Koniec „złotego wieku”? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Koniec „złotego wieku”?

 

Czas czytania: ~3 min


vaV7hpIjhOYABVuZShzQNmXvD1eImtib4NLr4izTh5Me8NSzpHNzoJFXR9bO_zlota44-2.jpg
Kiedy z powodu kryzysu w styczniu tego roku wstrzymano prace projektowe nad 260-metrowym wieżowcem Lilium Zahy Hadid, który miał stanąć w sąsiedztwie hotelu Mariott w Warszawie, wydawało się, że apartamentowiec Libeskinda przy Złotej 44 ma więcej szczęścia. Jego budowa rozpoczęła się w 2008 r., jeszcze zanim rozszalała się recesja i drapacz chmur piętro po piętrze piął się ku niebu. W tym momencie ma już 17 kondygnacji i, zgodnie z planem, ostateczną wysokość 192 metrów powinien osiągnąć do końca 2009 r.
AnOR7osu4dfeTGr8Xh5hxLH7IC7xlu7I4UrvlJk162i4jNPHACpRyIZA1H0A_zlota44-1.jpg
Tymczasem, kryzysowa rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Pogłoski o wstrzymaniu budowy Złotej 44 pojawiły się już w grudniu ubiegłego roku. Oficjalnie decyzja taka nie została ogłoszona, ale prace wyraźnie zwolniły. Co więcej, w środę, 18 marca media poinformowały, że liczba pracowników na placu budowy zmniejszyła się o 70 procent, a ci, którzy zostali, zajmują się głównie zabezpieczaniem konstrukcji. W najbliższym czasie ma również zostać zdemontowany jeden z trzech budowlanych dźwigów. Od Mirosława Rodka z zarządu firmy Modzelewski&Rodek, czyli jednego z podwykonawców inwestycji, dziennikarze usłyszeli też, że na początku ubiegłego tygodnia przerwane zostało betonowanie i montaż osłony przeciwwiatrowej na wyższych kondygnacjach, a komunikat o wstrzymaniu prac ma zostać podany lada chwila. Inwestor budynku – firma Orco Property Group – natychmiast zdementował pogłoski o problemach z kontynuowaniem inwestycji, zapewniając, że wszystkie prace wykonywane są zgodnie z planem. Deweloper wyjaśnił, że obecnie trwają przygotowania do wznoszenia wyższych kondygnacji, które zajmują sporo czasu i nie wymagają zaangażowania tak dużej ekipy robotników. Stąd pozorne spowolnienie budowy. Z kolei mający zniknąć z placu budowy żuraw nie jest już po prostu potrzebny, bo służył do konstrukcji niższych kondygnacji, których poziom już został przekroczony. Nie wchodzi też podobno w grę wstrzymanie budowy wieżowca, który jest sztandarową realizacją Orco w Polsce – nie dość, że budynek został zaprojektowany przez światowej sławy architekta, to jaszcze ma być najbardziej luksusowym apartamentowcem w kraju. Można się więc domyślić, że firma zrobi wszystko, żeby doniesienia mediów pozostały w strefie sensacyjnych plotek.
IUB5kKv8URoP1I9r3EP88v22GrNmc7BebJo8IDPSWKNu1UqLb9SC1sc5hHhr_zlota44-5.jpg
Jednak w każdej plotce tkwi ziarnko prawdy. Wiele symptomów wskazuje na to, że Orco wyraźnie ma kłopoty finansowe. Szukając oszczędności, wstrzymano już kilka innych inwestycji i znacząco zredukowano zatrudnienie. Co jakiś czas zawieszany jest również obrót akcjami firmy na europejskich giełdach. Istotnym problemem warszawskiego wieżowca Libeskinda jest brak chętnych do zakupu luksusowych apartamentów za bajońskie sumy (ceny wahają się od 25 do ok. 40 tysięcy zł za m²). Do tej pory nie wykupiono nawet połowy z nich, co może spowodować utratę płynności finansowej dewelopera. Inwestycja przy Złotej 44 jest w tej chwili przedmiotem rozmów, których celem jest restrukturyzacja sposobu jej finansowania i renegocjacja umów z wieloma partnerami, min. z generalnym wykonawcą – firmą Besix. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą efekty tych rozmów. Dopóki nie zostaną ujawnione, nie można więc wykluczyć, że budowa przy Złotej 44 będzie musiała poczekać na lepsze czasy.
MYcQKTEggj9w65q9HaM7rYOJuDVM0L61isWbqEm3k9hkUMzERNMgIDXJuxzV_zlota44-7.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera