Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Platformy na piosenki

 

Czas czytania: ~3 min


S4SsfFjaM8B2qZluE8t0j2OGjNLXPBKDJbBXBT8m3lOQCX9rEyVY47cMPO0h_amfiteatr-5.jpg
Opole kojarzy się przede wszystkim z festiwalami polskiej piosenki, a najbardziej rozpoznawalnym obiektem w mieście jest amfiteatr, gdzie rzeczone festiwale się odbywają. Wybudowany na początku lat 60-tych ubiegłego wieku obiekt czeka wkrótce solidny remont – zostanie on przebudowany i zmodernizowany, powstanie też przy nim Muzeum Polskiej Piosenki. Po przyznaniu dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze Opola ogłosiły przetarg na wykonawcę inwestycji. Prace powinny się zacząć po tegorocznym festiwalu i zakończyć w 2010 r. Za dwa lata festiwal powinien się już odbyć w nowym obiekcie. W tym samym czasie ma również zostać otwarte muzeum.
hP6eZzEZANbVC90KFzwSEtGeKrPv9QZSed86lac5LpDkm0f64vz9clQpvkMe_amfiteatr-1.jpg
Amfiteatr stoi na wyspie Pasieka w zabytkowej dzielnicy willowej Opola, a jego konstrukcja wykorzystuje zachowane fragmenty umocnień dawnego Zamku Piastów Śląskich. Czterdziestoletni obiekt od dawna wymagał usprawnienia rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznego liftingu. Organizatorzy konkursu na projekt modernizacji obiektu, postawili przed architektami zadanie zachowania w maksymalnym stopniu istniejącej skarpy i porastających ją drzew. Zwycięska koncepcja, przedstawiona przez Biuro 87a architekci Małgorzaty Adamowicz-Nowackiej i Marka Nowackiego, zakłada więc nałożenie na wzniesienie dwóch prostokątnych platform-tarasów, umieszczonych jedna nad drugą. W północnej i południowej części działki płyty te będą nadwieszone nad skarpą. Pod południowym nadwieszeniem powstanie plac poprzedzający główne wejście do budynku. Do wnętrza będzie prowadził przeszklony hol wejściowy, z którego będzie można przejść do muzeum piosenki, albo, główną klatką schodową, do foyer znajdującego się na koronie widowni. Obrzeża foyer pomyślane zostały jako część rekreacyjna z punktami gastronomicznym, mieszczącymi się w prostopadłościennych boksach z półprzezroczystego, białego szkła. W nocy kostki te będą podświetlane za pomocą diod na różne kolory, w czasie koncertów zaś – wygaszane, by nie stanowić konkurencji dla oświetlenia sceny. Dach nad foyer będzie funkcjonował jako górny taras widokowy, a jego część będzie wyprofilowana tak, że w zagłębieniu powstanie balkon z 340 dodatkowymi miejscami. Nad częścią widowni i umieszczoną na górnym tarasie reżyserką powstanie dach w formie dysku. Z jednej strony, będzie on chronił przed opadami, z drugiej – będzie znakiem świetlnym amfiteatru widocznym z drugiego brzegu Odry. Całkowicie przebudowana zostanie widownia, pojawią się nowe ławki z oparciami, a liczba miejsc zmniejszy się o około tysiąc. Zostanie to jednak zrekompensowane dzięki wprowadzeniu dodatkowych miejsc na koronie obiektu.
4BCAlGiQ3ylcPnj8apwzYHKgca4rX44R8JQZk1pLMr8tN0fVxrKHVxupxd69_amfiteatr.jpg
Projekt Nowackich zakłada pozostawienie symbolu opolskiego amfiteatru – zadaszenia sceny, które ma formę paraboloidy hiperbolicznej. Dach ten zostanie odtworzony w obecnym kształcie, tyle że większy i wyższy, by zapewnić lepszą widoczność. Przebudowie amfiteatru towarzyszyć będzie budowa i aranżacja Muzeum Piosenki, którą początkowo planowano odłożyć na kolejny etap inwestycji. Jego wnętrze będzie podzielone na dwa poziomy antresolami, a całkowita powierzchnia będzie wynosić 1,4 tysiąca m². Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała główna ekspozycja – konkurs na jej koncepcję jest dopiero w planach. Zanim powstanie obiekt, instytucja, która już zaczęła działalność, będzie się mieścić w lokalu przejętym od Teatru Lalki przy ul. Kopernika. Cała inwestycja ma kosztować około 50 mln zł.
ywE5Wbespym9frFCuutImNkq4pgUuZ8GCue0xcTqTPm18THFXnjIVRPKH5n1_amfiteatr-2.jpg
iPdAMUcFr3R5l2Py8xKW2bwLILGFZnOijr0VKEc3FUjaqZK4ejal9SF4c6UB_amfiteatr-3.jpg
V2TJla3BTYf0w6W53adluweBmd051yQ59DTsgOismzWNlgSXxVhZPKukTYfR_amfiteatr-4.jpg
csd0yOmZTSWdKzE8jaMeyYZsQNLkDrfh9B4jJjw70YOcH937Tqv32O8vzxsl_amfiteatr-6.jpg
FEIWD6QLGmIs2IWa4jjnmT94zXGDpRbEIHEX0zibPtcz4rNRxTa0D3UYEdHO_amfiteatr-7.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera