Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklany dom na Łysej Górze

 

Czas czytania: ~2 min


TIotazQO3bCFRgwKK3s3UcQrsb2aR5OjiOhYqWK5iART4VUsXQjGfEgDvrse_szklany-dom.jpg
Jedną z najbardziej znanych utopii w polskiej literaturze jest wizja szklanych domów, Stefana Żeromskiego. Szklane domy – jasne, słoneczne i czyste – były dla niego symbolem dobrobytu, nowoczesności i postępu. Pomysł zbudowania szklanego domu w Ciekotach – miejscowości, w której Stefan Żeromski spędził dzieciństwo – pojawił się już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Mieszkańcy gminy Masłów chcieli w ten sposób uczcić pamięć wybitnego pisarza. W 2005 roku władzom gminy udało się pozyskać środki na dokumentację techniczną projektu z programu Leader+. Jej przygotowanie trwało do 2008 r. W tym roku zaś, w ramach programu Rozwoju Infrastruktury Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na realizację przedsięwzięcia 800 tysięcy złotych. Brakujące 3 miliony gmina zamierza pozyskać z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.
l57ELJHIWbAaflm5eZxAUuB5ulBvXjwPGqMTB1WW39dEMs6zKwv6ALJnLIta_szklany-dom-2.jpg
W ramach przedsięwzięcia w miejscu, gdzie w XIX wieku stał dzierżawiony przez ojca pisarza dworek, powstaną dwa obiekty tworzące specyficzną kompozycję. Jednym z nich będzie wspomniany już przeszklony (choć nie w całości) budynek o futurystycznej formie, drugim – muzeum stylizowane na XIX-wieczny, drewniany dom rodziny Żeromskich. Stworzą one Centrum Edukacyjne „Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego”. Całość uzupełni dworski ogród.
gXazsMbLgEcVJ5Ee6LMAAP3MIfdX4UIBg4nq9exD6aECkKDQ45p4gS8GZtwM_szklany-dom-3.jpg
Wzbudzający wiele kontrowersji projekt „szklanego domu” przygotowała Pracownia Projektowo-Budowlana Leszka Gałczewskiego z Jędrzejowa. Budynek, przypominający z lotu ptaka kosmiczny pojazd, będzie miał tysiąc metrów kwadratowych powierzchni i mieścić będzie nowoczesne centrum edukacji, kultury i turystyki. Znajdzie się w nim sala konferencyjna ze sceną i audytorium na 150 miejsc, hol wystawienniczy, mniejsze sale ekspozycyjne, multimedialne i dydaktyczne, a także punkt informacji turystycznej, biura, pokoje gościnne i zaplecze techniczne. Będą się tu odbywać koncerty, projekcje filmów, warsztaty, wystawy, spotkania autorskie i głośne czytanie utworów Żeromskiego. Stylizowany dworek pomyślany został jako izba pamięci, oddająca ducha epoki, w której żył pisarz. Aranżacja wnętrz budynku będzie nawiązywać do oryginalnego wystroju z czasów jego młodości, pojawi się w nich także wiele pamiątek po Żeromskim. Planowana inwestycja ma z jednej strony uatrakcyjnić gminę Masłów i przyciągać do niej turystów, korzystających z okolicznych ścieżek rowerowych, szlaków przyrodniczych, wyciągów narciarskich i noclegów w gospodarstwach agroturystycznych, z drugiej zaś – aktywizować mieszkańców Ciekot i pobliskich miejscowości poprzez stworzenie dla nich atrakcyjnej oferty kulturalnej. Ma również stanowić bazę dla zielonych szkół i odwiedzających Ciekoty pisarzy, aktorów i zespołów ludowych. Projekt realizuje gmina Masłów i stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry". Ośrodek ma być gotowy jesienią 2010 r.
vRaYZVWkOIR9ZKgs9myoIOnRbDjbiHA8aamPtSr7Kl7jV8VPrt6wH6mtwoYl_szklany-dom-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera