Julia po Krystynie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Julia po Krystynie

 

Czas czytania: ~3 min


blghCYUx5RIH4JHteF9Fh4AElVYDihQQBvAtW2JuY1uCZDowlcZ2CUQUwCGP_stara-kopalnia.jpg
Poważna inwestycja czeka też pozostałości po kopalni węgla kamiennego „Julia” w Wałbrzychu. Na jej miejscu powstać ma park kultury, rozrywki i rekreacji. Inwestycja ta jest szansą na uratowanie zajmującego 4 hektary zespołu poprzemysłowych zabudowań.
9JdKoOjyJSZrKwphdg2J6jI1iDGl52UG8A2q9oSsKXUEBTRwGyEwCpxWFU51_stara-kopalnia-2.jpg
KWK „Julia” (później Thorez) nie działa od 1996 r., kiedy, jako nierentowna, została zamknięta. Mimo że kopalnia z zachowanym układem urbanistycznym z przełomu XIX i XX wieku jest zabytkiem kultury przemysłowej i podlega opiece konserwatorskiej, od lat popada w ruinę. Teraz jednak czeka ją życie w nowym wcieleniu – jako Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” (pisaliśmy już o innych planach związanych z wykorzystaniem infrastruktury starych kopalni - zaadaptowania szybu Krystyna w Bytomiu na centrum kulturalno-usługowe).Projekt modernizacji kopalni i jej adaptacji do nowej roli już w 2007 roku stworzyli architekci ze szczecińskiego Biura Projektowo-Inżynierskiego Redan. Opracowali oni trzy warianty zagospodarowania terenu. Ich wspólnym mianownikiem było zachowanie układu urbanistycznego obiektu, zabytkowych elewacji budynków, szybów, podziemnej sztolni i unikatowych urządzeń, w tym maszyn wyciągowych. Na początku ubiegłego roku projekty te zostały poddane konsultacjom społecznym i na podstawie opinii mieszkańców wybrano wersję ostateczną.
dUXFe4VvfzCtGmyiD8MRJd0GiyYxCsTaFgW23cLSYCsUdrDhgAdG6dsYt5zW_stara-kopalnia-3.jpg
Mimo że projekt był gotowy, miasto do tej pory nie dysponowało środkami umożliwiającymi jego realizację. W końcu jednak los się do Julii uśmiechnął. Decyzją rządu, Wałbrzych dostanie na jej modernizację ponad 35 milionów złotych z funduszy unijnych. To ponad połowa kwoty potrzebnej na realizację pierwszego etapu inwestycji, wycenionego na 52,5 miliona złotych.

Głównym celem przedsięwzięcia jest przekształcenie terenów dawnej kopalni w atrakcyjną przestrzeń publiczną. Swoją siedzibę znajdą tu instytucje kultury, między innymi rozbudowane Muzeum Przemysłu i Techniki, w którym mają być prezentowane interaktywne ekspozycje poświęcone górnictwu, geologii Sudetów oraz wielokulturowym tradycjom Wałbrzycha. W dawnych wyrobiskach i tunelach powstanie także podziemna trasa muzealna, w której będą eksponowane zachowane urządzenia kopalniane, min. pompy, wentylatory i systemy instalacyjne. Poza tym, eksponaty muzealne będą również prezentowane w otwartej przestrzeni, obfitującej w place i urozmaiconej małą architekturą.

W budynku dawnej kotłowni ulokuje się Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, w planach jest też zaadaptowanie części łaźni na sale ekspozycyjne, w których prezentowana będzie sztuka współczesna. Powstaną także sale prób dla zespołu pieśni i tańca i pracownie edukacyjne. Obok instytucji kultury na terenie Starej Kopalni znajdą się biura organizacji pozarządowych. Ważnym elementem założenia będą także obiekty służące rozrywce – kawiarnie, restauracje, klub muzyczny w dawnej montowni oraz zespół sportowo-rekreacyjny. W dawnej sztygarówce powstanie też hotel turystyczny. Dalekosiężne plany zakładają również przeniesienie do Parku Wielokulturowego filharmonii. Miałaby ona zająć budynki, w których kiedyś oddzielano węgiel od kamienia.
CbIG8YMsH2EayC0oho6yWy90ydNBUainKSQJc3gsc17DtbDWeN80VemS4rdq_stara-kopalnia-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera