Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Platformy na piosenki

 

Czas czytania: ~3 min


S4SsfFjaM8B2qZluE8t0j2OGjNLXPBKDJbBXBT8m3lOQCX9rEyVY47cMPO0h_amfiteatr-5.jpg
Opole kojarzy się przede wszystkim z festiwalami polskiej piosenki, a najbardziej rozpoznawalnym obiektem w mieście jest amfiteatr, gdzie rzeczone festiwale się odbywają. Wybudowany na początku lat 60-tych ubiegłego wieku obiekt czeka wkrótce solidny remont – zostanie on przebudowany i zmodernizowany, powstanie też przy nim Muzeum Polskiej Piosenki. Po przyznaniu dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze Opola ogłosiły przetarg na wykonawcę inwestycji. Prace powinny się zacząć po tegorocznym festiwalu i zakończyć w 2010 r. Za dwa lata festiwal powinien się już odbyć w nowym obiekcie. W tym samym czasie ma również zostać otwarte muzeum.
hP6eZzEZANbVC90KFzwSEtGeKrPv9QZSed86lac5LpDkm0f64vz9clQpvkMe_amfiteatr-1.jpg
Amfiteatr stoi na wyspie Pasieka w zabytkowej dzielnicy willowej Opola, a jego konstrukcja wykorzystuje zachowane fragmenty umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich. Czterdziestoletni obiekt od dawna wymagał usprawnienia rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznego liftingu. Organizatorzy konkursu na projekt modernizacji obiektu, postawili przed architektami zadanie zachowania w maksymalnym stopniu istniejącej skarpy i porastających ją drzew. Zwycięska koncepcja, przedstawiona przez Biuro 87a architekci Małgorzaty Adamowicz-Nowackiej i Marka Nowackiego, zakłada więc nałożenie na wzniesienie dwóch prostokątnych platform-tarasów, umieszczonych jedna nad drugą. W północnej i południowej części działki płyty te będą nadwieszone nad skarpą. Pod południowym nadwieszeniem powstanie plac poprzedzający główne wejście do budynku. Do wnętrza będzie prowadził przeszklony hol wejściowy, z którego będzie można przejść do muzeum piosenki, albo, główną klatką schodową, do foyer znajdującego się na koronie widowni. Obrzeża foyer pomyślane zostały jako część rekreacyjna z punktami gastronomicznym, mieszczącymi się w prostopadłościennych boksach z półprzezroczystego, białego szkła. W nocy kostki te będą podświetlane za pomocą diod na różne kolory, w czasie koncertów zaś – wygaszane, by nie stanowić konkurencji dla oświetlenia sceny. Dach nad foyer będzie funkcjonował jako górny taras widokowy, a jego część będzie wyprofilowana tak, że w zagłębieniu powstanie balkon z 340 dodatkowymi miejscami. Nad częścią widowni i umieszczoną na górnym tarasie reżyserką powstanie dach w formie dysku. Z jednej strony, będzie on chronił przed opadami, z drugiej – będzie znakiem świetlnym amfiteatru widocznym z drugiego brzegu Odry. Całkowicie przebudowana zostanie widownia, pojawią się nowe ławki z oparciami, a liczba miejsc zmniejszy się o około tysiąc. Zostanie to jednak zrekompensowane dzięki wprowadzeniu dodatkowych miejsc na koronie obiektu.
4BCAlGiQ3ylcPnj8apwzYHKgca4rX44R8JQZk1pLMr8tN0fVxrKHVxupxd69_amfiteatr.jpg
Projekt Nowackich zakłada pozostawienie symbolu opolskiego amfiteatru – zadaszenia sceny, które ma formę paraboloidy hiperbolicznej. Dach ten zostanie odtworzony w obecnym kształcie, tyle że większy i wyższy, by zapewnić lepszą widoczność. Przebudowie amfiteatru towarzyszyć będzie budowa i aranżacja Muzeum Piosenki, którą początkowo planowano odłożyć na kolejny etap inwestycji. Jego wnętrze będzie podzielone na dwa poziomy antresolami, a całkowita powierzchnia będzie wynosić 1,4 tysiąca m². Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała główna ekspozycja – konkurs na jej koncepcję jest dopiero w planach. Zanim powstanie obiekt, instytucja, która już zaczęła działalność, będzie się mieścić w lokalu przejętym od Teatru Lalki przy ul. Kopernika. Cała inwestycja ma kosztować około 50 mln zł.
ywE5Wbespym9frFCuutImNkq4pgUuZ8GCue0xcTqTPm18THFXnjIVRPKH5n1_amfiteatr-2.jpg
iPdAMUcFr3R5l2Py8xKW2bwLILGFZnOijr0VKEc3FUjaqZK4ejal9SF4c6UB_amfiteatr-3.jpg
V2TJla3BTYf0w6W53adluweBmd051yQ59DTsgOismzWNlgSXxVhZPKukTYfR_amfiteatr-4.jpg
csd0yOmZTSWdKzE8jaMeyYZsQNLkDrfh9B4jJjw70YOcH937Tqv32O8vzxsl_amfiteatr-6.jpg
FEIWD6QLGmIs2IWa4jjnmT94zXGDpRbEIHEX0zibPtcz4rNRxTa0D3UYEdHO_amfiteatr-7.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera