Bez mistrza - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bez mistrza

 

Czas czytania: ~3 min


uuXFB1qGoNEZ9YP4nNW488winlUyOrYp9FwTynSg5C966T5225iIJdtNkO40_rondo.jpg
Rozstrzygnięty został, związany z Międzynarodowym Triennale Architektury w Krakowie, studencki konkurs na projekt wieży na rondzie Mogilskim w stolicy Małopolski. Uczestniczący w nim studenci architektury z kraju i zagranicy zmierzyli się zadaniem stworzenia budynku, który mógłby się stać „czytelnym znakiem w przestrzeni miasta”, a jednocześnie „nadałby budowli inżynierskiej ronda Mogilskiego kształt wnętrza urbanistycznego w ludzkiej skali”. Projektowany przez nich budynek miał być dominantą – kompozycyjnym zamknięciem arterii komunikacyjnych zbiegających się na rondzie, które w tej chwili, mając obniżony o wiele metrów środek, wydaje się pustą i martwą przestrzenią. Formułując wymagania konkursu, organizatorzy pozostawili uczestnikom swobodę w zakresie strategicznych kwestii dotyczących projektowanej przestrzeni. W ten sposób chcieli ich zachęcić do odważnego i oryginalnego potraktowania zadania. Zgłoszone prace oceniane były w trzech kategoriach: za najlepszy projekt dominanty pionowej, poziomej oraz w kategorii hybryda. W żadnej z nich jury nie przyznało pierwszej nagrody
KqAjHyZZiyPscVBKaNrBC2oEXFfYvhtHf9sjzX8njBpt1dLox9adXkAjblYr_artur-ignarski.JPG
W kategorii dominanty pionowej drugie miejsce zajął Artur Ignarski z Politechniki Krakowskiej. Jego projekt został doceniony za prostotę i siłę wyrazu zaproponowanego budynku, a także czytelną koncepcję wieży-bramy.
2uOUQvX7DPVtGfoM0D1Uoo7trJgJKQd6UuHkP7oUWW0KYnruLvz40KEi9NCb_antonio-galdeman.JPG
Trzecia nagroda trafiła w ręce Antonio Galdemanna z Universitá IUAV di Venezia, którego koncepcje, zdaniem jury, odznacza się profesjonalnymi rozwiązaniami i wysokim poziomem architektury.
3tCbkteeLigHUMI82cQgJ25duEW6XLyoxKM9ox4ZuypihMdFeoaBGeeaFkdy_bialobrzeski-kulesza.JPG
W tej kategorii wyróżniono również dwie prace: Piotra Białobrzeskiego i Marcina Kuleszy z Politechniki Białostockiej oraz Marcina Kropidły i Filipa Gałuszki z Politechniki Śląskiej. W pierwszej sędziowie dostrzegli krytyczny komentarz na temat współczesnej kondycji polskich miast zalanych reklamami oraz docenili propozycję umieszczenia na rondzie mobilnego, zmieniającego się obiektu, druga zdobyła uznanie przemyślanymi rozwiązaniami przestrzennymi w obrębie ronda.
w6ububCKeodkPkBoMXMMTr4PguO4QHhqt8Scv0qxGBADAes1ytMwyuPif6nl_wawrzusiszyn-sobieszuk-trojniel-zan-smolarz.JPG
Druga nagroda w kategorii dominanty poziomej trafiła w ręce studentów Politechniki Białostockiej – Eweliny Wawrzusiszyn, Przemysława Sobieszuka, Kamila Trojniela, Pawła Zania i Marcina Smolarza. Jurorom spodobała się zdecydowana, mocna forma zaprojektowanego przez nich obiektu o nowocześnie ukształtowanej fasadzie i skali odpowiadającej otaczającej tkance miejskiej.
AbJB8Be6xd5PpCaHPOLjd2Gg98hNHCMgjw2Q85s0VUHBPWbHhT95EnFsWHxo_mateusz-zajkowski.JPG
Uhonorowana trzecią nagrodą w tej kategorii praca Mateusza Zajkowskiego z Politechniki Warszawskiej została przez jury określona jako „interesująca antyteza wieży”, która jednocześnie zapewnia stworzenie dobrej relacji z najbliższym otoczeniem.
pl5xZiJKq9kz6oDlisYcdcDdCLwNsZVUv328kc5tOxJjhAwHMr4Qooaq8SGA_bojarczuk-flor.JPG
Na wyróżnienie zasłużyły równie trzy projekty: Macieja Bojarczuka i Doroty Flor z Politechniki Lubelskiej – „za stworzenie nowej jakości przestrzeni publicznej w ludzkiej skali i za poetyckie potraktowanie dachu”, Macieja Kowalika z Politechniki Warszawskiej – „za współczesne i nowatorskie nawiązanie do tradycji Krakowa” oraz Aleksandry Papierowskiej – „za stworzenie interesującej struktury wnętrz dla przestrzeni publicznej i za ciekawą odpowiedź na zastany kontekst”.
YMnkyXGOOfHtomo5dDZsO60vhoB9nTtflfMa6YZvt5hJqwfLWjMdRvCKjfas_hasenau-dunow.JPG
W kategorii „hybryda” na drugim miejscu podium stanęły Sabrina Hasenau i Jana Dünow z Münster School of Architecture, które na bazie dokładnie przemyślanego podłoża teoretycznego stworzyły projekt budynku o zmiennej formie.
Z8FoxAjvJeYLP9qrcHaFhw8ptImdw7CV2WQ14aMnmUmkaoowKb1mAbzBVzkz_ryniecki-koziarski-polak.JPG
Trzecią nagrodę zdobyła koncepcja Andrzeja Rynieckiego, Wojciecha Koziarskiego i Michała Polaka – studentów Politechniki Warszawskiej – proponująca wzniesienie na Rondzie Mogilskim wertykalnego parku miejskiego.
KqpuWWi5UDDSWqqyNv0JFwCEbfpIVzUAjKenz6V5dMafq3XgnvhZm5sudZip_szczepek-szamot-slimak.JPG
Jurorzy wyróżnili również projekty dwóch zespołów studentów ze Śląska – Krystiana Szczepka, Kamili Szamot i Anny Ślimak, odznaczający się „ekspresyjną formą wyrazu architektonicznego i rzeźbiarskim potraktowaniem rzeczy architektonicznej” oraz Adama Godzica, Damiana Przybyły, Adama Przyłuckiego i Damiana Serwatki, który zdobył uznanie odważną formą.

Podepnij swój artykuł

tagi

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera