Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wizja dla Warszawy

 

Czas czytania: ~5 min


NqsgN30I7a5Ik1sOEYXGO7vaTvYnOQzy8BXFYTdKl5mrTlEvjU54ot7319aG_plac-defilad-6.jpg
Otoczenie Pałacu Kultury i Nauki kilkoma wyższymi wieżowcami, przeszklony pasaż handlowy, zielony bulwar z fontannami, sadzawka i ścieżki rowerowe – to tylko niektóre elementy nowej wizji centrum Warszawy, którą przedstawili w czwartek stołeczni urzędnicy. Zgodnie z wyborczą obietnicą Hanny Gronkiewicz-Waltz, przygotowali rewolucyjny plan modernizacji placu Defilad i jego najbliższej okolicy.
Pe0jFtuGuRjrxZONzLxsPhKtG4eHKQb4moZeRs3CHbFyCBsvbs3RJCxvm1oo_plac-defilad-5.jpg
O pracach nad nową koncepcją dla placu Defilad pisaliśmy na początku grudnia ubiegłego roku. Ostateczna wersja projektu jest jej rozwinięciem i uzupełnieniem. Najważniejszym założeniem nowego planu zagospodarowania jest realizacja wokół Pałacu Kultury i Nauki sześciu wieżowców, mieszczących biura, usługi i mieszkania. Najniższy, 120-metrowy budynek ma powstać obok stacji metra Centrum, przy nowej ulicy będącej przedłużeniem Chmielnej. Planowane są przy niej jeszcze dwie wieże – 150- i 230-metrowa. Dwie kolejne – 250- i 300-metrowa – stanąć mają przy ul. Emilii Plater, w sąsiedztwie Sali Kongresowej. Za ich sprawą ulica ta ma nabrać prawdziwie wielkomiejskiego charakteru. Najwięcej kontrowersji wzbudza pomysł umieszczenia ostatniego, 260-metrowego, wieżowca w południowo-zachodnim narożniku parku Świętokrzyskiego. Kwestia jego budowy nie jest jednak pewna – w obliczu sprzeciwu znacznej części architektów i mieszkańców stolicy, nie godzących się na zmniejszenie powierzchni parku temat będzie jeszcze dyskutowany.
rwpELvVjpp3u6ejq82fYYJV5kLILhUzqIM4OYfd3UqEmfl9uuTKlZ5shxVKD_plac-defilad-4.jpg
Przygotowany przez władze Warszawy projekt zakłada również realizację zabudowy o mniejszej skali. Wzdłuż Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich mają powstać nowe pierzeje, w których wysokość budynków będzie dostosowana do sąsiednich kamienic i osiągnie zaledwie 30 metrów. Nowe ciągi zabudowy będą odsunięte od jezdni o kilkadziesiąt metrów i poprzedzone zielonym bulwarem z fontannami. Pod nimi zaś zagłębiony zostanie dworzec Warszawa Śródmieście. Znajdujące się w narożniku obu arterii patio stacji metra Centrum, zostanie przykryte szklanym dachem i otoczone placem, przy którym stanie budynek o formie nawiązującej do pobliskiej Rotundy PKO. Nie jest wykluczone, że w przyszłości znajdzie się w nim ratusz Śródmieścia, a na parterze – centrum informacji turystycznej. Na tyłach budynku planowane są piesze pasaże przesłonięte szklanymi dachami. Taki sam pasaż ma powstać równolegle do nowej pierzei Marszałkowskiej. Został on pomyślany jako tętniąca życiem ulica handlowa.
M4li3CfimVavRIIzSFFHxX4VJVfahGQXcfZ2ePXwusstgfLAaoI9DnyJnEYJ_plac-defilad-3.jpg
Ważnym aspektem nowej wizji placu jest dążenie do jego ożywienia i uatrakcyjnienia dla mieszańców i turystów. Oprócz pasaży handlowych, ma temu sprzyjać przecięcie jego płyty licznymi ulicami oraz „oswojenie” przestrzeni za pomocą wody. Niewielka sadzawka ma powstać na kwadratowym placu przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki od strony Marszałkowskiej, w planach są również płytkie fontanny, z których na czas imprez będzie można wypuszczać wodę. Obszerny fragment placu między głównym wejściem do PKiN oraz skrzydłami mieszczącymi teatry Studio i Dramatyczny, zostanie przykryty szklanym dachem, pełniącym między innymi funkcję zadaszenia dla scen koncertowych. Na jego budowę musi jednak wyrazić zgodę stołeczny konserwator zabytków. Całe założenie ma być przyjazne dla osób aktywnie spędzających czas wolny – przewidziane są liczne ścieżki rowerowe, a na wprost boiska-lodowiska przed Pałacem Młodzieży ma się pojawić niewielki pawilon, mieszczący szatnie dla sportowców i kawiarnie. Plac ma też wreszcie przestać być wielkim parkingiem – dla samochodów miejsce znajdzie się na pod ziemią.
ft57lL5PIlwFSXuxvYkj2gQDtQo46srXYYuzdUOpbVtnYMuTyJ1yJoiEtphE_plac-defilad-2.jpg
Istotnym elementem nowej wizji jest również kwestia zieleni. Jeżeli dojdzie do postulowanej przez ratusz budowy wieżowca w Parku Świętokrzyskim, jego powierzchnia wydatnie się zmniejszy. Władze miasta zapewniają jednak, że zostanie to mieszkańcom zrekompensowane – po rozebraniu hali Kupieckich Domów Towarowych Park Świętokrzyski ma zostać poszerzony i sięgać aż do ulicy Marszałkowskiej. Jednak zanim to nastąpi, środek oazy zieleni zmieni się w potężny plac budowy – łącznik między pierwszą i druga linią metra, który ma zostać tędy poprowadzony, będzie budowany metodą odkrywkową.
lqtL2IXHSlz1AJK4pn8Tu35ikgOr8Pu0M1sBfAcvdY8Fro6WVyNWPK3HwYj5_plac-defilad.jpg
Jedynym bodaj obiektem, który ominęły szeroko zakrojone zmiany planowane przez ratusz, jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nowy kształt ma natomiast zyskać jego otoczenie. Wiadomo już, że przed gmachem, na osi ulicy Złotej, powstanie nowa miejska agora, nie jest natomiast przesądzony los terenu po jego południowej stronie. Mówi się zarówno o usługach, jak i o bardziej ambitnych przedsięwzięciach, na przykład sali koncertowej, teatrze muzycznym czy innej instytucji kultury.
Tyle o planach. Co będzie z nimi dalej? W czasach globalnego kryzysu ekonomicznego trudno liczyć na to, że prace szybko się rozpoczną (i szybko skończą). Ponadto, już pojawiły się krytyczne głosy, wskazujące, że ratusz nie ma pomysłu na realizację swojej koncepcji. Do tego dochodzą jeszcze problemy z własnością terenu (część ziemi należy do PKP) i roszczeniami dawnych właścicieli, co nie wróży łatwego i szybkiego rozwiązania kwestii formalnych. Z krytyką spotkała się też sama koncepcja urzędników. W wywiadzie dla TVN Warszawa Michał Borowski, były główny architekt miasta, stwierdził wręcz, że plan ten oznacza zniszczenie Warszawy. Tworzenie centrum nie może bowiem polegać wyłącznie na stawianiu w nim wieżowców. Zasadniczym problemem stolicy jest nieuporządkowana przestrzeń publiczna i tym właśnie władze powinny się zająć w pierwszej kolejności. Uwagi architektów i urbanistów mają zostać przedstawione ratuszowi w ciągu kilku dni.
Oczywiście, przyglądając się przedstawionej koncepcji, trzeba pamiętać, że jest to tylko wizja, a nie ostateczna wersja przebudowy placu Defilad. Każdy z inwestorów, którzy kupią tam działkę, sam wybierze projekt budynku, dostosowując go jedynie do wymogów funkcjonalnych i gabarytów określonych w urzędowym programie. Może się więc okazać, że plac przekształci się w architektoniczną kakofonię i spektakularne plany zakończą się wielką architektoniczną porażką.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera