Konior śpiewająco - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konior śpiewająco

 

Czas czytania: ~3 min


ODAmLydpfjKmbB2O9fpc9Oi8vng9wl7wjFYvf5yhpcHKUuLkVly8G2BBmiCE_konior.jpg
To „dobrze zaprojektowana sala koncertowa, która gwarantuje doskonałą akustykę oraz realne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe" – tak uzasadniało swoją decyzję jury konkursu na nową salę koncertową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Spośród 17 zgłoszonych prac, wybrano koncepcję Konior Studio z Katowic. Drugą nagrodę otrzymało warszawskie biuro JEMS Architekci – autorzy projektu katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
Sala koncertowa powstanie w centrum miasta, na terenie dawnej kopalni Katowice. Zajmie działkę między Spodkiem i przyszłym centrum kongresowym a nową siedzibą Muzeum Śląskiego.
oQcXmSzSoPHyCRFNmbbCRZ7f4BY9RTJAHEhOuHFh3Qv9juFvvnCJnbvlFYj2_konior2.jpg
Projekt Konior Studio zakłada realizację budynku, mieszczącego dwie sale koncertowe – dużą na 1650 miejsc i kameralną z widownią dla 300 osób. Ma się w nim również znaleźć piwnica jazzowa oraz przedszkole dla dzieci melomanów, zapewniające im opiekę, kiedy ich rodzice będą słuchać koncertu. Duża sala została pomyślana jako „pudełko w pudełku” – będzie otoczona foyer krytym przeszklonym dachem, pomieszczeniami pomocniczymi (garderoby, sale prób, restauracja), w części zewnętrznej znajdzie się również mniejsza sala koncertowa. Stworzą one barierę, izolującą salę główną od dźwięków dochodzących z zewnątrz (w pobliżu sali przebiega Drogowa Trasa Średnicowa) – stworzą „pancerz”, pod którym ukryte będzie serce budynku. Architekci tłumaczą, że dzięki takiemu rozwiązaniu wielka sala koncertowa będzie sprawiała wrażenie, jakby unosiła się wewnątrz konstrukcji budynku.

W wersji konkursowej gmach ma bardzo prostą formę, jednak, zgodnie z zaleceniem jurorów, jego fasada ma zostać przeprojektowana tak, by zyskała bardziej indywidualny charakter. Mimo to, zasadnicze założenia koncepcji Konior Studio zebrały wiele pochwał. Zasiadająca w konkursowym sądzie dyrektor NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa, stwierdziła: „Ten projekt uosabia to, czym jest NOSPR, oddaje charakter naszej muzyki. Największa orkiestra symfoniczna w kraju nie potrzebuje koronkowej, delikatnej architektury, tylko solidności i prestiżu.” Spodobało jej się także rozwiązanie wnętrza głównej sali koncertowej: „To jest naprawdę sala dla tej orkiestry – godna, solidna. Ciężkie, ale skromne drewno, faliste kształty świetnie pasują do epoki romantycznej i postromantycznej.”

Ogromne znaczenie w ocenie nadesłanych na konkurs koncepcji miała akustyka. W zwycięskim projekcie dostrzeżono proporcje, które „zapowiadają uzyskanie odpowiednich parametrów akustycznych dla wielkiego brzmienia symfonicznej muzyki NOSPR". Zresztą, w tej kwestii Konior Studio ma na swoim koncie duży sukces – salę koncertową Symfonia przy Akademii Muzycznej w Katowicach.

Realizacja projektu ma kosztować 160 milionów zł. I tu pojawia się problem – miasto nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Ubiegało się o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007- 2013, ale okazało się, że ze względu na brak jednego dokumentu – planu zagospodarowania przestrzeni – wniosek został odrzucony. Jeżeli odwołanie od tej decyzji nie zakończy się pomyślnie, władze Katowic będą się ubiegać o środki z budżetu państwa. Realizacja może więc zostać odłożona na tzw. bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem jest to dla orkiestry sprawa dość paląca – obecna jej siedziba mieści się w Górnośląskim Centrum Kultury, a walory akustyczne pomieszczeń, projektowanych główne z myślą o zjazdach partii, są raczej wątpliwe.
33SpndgZcHYs5QXk30hki1qKmQFkdY1Ywt5ILYm7Yba7x0lr9dyv6sS2NMDo_konior3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek
Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek

Villa Gutenberg – to nowa nazwa zabytkowego domu, stojącego w centrum miasta Nowa Ruda na Dolnym Ślą ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera