Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak się mieszka(ło) na Osiedlu Prototypów? - spotkanie dla architektów

 

Czas czytania: ~ 1 min


Dom Kultury Kadr zaprasza na spotkanie realizowane w ramach projektu Osiedlowy Prototyp, które odbędzie się 10 maja 2026 o godz.17:00 na warszawskim Służewcu. Wydarzenie poświęcone będzie oddolnym historiom oraz współczesnym narracjom związanym z Osiedlem Prototypów – miejscem wyjątkowym na mapie powojennej architektury i codziennych doświadczeń jego mieszkańców.

 

Osiedlowy Prototyp: wspólna opowieść o miejscu i ludziach

Historie z wielkiej płyty

W pierwszej części spotkania mgr inż. arch. Grzegorz Mika opowie o kontekście powstania osiedla, historii jego budowy oraz zastosowanych rozwiązaniach architektonicznych. Służewiec zostanie przedstawiony na tle rozwoju prefabrykacji i budownictwa z „wielkiej płyty”, które umożliwiały realizację eksperymentalnych koncepcji urbanistycznych i architektonicznych w powojennej Warszawie. Uczestnicy i uczestniczki poznają także szerszy kontekst – związany z odbudową kraju po II wojnie światowej oraz wyzwaniami gospodarki mieszkaniowej w Polsce Ludowej.

 

Druga część spotkania oddana zostanie mieszkańcom i wszystkim osobom związanym z tym miejscem. Będzie to przestrzeń do dzielenia się wspomnieniami, historiami i osobistymi doświadczeniami życia na Osiedlu Prototypów – dawniej i dziś. Zachęcamy do przyniesienia fotografii, które będzie można na miejscu zdigitalizować i włączyć do tworzonego Społecznego Archiwum Służewca. Wspólnie spróbujemy uzupełnić opowieść o osiedlu o perspektywę codzienności, pamięci i indywidualnych przeżyć. Towarzyszyć będzie nam w tym procesie Edyta Ołdak – artystka, która w ramach projektu projektować będzie mural na osiedlowej Bibliotece.

 

Spotkanie poprowadzi:

Grzegorz Mika – architekt, varsavianista. Absolwent i doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. 

 

Więcej informacji o spotkaniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Spotkania Dla Architektów , Spotkanie Architektoniczne , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Zielony Rynek 2.0 w Lodzi - sprawny mariaż historii z nowoczesnością?
Zielony Rynek 2.0 w Lodzi - sprawny mariaż historii z nowoczesnością?

Zamiast kolejnego bezdusznego dyskontu Łódź proponuje metamorfozę kultowego targowiska! Władze chcą ...

Bez pastelozy! Poznański Eskulap i powrót do modernistycznych korzeni
Bez pastelozy! Poznański Eskulap i powrót do modernistycznych korzeni

Jak ocalić architekturę przełomu lat 60. i 70. przed estetyczną katastrofą i skutecznie przystosować ...

Modułowa sieć z łącznikami. Nowe Archiwum Państwowe w Katowicach już działa
Modułowa sieć z łącznikami. Nowe Archiwum Państwowe w Katowicach już działa

Trzy nowe obiekty, kilometry akt całkowicie odcięte od kaprysów pogody i... Bebok witający gości na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera