Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Katalog Koniecznego

 

Czas czytania: ~3 min


oLSN5w64k6ddTYZh5QEp6dJiE6V3vveUQl8cWe3PEQS6dfdxgPTKKVVRWfNW_typowy0.jpg
Okolice Pszczyny mają szczęście do ciekawej architektury. Kilka lat temu w Łące powstał dom EkoLOGICZNY Piotra Kuczii, teraz powstaje tam pierwszy „Indywidualny Dom TypOwy”, zaprojektowany przez KWK Promes.

Robert Konieczny dał się już poznać jako autor projektów domów ściśle związanych z charakterem działki lub specyficznymi wymaganiami inwestora. Tym razem przyszło mu się zmierzyć z nieco innym, choć równie trudnym, zadaniem – stworzeniem domu, który będzie można postawić na dowolnej działce i w dowolnym miejscu i który będzie odpowiadał na potrzeby różnych mieszkańców. Tzw. domy typowe, których projekty można znaleźć w katalogach, nie zachwycają ani jakością architektury, ani, często, rozwiązaniami funkcjonalnymi. I przede wszystkim – jak na typowe domy przystało – niczym się od siebie nie różnią.

Jak wyjaśnia Konieczny, jego projekt jest odpowiedzią na fatalny poziom tego typu budownictwa i próbą zinterpretowania go na nowo: „Z założenia ma to być dom typowy, ale bez jego typowych wad. Powinno się go móc wpisać w działkę o dowolnym kształcie, stąd jego okrągły rzut. Powinien pasować do każdego otoczenia, dlatego możliwość zastosowania w budynku różnych rodzajów dachów. Powinien odpowiadać każdej rodzinie, stąd, dzięki drewnianej konstrukcji, możliwość modyfikowania przestrzeni. Ponadto jego wnętrza powinny być bardzo ustawne dosłownie "pod przysłowiowe meble z Ikei".

Założeniem indywidualnego Domu TypOwego było połączenie indywidualnego charakteru budynku z uniwersalnością, pozwalającą dopasować go do lokalnych warunków. Ma to zapewnić połączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnymi materiałami budowanymi, rzut na planie koła, możliwość wyboru różnej formy dachu (w przypadku domu pod Pszczyną jest to dach dwuspadowy) oraz rozwiązania ekologiczne – energooszczędność i naturalne materiały.

Indywidualność typowego domu Koniecznego przejawia się głównie we wnętrzu budynku. Zastosowana konstrukcja szkieletowa i modułowy podział przestrzeni domu umożliwią jego dowolne kształtowanie, w zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest centralny trzon o rzucie koła, pełniący funkcje komunikacyjne i mieszczący przewody instalacyjne. Od otaczającego go korytarza – „pierścienia” promieniście rozchodzą się poszczególne pomieszczenia. Co ważne, żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna, co umożliwia dowolne łączenie pomieszczeń lub potraktowanie całego piętra jako jednej dużej przestrzeni.

Architekt zapewnia, że mimo nietypowego, budzącego wiele obaw, planu budynku, wnętrze jest niezwykle funkcjonalne i nie wymaga specjalnie zaprojektowanych mebli. Na parterze znajduje się część dzienna z kuchnią, pokojem gościnnym, łazienką z sauną o zaplecze gospodarcze. Kolejna kondygnacja to strefa prywatna, mieszcząca sypialnie, garderoby i pokój kąpielowy. Poddasze zajmie otwarta, dobrze doświetlona przestrzeń, którą mieszkańcy mogą wykorzystać w zależności od potrzeb.

Dzięki kształtowi bryły, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, dobrej izolacji i wykorzystaniu energii słonecznej do ogrzewania wody, zużycie energii jest niewiele większe niż w budynkach pasywnych. Z kolei nowoczesny system ogrzewania umożliwił zredukowanie ilości emitowanych spalin.

Budynek ma być gotowy jesienią tego roku.
w7NFS9Rw3FO1KaUn8n81SCHZ2dcGFIBHlOSmRQoPHyhvmZXlfd5xlc65hdmv_typowy-2.jpg
Zobacz dom Piotra Kuczii.

Konieczny opowiada o projekcie IDT www.dom-nowywymiar.pl
9fZVMQp2V22GUTkwH6VTXvmCF0otSSX0GWOgRYK23q2EKpiMRVKHEor7EBhA_typowy-3.jpg
0hfBHsFhWslrq256hJdR7JOfBQf4tE02Zj4hr0SkcNBzLyKpt0rB0FSNlGFr_typowy-dachy.jpg
GVmSTZIm5zAjWJwWL6XQCGNxX4On2bEfUwWBgbIBmV6DSP9M8gyiYJjJiV9v_typowy-dzialki.jpg
B405ZT3qJgeNFhlbWIVqlBjXdQHVZ7HrgJ3Lh3jLZH136LLjxFgKTLkMHczq_typowy-wnetrze.jpg
LUmZnuxuxUkPlhr47Qrma9l5huyxrHWFS7hwMUiv5B8UH9QcATQ21fw46cOo_typrzut1.jpg
PlWZtlAen2STG6eBaYKPiouGjPbGrD3i33smIt6nOuBQN26NGdrulqSjjiL9_typrzut2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Efektowny zakład
Efektowny zakład

„Podstawą do opracowania koncepcji projektowej były ograniczenia” – mówią członkowie zespołu pracown ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera