”, pod którym ukryte będzie serce budynku. Architekci tłumaczą, że dzięki takiemu rozwiązaniu wielka sala koncertowa będzie sprawiała wrażenie, jakby unosiła się wewnątrz konstrukcji budynku.

W wersji konkursowej gmach ma bardzo prostą formę, jednak, zgodnie z zaleceniem jurorów, jego fasada ma zostać przeprojektowana tak, by zyskała bardziej indywidualny charakter. Mimo to, zasadnicze założenia koncepcji Konior Studio zebrały wiele pochwał. Zasiadająca w konkursowym sądzie dyrektor NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa, stwierdziła: „Ten projekt uosabia to, czym jest NOSPR, oddaje charakter naszej muzyki. Największa orkiestra symfoniczna w kraju nie potrzebuje koronkowej, delikatnej architektury, tylko solidności i prestiżu.” Spodobało jej się także rozwiązanie wnętrza głównej sali koncertowej: „To jest naprawdę sala dla tej orkiestry – godna, solidna. Ciężkie, ale skromne drewno, faliste kształty świetnie pasują do epoki romantycznej i postromantycznej.”

Ogromne znaczenie w ocenie nadesłanych na konkurs koncepcji miała akustyka. W zwycięskim projekcie dostrzeżono proporcje, które „zapowiadają uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych dla wielkiego brzmienia symfonicznej muzyki NOSPR". Zresztą, w tej kwestii Konior Studio ma na swoim koncie duży sukces – salę koncertową Symfonia przy Akademii Muzycznej w Katowicach.

Realizacja projektu ma kosztować 160 milionów zł. I tu pojawia się problem – miasto nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Ubiegało się o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007- 2013, ale okazało się, że ze względu na brak jednego dokumentu – planu zagospodarowania przestrzeni – wniosek został odrzucony. Jeżeli odwołanie od tej decyzji nie zakończy się pomyślnie, władze Katowic będą się ubiegać o środki z budżetu państwa. Realizacja może więc zostać odłożona na tzw. bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem jest to dla orkiestry sprawa dość paląca – obecna jej siedziba mieści się w Górnośląskim Centrum Kultury, a walory akustyczne pomieszczeń, projektowanych główne z myślą o zjazdach partii, są raczej wątpliwe.
33SpndgZcHYs5QXk30hki1qKmQFkdY1Ywt5ILYm7Yba7x0lr9dyv6sS2NMDo_konior3.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera