Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum dla zmysłów

 

Czas czytania: ~4 min


W34AkMxSYbPxQaxiLtBDKt10Vs9XThaJ3NlsmmQBsDI29IauYLY0ifORdX1J_chopin.jpg
Już wiadomo, jak będzie wyglądać ekspozycja w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W czwartek, 19 marca, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano gotową koncepcję. Opracowało ją biuro Migliore&Servetto z Mediolanu, które w ubiegłym roku wygrało międzynarodowy konkurs na aranżację muzeum. Obiekt ma być gotowy na przypadającą w 2010 r. dwusetną rocznicę urodzin kompozytora.
UotCCvpmejKBVDURv4FuXnY1bADGc7JJgBTeuDoqVrUItpJlEyrnIh5dHOAC_chopin-2.jpg
Muzeum mieści się w zaprojektowanym przez Tylmana z Gameren barokowym zamku Ostrogskich przy ulicy Tamka. W 2005 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina rozpoczął przygotowania do remontu zamku i powiększenia powierzchni ekspozycyjnej. W drugiej połowie 2006 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt przebudowy gmachu i przekształcenie go w nowoczesną placówkę muzealno-edukacyjną. Zwyciężyła w nim koncepcja biura Grzegory & Partnerzy Architekci, obejmująca adaptację piwnic i pomieszczeń zajmowanych wcześniej przez bibliotekę NIFC na sale ekspozycyjne i salę koncertową, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych oraz wymianę i modernizację wszystkich instalacji.
cVAosscazy9yrUnbrnn3Kvt1zDdHORaoOR2SV3qUcbVjS38oiuFi1WNhWGhA_chopin-3.jpg
Wyremontowany obiekt otworzy swe podwoje 1 marca 2010 r. Na zwiedzających czekać będzie wtedy nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która ma być najbardziej zaawansowana technicznie ze wszystkich stałych wystaw muzealnych w Polsce. Zajmie ona cztery kondygnacje i będzie miała 4,6 tysiąca m².
daYQXzbAoW3isobffCvtgkUQMRgjI8aczYxceJ33isjBmvMzg3VjYbuCQQSi_chopin-4.jpg
NIFC ma największą na świecie kolekcję chopinianów – w sumie około 7 tysięcy eksponatów. Ale, jak zapewniają projektanci, zwiedzający nie muszą się obawiać nudnego i męczącego oglądania schowanych pod szkłem rękopisów. Interaktywna wystawa ma być atrakcyjna dla każdego. Ekspozycja zaaranżowana będzie jako zbiór wysp tematycznych, a kolejność jej poznawania każdy będzie mógł wybrać sam. W poruszaniu się po muzeum pomóc mają specjalne chipy w formie żetonu. Gdy zwiedzający przyłożą je do wskazanych miejsc, będą mogli usłyszeć komentarz w swoim języku oraz zobaczyć obraz. Chipy będą dostosowane do różnych grup odbiorców – inne będą dla dorosłych, inne dla dzieci, jeszcze inne – dla melomanów. Trasa dla dzieci będzie miała dodatkowy element – na monitorach pojawią się animowane ludziki, przekazujące informacje w sposób przystępny dla małych odbiorców. Specjalnie dla nich zostanie również przygotowany „żółty pokój”, w którym będą mogli oglądać filmy muzyczne i zekranizowaną legendę o złotej kaczce.
mqLlb8GoQyPXwL2sUZeUCGd9ktVnG6naWIT2oOHpjfdwwzO1Fkfh9NtxIvbG_chopin-5.jpg
Bloki tematyczne, na jakie podzielona będzie ekspozycja, odpowiadać będą etapom i ważnym wydarzeniom w życiu kompozytora. Będą to: Żelazowa Wola, Warszawa w czasach Chopina, Salon Mikołaja Chopina, Salon paryski, Kobiety, Nohant, Europejskie podróże, Osobowość i Śmierć. Pojawi się także temat przyjaciół i naśladowców Chopina.
Poznawanie wystawy ma być wciągającą przygodą, w którą zaangażowane będą wszystkie zmysły zwiedzających. Można będzie usłyszeć echa dawnych rozmów i lekcji udzielanych przez mistrza, gwar paryskiej ulicy i brzęk garnków w kuchni w Nohant, gdzie spędzał wakacje z George Sand. Zwiedzający zobaczą też, jak wyglądały miejsca, gdzie mieszkał w Paryżu i porównają je z dzisiejszym ich obrazem. W odtworzonym salonie paryskim będzie można zobaczyć kopie mebli Chopina – dowód na to, że cenił piękne przedmioty, przywiązywał wagę do najdrobniejszych szczegółów w swoim otoczeniu i najbardziej lubił kolor niebieski. W salonie tym będzie się unosił zapach fiołków, które były jego ulubionymi kwiatami. Pamiątki po kompozytorze przedstawione będą zarówno w formie oryginalnej – w przeszklonych gablotach, ale też w wersji interaktywnej. Rękopisy jego listów, oprócz tego, że będą umieszczone za szkłem, będą również prezentowane w postaci wirtualnych kartek, które można „przewracać” dotykając ekranu. Będzie ich też można posłuchać w interpretacji znanych aktorów. W części poświęconej „okresowi warszawskiemu” znajdą się kapsuły do indywidualnego odsłuchiwania utworów, które Chopin skomponował w stolicy. W sali poświęconej śmierci kompozytora, w której będzie panować całkowita cisza, prezentowana będzie między innymi jego maska pośmiertna i kosmyk włosów. Wszystkie te zabiegi mają „ożywić” postać Chopina i przybliżyć ją współczesnym odbiorcom jako człowieka, a nie tylko genialnego artystę. Mają również sprawić, że wystawa będzie ciekawa i atrakcyjna dla różnych grup odbiorców, przyciągnie szeroką publiczność, a zwiedzanie muzeum będzie połączeniem edukacji i dobrej zabawy. Przewidywany koszt inwestycji to 81,5 miliona złotych.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dynamiczna bryła jak okręt. Nowe realizacje.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha na szczecińskiej wyspie Łasztownia to jedno z najn ...

Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio
Dom Szwajcarski - wielofunkcyjny budynek od BXB Studio

Podczas Europejskich Dni Architektury w Strasburgu, Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, zaprezen ...

Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą
Rekonstrukcja grodziska w Tumie pod Łęczycą

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej zasobów dziedzictwa kulturowego ziemi łęczyckiej” było główn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera