Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bez mistrza

 

Czas czytania: ~3 min


uuXFB1qGoNEZ9YP4nNW488winlUyOrYp9FwTynSg5C966T5225iIJdtNkO40_rondo.jpg
Rozstrzygnięty został, związany z Międzynarodowym Triennale Architektury w Krakowie, studencki konkurs na projekt wieży na rondzie Mogilskim w stolicy Małopolski. Uczestniczący w nim studenci architektury z kraju i zagranicy zmierzyli się zadaniem stworzenia budynku, który mógłby się stać „czytelnym znakiem w przestrzeni miasta”, a jednocześnie „nadałby budowli inżynierskiej ronda Mogilskiego kształt wnętrza urbanistycznego w ludzkiej skali”. Projektowany przez nich budynek miał być dominantą – kompozycyjnym zamknięciem arterii komunikacyjnych zbiegających się na rondzie, które w tej chwili, mając obniżony o wiele metrów środek, wydaje się pustą i martwą przestrzenią. Formułując wymagania konkursu, organizatorzy pozostawili uczestnikom swobodę w zakresie strategicznych kwestii dotyczących projektowanej przestrzeni. W ten sposób chcieli ich zachęcić do odważnego i oryginalnego potraktowania zadania. Zgłoszone prace oceniane były w trzech kategoriach: za najlepszy projekt dominanty pionowej, poziomej oraz w kategorii hybryda. W żadnej z nich jury nie przyznało pierwszej nagrody
KqAjHyZZiyPscVBKaNrBC2oEXFfYvhtHf9sjzX8njBpt1dLox9adXkAjblYr_artur-ignarski.JPG
W kategorii dominanty pionowej drugie miejsce zajął Artur Ignarski z Politechniki Krakowskiej. Jego projekt został doceniony za prostotę i siłę wyrazu zaproponowanego budynku, a także czytelną koncepcję wieży-bramy.
2uOUQvX7DPVtGfoM0D1Uoo7trJgJKQd6UuHkP7oUWW0KYnruLvz40KEi9NCb_antonio-galdeman.JPG
Trzecia nagroda trafiła w ręce Antonio Galdemanna z Universitá IUAV di Venezia, którego koncepcje, zdaniem jury, odznacza się profesjonalnymi rozwiązaniami i wysokim poziomem architektury.
3tCbkteeLigHUMI82cQgJ25duEW6XLyoxKM9ox4ZuypihMdFeoaBGeeaFkdy_bialobrzeski-kulesza.JPG
W tej kategorii wyróżniono również dwie prace: Piotra Białobrzeskiego i Marcina Kuleszy z Politechniki Białostockiej oraz Marcina Kropidły i Filipa Gałuszki z Politechniki Śląskiej. W pierwszej sędziowie dostrzegli krytyczny komentarz na temat współczesnej kondycji polskich miast zalanych reklamami oraz docenili propozycję umieszczenia na rondzie mobilnego, zmieniającego się obiektu, druga zdobyła uznanie przemyślanymi rozwiązaniami przestrzennymi w obrębie ronda.
w6ububCKeodkPkBoMXMMTr4PguO4QHhqt8Scv0qxGBADAes1ytMwyuPif6nl_wawrzusiszyn-sobieszuk-trojniel-zan-smolarz.JPG
Druga nagroda w kategorii dominanty poziomej trafiła w ręce studentów Politechniki Białostockiej – Eweliny Wawrzusiszyn, Przemysława Sobieszuka, Kamila Trojniela, Pawła Zania i Marcina Smolarza. Jurorom spodobała się zdecydowana, mocna forma zaprojektowanego przez nich obiektu o nowocześnie ukształtowanej fasadzie i skali odpowiadającej otaczającej tkance miejskiej.
AbJB8Be6xd5PpCaHPOLjd2Gg98hNHCMgjw2Q85s0VUHBPWbHhT95EnFsWHxo_mateusz-zajkowski.JPG
Uhonorowana trzecią nagrodą w tej kategorii praca Mateusza Zajkowskiego z Politechniki Warszawskiej została przez jury określona jako „interesująca antyteza wieży”, która jednocześnie zapewnia stworzenie dobrej relacji z najbliższym otoczeniem.
pl5xZiJKq9kz6oDlisYcdcDdCLwNsZVUv328kc5tOxJjhAwHMr4Qooaq8SGA_bojarczuk-flor.JPG
Na wyróżnienie zasłużyły równie trzy projekty: Macieja Bojarczuka i Doroty Flor z Politechniki Lubelskiej – „za stworzenie nowej jakości przestrzeni publicznej w ludzkiej skali i za poetyckie potraktowanie dachu”, Macieja Kowalika z Politechniki Warszawskiej – „za współczesne i nowatorskie nawiązanie do tradycji Krakowa” oraz Aleksandry Papierowskiej – „za stworzenie interesującej struktury wnętrz dla przestrzeni publicznej i za ciekawą odpowiedź na zastany kontekst”.
YMnkyXGOOfHtomo5dDZsO60vhoB9nTtflfMa6YZvt5hJqwfLWjMdRvCKjfas_hasenau-dunow.JPG
W kategorii „hybryda” na drugim miejscu podium stanęły Sabrina Hasenau i Jana Dünow z Münster School of Architecture, które na bazie dokładnie przemyślanego podłoża teoretycznego stworzyły projekt budynku o zmiennej formie.
Z8FoxAjvJeYLP9qrcHaFhw8ptImdw7CV2WQ14aMnmUmkaoowKb1mAbzBVzkz_ryniecki-koziarski-polak.JPG
Trzecią nagrodę zdobyła koncepcja Andrzeja Rynieckiego, Wojciecha Koziarskiego i Michała Polaka – studentów Politechniki Warszawskiej – proponująca wzniesienie na Rondzie Mogilskim wertykalnego parku miejskiego.
KqpuWWi5UDDSWqqyNv0JFwCEbfpIVzUAjKenz6V5dMafq3XgnvhZm5sudZip_szczepek-szamot-slimak.JPG
Jurorzy wyróżnili również projekty dwóch zespołów studentów ze Śląska – Krystiana Szczepka, Kamili Szamot i Anny Ślimak, odznaczający się „ekspresyjną formą wyrazu architektonicznego i rzeźbiarskim potraktowaniem rzeczy architektonicznej” oraz Adama Godzica, Damiana Przybyły, Adama Przyłuckiego i Damiana Serwatki, który zdobył uznanie odważną formą.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera