Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Będzie się budować

 

Czas czytania: ~5 min


Karty zostały rozdane. A właściwie – rozdane zostały fundusze na inwestycje instytucji kulturalnych oraz dotyczące szkolnictwa artystycznego i ochrony dziedzictwa kulturowego. W środę po południu – 4 lutego minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił listę projektów, którym przyznano dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do podziału było 720 milionów zł., a ubiegało się o nie 120 projektów. Wybrano 28 projektów, które uznano za przedsięwzięcia o charakterze ponadregionalnym, stwarzające nowe przestrzenie dla działalności kulturalnej i oferujące bogaty program edukacyjny. Pierwszeństwo miały przedsięwzięcia, które są już właściwie gotowe do realizacji i ich budowa może rozpocząć się w tym roku.
pAEn6qSpBnkErbDEU4FJEa41gYpP4gIWXDW92if9Yu2DRjwPwVHqmy9bbglO_jems-biblioteka-raczynskich.jpg
Zdecydowanymi faworytami były rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Gdański Teatr Szekspirowski. Typy te okazały się słuszne. Poznańska biblioteka powiększy się o zaprojektowany przez warszawską pracownię JEMS Architekci budynek, który powstanie na tyłach starego gmachu i dzięki któremu biblioteka zyska 11 tysięcy m². W nowym budynku o charakterystycznej dla JEMSów prostej bryle artykułowanej wąskimi, pionowymi podziałami, znajdą się czytelnie, wypożyczalnia i stanowiska komputerowe dla czytelników, dział zbiorów specjalnych, pracownia konserwatorsko-introligatorska, archiwum i magazyny zbiorów bibliotecznych, a także księgarnia, galeria sztuki i kawiarnia.
PWETqE2rScm2YtURd0uZlsChubr8EkZPNGDVZHONBVJmCbQIcHPuMry59Isd_jemsteatr-szekspirowski-rizzi.jpg
Drugi z faworytów – Teatr Szekspirowski – będzie największym przedsięwzięciem kulturalnym Pomorza od kilkudziesięciu lat. Jego projekt stworzył włoski architekt Renato Rizzi. Budynek stanie w miejscu pierwszego gdańskiego teatru – zbudowanej w 1610 r. tzw. Szkoły Fechtunku, której konstrukcja wzorowana była na starszym o 10 lat londyńskim teatrze Fortune. Projekt Rizziego, zgodnie z wymogami konkursowymi, zachowuje charakterystyczne elementy teatru elżbietańskiego, takie jak scena z otwartym dachem, ławy dla widzów siedzących i galerie dla stojących. Posługując się językiem nowoczesnej architektury, wkomponowuje się w średniowieczne i renesansowe otoczenie. Projekt Włocha nie ogranicza się wyłącznie do teatralnego budynku – zakłada zagospodarowanie całego kwartału między ulicami Bogusławskiego i Kotwiczników. Pojawią się tu min. sale wystawowe, sklepy i punkty usługowe, tarasy i parkingi. W Trójmieście unijne pieniądze przeznaczone zostaną również na modernizację sopockiej Opery Leśnej.
YpYrqktGfFRnuOH8WrsPoykS4UDQHSJq5oULV5kADfJM72Msv7ZnwuiJb8KN_kkm-kozien-capitol.jpg
Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznego rozdania unijnych dotacji jest jednak wrocławski teatr Capitol, który otrzyma najwięcej pieniędzy – 80 milionów zł. Przygotowany przez krakowską pracownię KKM Kozień Architekci projekt rozbudowy dawnego kina Śląsk czeka na realizację od 2006 r. Obecny budynek ma zostać powiększony, ale zachowane będą jego zabytkowe fragmenty – przede wszystkim widownia, która jednak zyska 50 dodatkowych miejsc (obecnie jest 670). Powiększona zostanie również scena główna, która zyska pełne wyposażenie techniczne – zapadnie, część obrotową, sceną dolną i zaplecze. Powstanie również dodatkowa scena kameralna. Bryła budynku w delikatny sposób nawiązuje do przedwojennego charakteru kinoteatru Capitol, którego siedziba powstała w 1929 r. i wyróżniała się wśród sąsiedniej zabudowy fasadą pokrytą ceramiką w złotym kolorze, silnym oświetleniem i reklamami. W nowym obiekcie cechy te powrócą w formie podświetlonych szklanych lizen, które stworzą „fantom” dawnego budynku. Pieniądze na budowę nowego gmachu otrzyma również wrocławska Akademia Sztuk Pięknych.
Unijne fundusze trafią także na Śląsk. Pieniądze na remont i rozbudowę dostaną Filharmonia Śląska i Częstochowska, a także Biblioteka Śląska i Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bielsku-Białej. W tym mieście środki na budowę nowej sali koncertowej otrzyma też Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Największą przegraną tegorocznego rozdania jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Konkurs na projekt jej nowej siedziby został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku i zwyciężyła w nim koncepcja Tomasza Koniora. Niestety, zgłoszenie NOSPR odpadło już w pierwszej turze weryfikacji wniosków.
Wśród pozostałych inwestycji, które mogą w tym roku liczyć na unijne pieniądze są dwa projekty łódzkie – budowa sali koncertowo-teatralnej Akademii Muzycznej oraz gmachu Centrum Dydaktyki Nowych Mediów dla łódzkiej Szkoły Filmowej. Dofinansowanie otrzyma też Muzeum Narodowe w Krakowie na modernizację Pałacu Czapskich i stworzenie tam stałej ekspozycji numizmatów, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau na remont i prace konserwatorskie oraz Muzeum Pałac w Wilanowie na rewitalizację zabytkowych ogrodów i utworzenie wirtualnego muzeum. Opole będzie mogło przebudować Amfiteatr Tysiąclecia i utworzyć w nim Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, a Toruń – odnowić Starówkę. Na prace renowacyjne środki otrzymają też diecezja legnicka na rewaloryzację Zespołu Opactwa Cystersów w Krzeszowie, Muzeum Warszawskiej Pragi na remont i renowację zespołu zabytkowych kamienic praskich oraz ich adaptację na potrzeby muzeum, a także Wałbrzych na rozbudowę Muzeum Przemysłu i Techniki. Wśród szkół i uczelni artystycznych, które dostaną wsparcie finansowe, oprócz już wymienionych instytucji, znalazła się czekająca na rozbudowę Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W Wałbrzychu zaś będzie można wybudować Zespół Szkół Muzycznych.

Ministerstwo zapowiada, że umowy z beneficjentami będzie podpisywać już w marcu, tak by w kwietniu można było uruchomić pieniądze z UE. Mimo że finansowe wsparcie otrzyma tylko część potrzebujących go miast i instytucji, wszystko wskazuje na to, że inwestycje związane z życiem kulturalnym w Polsce kryzysu bać się nie muszą.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera