Szklany dom na Łysej Górze - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklany dom na Łysej Górze

 

Czas czytania: ~2 min


TIotazQO3bCFRgwKK3s3UcQrsb2aR5OjiOhYqWK5iART4VUsXQjGfEgDvrse_szklany-dom.jpg
Jedną z najbardziej znanych utopii w polskiej literaturze jest wizja szklanych domów, Stefana Żeromskiego. Szklane domy – jasne, słoneczne i czyste – były dla niego symbolem dobrobytu, nowoczesności i postępu. Pomysł zbudowania szklanego domu w Ciekotach – miejscowości, w której Stefan Żeromski spędził dzieciństwo – pojawił się już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Mieszkańcy gminy Masłów chcieli w ten sposób uczcić pamięć wybitnego pisarza. W 2005 roku władzom gminy udało się pozyskać środki na dokumentację techniczną projektu z programu Leader+. Jej przygotowanie trwało do 2008 r. W tym roku zaś, w ramach programu Rozwoju Infrastruktury Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na realizację przedsięwzięcia 800 tysięcy złotych. Brakujące 3 miliony gmina zamierza pozyskać z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.
l57ELJHIWbAaflm5eZxAUuB5ulBvXjwPGqMTB1WW39dEMs6zKwv6ALJnLIta_szklany-dom-2.jpg
W ramach przedsięwzięcia w miejscu, gdzie w XIX wieku stał dzierżawiony przez ojca pisarza dworek, powstaną dwa obiekty tworzące specyficzną kompozycję. Jednym z nich będzie wspomniany już przeszklony (choć nie w całości) budynek o futurystycznej formie, drugim – muzeum stylizowane na XIX-wieczny, drewniany dom rodziny Żeromskich. Stworzą one Centrum Edukacyjne „Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego”. Całość uzupełni dworski ogród.
gXazsMbLgEcVJ5Ee6LMAAP3MIfdX4UIBg4nq9exD6aECkKDQ45p4gS8GZtwM_szklany-dom-3.jpg
Wzbudzający wiele kontrowersji projekt „szklanego domu” przygotowała Pracownia Projektowo-Budowlana Leszka Gałczewskiego z Jędrzejowa. Budynek, przypominający z lotu ptaka kosmiczny pojazd, będzie miał tysiąc metrów kwadratowych powierzchni i mieścić będzie nowoczesne centrum edukacji, kultury i turystyki. Znajdzie się w nim sala konferencyjna ze sceną i audytorium na 150 miejsc, hol wystawienniczy, mniejsze sale ekspozycyjne, multimedialne i dydaktyczne, a także punkt informacji turystycznej, biura, pokoje gościnne i zaplecze techniczne. Będą się tu odbywać koncerty, projekcje filmów, warsztaty, wystawy, spotkania autorskie i głośne czytanie utworów Żeromskiego. Stylizowany dworek pomyślany został jako izba pamięci, oddająca ducha epoki, w której żył pisarz. Aranżacja wnętrz budynku będzie nawiązywać do oryginalnego wystroju z czasów jego młodości, pojawi się w nich także wiele pamiątek po Żeromskim. Planowana inwestycja ma z jednej strony uatrakcyjnić gminę Masłów i przyciągać do niej turystów, korzystających z okolicznych ścieżek rowerowych, szlaków przyrodniczych, wyciągów narciarskich i noclegów w gospodarstwach agroturystycznych, z drugiej zaś – aktywizować mieszkańców Ciekot i pobliskich miejscowości poprzez stworzenie dla nich atrakcyjnej oferty kulturalnej. Ma również stanowić bazę dla zielonych szkół i odwiedzających Ciekoty pisarzy, aktorów i zespołów ludowych. Projekt realizuje gmina Masłów i stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry". Ośrodek ma być gotowy jesienią 2010 r.
vRaYZVWkOIR9ZKgs9myoIOnRbDjbiHA8aamPtSr7Kl7jV8VPrt6wH6mtwoYl_szklany-dom-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera