Konkurs na projekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie rozstrzygnięty
Data dodania: 10.03.2026 Czas czytania: ~ 3 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 10.03.2026 Czas czytania: ~ 3 min
6 marca 2025 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej, który powstanie przy ul. Łysakowskiej w Warszawie. Zwyciężyła pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. Przyznano dodatkowe dwie nagrody i wyróżnienie.
Konkurs na projekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy ul. Łysakowskiej w Warszawie zorganizowało Miasto Stołeczne Warszawa; konkurs posiadał także rekomendację SARP. Przedmiotem konkursu było wykonanie koncepcji budowy nowoczesnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W założeniach organizatora ośrodek ma promować zrównoważone podejście do gospodarki odpadami, gospodarki obiegu zamkniętego oraz świadomy styl życia mieszkańców.
To nie będzie pierwsza tego typu placówka w Polsce; duże obiekty o podobnym profilu działają już m.in. w Czechowicach-Dziedzicach czy w Sosnowcu, Centrum Edukacji Ekologicznej istnieje już także na warszawskich Młocinach. Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy ul. Łysakowskiej w Warszawie ma pełnić funkcję centrum edukacyjnego i praktycznego, w którym mieszkańcy Warszawy będą mogli zdobywać wiedzę i umiejętności związane z minimalizowaniem ilości wytwarzanych odpadów, naprawą i ponownym wykorzystaniem przedmiotów, prawidłową segregacją, a także zyskają miejsce na bezpieczne pozostawienie odpadów problematycznych. Inwestor oczekiwał, że w zaprojektowanym obiekcie znają się strefy: wewnątrz administracyjno-biurowa, edukacyjno-konferencyjna, ponownego użycia rzeczy, na zewnątrz zaś planuje się budowę m.in. ścieżki edukacyjnej, gablot i makiet, suchej niecki lub zbiornika retencyjnego czy punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała propozycja pracowni architektonicznej RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa (zespół autorski w składzie: Agnieszka Gasparska, Aleksandra Gajewska, Joanna Szulczyk, Monika Marzuchowska, Patryk Zaręba, Piotr Gasparski). Jak podkreślono w werdykcie, „praca w najlepszy sposób odpowiada wymaganiom funkcjonalnym pod względem rozplanowania terenu OEE w połączeniu z proponowanymi rozwiązaniami części PSZOK. Sprzyja temu umieszczenie potencjalnie najbardziej uciążliwej części obiektu w oddaleniu od zabudowy mieszkaniowej, od strony której umieszczono obiekty edukacyjne”. Doceniono zagospodarowanie terenu, które operuje zielenią oraz elementami małej architektury, strefowanie części publicznej i pomocniczej. Zwrócono uwagę na dobry pomysł stworzenia dziedzińca, który stanowi dopełnienie części przeznaczonej dla publiczności i użytkowników PSZOK. „Proponowana architektura jest neutralna, z materiałów przyjaznych środowisku. Głównym wyrazem propozycji projektowej jest kształtowanie obiektów jako prostych brył zatopionych w wyższej zieleni, co stanowić będzie dobre dopełnienie zagospodarowania kontekstu lokalizacji” – zapisano.
Druga nagroda została przyznana zespołowi w składzie: Patryk Gwiazda, Dominika Majewska, Marta Lewicka, Jakub Marczewski, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy. „Walorem pracy jest propozycja urządzenia i strefowania terenu oraz dobre rozwiązanie części PSZOK. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych PSZOK umieszczony jest w optymalnym miejscu, nie dominuje przestrzennie na terenie, a jego lokalizacja ograniczać będzie ewentualne uciążliwości związane z jego działaniem” – napisali członkowie sądu konkursowego.
Trzecią nagrodę otrzymał zespół w składzie: Agata Misiejuk-Wąsowska, Boguslaw Wicik, topoScape Sp. z o.o., Edyta Skiba. Tu walorem pracy są „bardzo dobre rozwiązania architektoniczne budynków: proponowany jest modułowy system, który ma potencjał montażu oraz demontażu i ponownego użycia w innych miejscach. Jest to rozwiązanie spójne z ideą OEE – obiektu ekologicznego, do ponownego użycia, który będzie w możliwie małym zakresie stanowił odpad po cyklu użycia”.
W konkursie przyznano także wyróżnienie, otrzymał je projekt pracowni XYStudio (zespół autorski w składzie: Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska, Marta Nowosielska, Daniel Chiłła).
Źródło: https://architektura.um.warszawa.pl
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Skromne muzeum ukryte w sadzie pod Hanoi zdobyło główną nagrodę w konkursie architektury ceglanej Br ...
Miejskie pływalnie to zazwyczaj tzw. architektura tła - płaskie klocki z blachy i szkła, które w mie ...
Robiono tu codzienne zakupy, dziś stoją tu warte miliony, monumentalne rzeźby z brązu i marmuru. Zwy ...
Znamy wyniki Konkursu Nagroda...
9 czerwca 2026 r. ogłoszono wy...
Ogłoszono wyniki konkursu arch...
W dwóch z sześciu kategorii...
ZOBACZ WSZYSTKIE
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz