Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklany dom na Łysej Górze

 

Czas czytania: ~2 min


TIotazQO3bCFRgwKK3s3UcQrsb2aR5OjiOhYqWK5iART4VUsXQjGfEgDvrse_szklany-dom.jpg
Jedną z najbardziej znanych utopii w polskiej literaturze jest wizja szklanych domów, Stefana Żeromskiego. Szklane domy – jasne, słoneczne i czyste – były dla niego symbolem dobrobytu, nowoczesności i postępu. Pomysł zbudowania szklanego domu w Ciekotach – miejscowości, w której Stefan Żeromski spędził dzieciństwo – pojawił się już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Mieszkańcy gminy Masłów chcieli w ten sposób uczcić pamięć wybitnego pisarza. W 2005 roku władzom gminy udało się pozyskać środki na dokumentację techniczną projektu z programu Leader+. Jej przygotowanie trwało do 2008 r. W tym roku zaś, w ramach programu Rozwoju Infrastruktury Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na realizację przedsięwzięcia 800 tysięcy złotych. Brakujące 3 miliony gmina zamierza pozyskać z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.
l57ELJHIWbAaflm5eZxAUuB5ulBvXjwPGqMTB1WW39dEMs6zKwv6ALJnLIta_szklany-dom-2.jpg
W ramach przedsięwzięcia w miejscu, gdzie w XIX wieku stał dzierżawiony przez ojca pisarza dworek, powstaną dwa obiekty tworzące specyficzną kompozycję. Jednym z nich będzie wspomniany już przeszklony (choć nie w całości) budynek o futurystycznej formie, drugim – muzeum stylizowane na XIX-wieczny, drewniany dom rodziny Żeromskich. Stworzą one Centrum Edukacyjne „Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego”. Całość uzupełni dworski ogród.
gXazsMbLgEcVJ5Ee6LMAAP3MIfdX4UIBg4nq9exD6aECkKDQ45p4gS8GZtwM_szklany-dom-3.jpg
Wzbudzający wiele kontrowersji projekt „szklanego domu” przygotowała Pracownia Projektowo-Budowlana Leszka Gałczewskiego z Jędrzejowa. Budynek, przypominający z lotu ptaka kosmiczny pojazd, będzie miał tysiąc metrów kwadratowych powierzchni i mieścić będzie nowoczesne centrum edukacji, kultury i turystyki. Znajdzie się w nim sala konferencyjna ze sceną i audytorium na 150 miejsc, hol wystawienniczy, mniejsze sale ekspozycyjne, multimedialne i dydaktyczne, a także punkt informacji turystycznej, biura, pokoje gościnne i zaplecze techniczne. Będą się tu odbywać koncerty, projekcje filmów, warsztaty, wystawy, spotkania autorskie i głośne czytanie utworów Żeromskiego. Stylizowany dworek pomyślany został jako izba pamięci, oddająca ducha epoki, w której żył pisarz. Aranżacja wnętrz budynku będzie nawiązywać do oryginalnego wystroju z czasów jego młodości, pojawi się w nich także wiele pamiątek po Żeromskim. Planowana inwestycja ma z jednej strony uatrakcyjnić gminę Masłów i przyciągać do niej turystów, korzystających z okolicznych ścieżek rowerowych, szlaków przyrodniczych, wyciągów narciarskich i noclegów w gospodarstwach agroturystycznych, z drugiej zaś – aktywizować mieszkańców Ciekot i pobliskich miejscowości poprzez stworzenie dla nich atrakcyjnej oferty kulturalnej. Ma również stanowić bazę dla zielonych szkół i odwiedzających Ciekoty pisarzy, aktorów i zespołów ludowych. Projekt realizuje gmina Masłów i stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry". Ośrodek ma być gotowy jesienią 2010 r.
vRaYZVWkOIR9ZKgs9myoIOnRbDjbiHA8aamPtSr7Kl7jV8VPrt6wH6mtwoYl_szklany-dom-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom w mazurskim klimacie
Dom w mazurskim klimacie

W okolicy Trygortu powstanie dom autorstwa Pracowni Projektowej Marta Szlachta, który ma nawiązywać ...

Kamienica w pruszkowskiej strefie poprzemysłowej
Kamienica w pruszkowskiej strefie poprzemysłowej

Pracownia projektowa Beczak Beczak Architekci zaprojektowała kamienicę jako nowoczesne uzupełnienie ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia naszego dorocznego plebiscytu architektonicznego – Galę Pl ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera