Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum dla zmysłów

 

Czas czytania: ~4 min


W34AkMxSYbPxQaxiLtBDKt10Vs9XThaJ3NlsmmQBsDI29IauYLY0ifORdX1J_chopin.jpg
Już wiadomo, jak będzie wyglądać ekspozycja w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W czwartek, 19 marca, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano gotową koncepcję. Opracowało ją biuro Migliore&Servetto z Mediolanu, które w ubiegłym roku wygrało międzynarodowy konkurs na aranżację muzeum. Obiekt ma być gotowy na przypadającą w 2010 r. dwusetną rocznicę urodzin kompozytora.
UotCCvpmejKBVDURv4FuXnY1bADGc7JJgBTeuDoqVrUItpJlEyrnIh5dHOAC_chopin-2.jpg
Muzeum mieści się w zaprojektowanym przez Tylmana z Gameren barokowym zamku Ostrogskich przy ulicy Tamka. W 2005 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina rozpoczął przygotowania do remontu zamku i powiększenia powierzchni ekspozycyjnej. W drugiej połowie 2006 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt przebudowy gmachu i przekształcenie go w nowoczesną placówkę muzealno-edukacyjną. Zwyciężyła w nim koncepcja biura Grzegory & Partnerzy Architekci, obejmująca adaptację piwnic i pomieszczeń zajmowanych wcześniej przez bibliotekę NIFC na sale ekspozycyjne i salę koncertową, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych oraz wymianę i modernizację wszystkich instalacji.
cVAosscazy9yrUnbrnn3Kvt1zDdHORaoOR2SV3qUcbVjS38oiuFi1WNhWGhA_chopin-3.jpg
Wyremontowany obiekt otworzy swe podwoje 1 marca 2010 r. Na zwiedzających czekać będzie wtedy nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która ma być najbardziej zaawansowana technicznie ze wszystkich stałych wystaw muzealnych w Polsce. Zajmie ona cztery kondygnacje i będzie miała 4,6 tysiąca m².
daYQXzbAoW3isobffCvtgkUQMRgjI8aczYxceJ33isjBmvMzg3VjYbuCQQSi_chopin-4.jpg
NIFC ma największą na świecie kolekcję chopinianów – w sumie około 7 tysięcy eksponatów. Ale, jak zapewniają projektanci, zwiedzający nie muszą się obawiać nudnego i męczącego oglądania schowanych pod szkłem rękopisów. Interaktywna wystawa ma być atrakcyjna dla każdego. Ekspozycja zaaranżowana będzie jako zbiór wysp tematycznych, a kolejność jej poznawania każdy będzie mógł wybrać sam. W poruszaniu się po muzeum pomóc mają specjalne chipy w formie żetonu. Gdy zwiedzający przyłożą je do wskazanych miejsc, będą mogli usłyszeć komentarz w swoim języku oraz zobaczyć obraz. Chipy będą dostosowane do różnych grup odbiorców – inne będą dla dorosłych, inne dla dzieci, jeszcze inne – dla melomanów. Trasa dla dzieci będzie miała dodatkowy element – na monitorach pojawią się animowane ludziki, przekazujące informacje w sposób przystępny dla małych odbiorców. Specjalnie dla nich zostanie również przygotowany „żółty pokój”, w którym będą mogli oglądać filmy muzyczne i zekranizowaną legendę o złotej kaczce.
mqLlb8GoQyPXwL2sUZeUCGd9ktVnG6naWIT2oOHpjfdwwzO1Fkfh9NtxIvbG_chopin-5.jpg
Bloki tematyczne, na jakie podzielona będzie ekspozycja, odpowiadać będą etapom i ważnym wydarzeniom w życiu kompozytora. Będą to: Żelazowa Wola, Warszawa w czasach Chopina, Salon Mikołaja Chopina, Salon paryski, Kobiety, Nohant, Europejskie podróże, Osobowość i Śmierć. Pojawi się także temat przyjaciół i naśladowców Chopina.
Poznawanie wystawy ma być wciągającą przygodą, w którą zaangażowane będą wszystkie zmysły zwiedzających. Można będzie usłyszeć echa dawnych rozmów i lekcji udzielanych przez mistrza, gwar paryskiej ulicy i brzęk garnków w kuchni w Nohant, gdzie spędzał wakacje z George Sand. Zwiedzający zobaczą też, jak wyglądały miejsca, gdzie mieszkał w Paryżu i porównają je z dzisiejszym ich obrazem. W odtworzonym salonie paryskim będzie można zobaczyć kopie mebli Chopina – dowód na to, że cenił piękne przedmioty, przywiązywał wagę do najdrobniejszych szczegółów w swoim otoczeniu i najbardziej lubił kolor niebieski. W salonie tym będzie się unosił zapach fiołków, które były jego ulubionymi kwiatami. Pamiątki po kompozytorze przedstawione będą zarówno w formie oryginalnej – w przeszklonych gablotach, ale też w wersji interaktywnej. Rękopisy jego listów, oprócz tego, że będą umieszczone za szkłem, będą również prezentowane w postaci wirtualnych kartek, które można „przewracać” dotykając ekranu. Będzie ich też można posłuchać w interpretacji znanych aktorów. W części poświęconej „okresowi warszawskiemu” znajdą się kapsuły do indywidualnego odsłuchiwania utworów, które Chopin skomponował w stolicy. W sali poświęconej śmierci kompozytora, w której będzie panować całkowita cisza, prezentowana będzie między innymi jego maska pośmiertna i kosmyk włosów. Wszystkie te zabiegi mają „ożywić” postać Chopina i przybliżyć ją współczesnym odbiorcom jako człowieka, a nie tylko genialnego artystę. Mają również sprawić, że wystawa będzie ciekawa i atrakcyjna dla różnych grup odbiorców, przyciągnie szeroką publiczność, a zwiedzanie muzeum będzie połączeniem edukacji i dobrej zabawy. Przewidywany koszt inwestycji to 81,5 miliona złotych.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera