Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Julia po Krystynie

 

Czas czytania: ~3 min


blghCYUx5RIH4JHteF9Fh4AElVYDihQQBvAtW2JuY1uCZDowlcZ2CUQUwCGP_stara-kopalnia.jpg
Poważna inwestycja czeka też pozostałości po kopalni węgla kamiennego „Julia” w Wałbrzychu. Na jej miejscu powstać ma park kultury, rozrywki i rekreacji. Inwestycja ta jest szansą na uratowanie zajmującego 4 hektary zespołu poprzemysłowych zabudowań.
9JdKoOjyJSZrKwphdg2J6jI1iDGl52UG8A2q9oSsKXUEBTRwGyEwCpxWFU51_stara-kopalnia-2.jpg
KWK „Julia” (później Thorez) nie działa od 1996 r., kiedy, jako nierentowna, została zamknięta. Mimo że kopalnia z zachowanym układem urbanistycznym z przełomu XIX i XX wieku jest zabytkiem kultury przemysłowej i podlega opiece konserwatorskiej, od lat popada w ruinę. Teraz jednak czeka ją życie w nowym wcieleniu – jako Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” (pisaliśmy już o innych planach związanych z wykorzystaniem infrastruktury starych kopalni - zaadaptowania szybu Krystyna w Bytomiu na centrum kulturalno-usługowe).Projekt modernizacji kopalni i jej adaptacji do nowej roli już w 2007 roku stworzyli architekci ze szczecińskiego Biura Projektowo-Inżynierskiego Redan. Opracowali oni trzy warianty zagospodarowania terenu. Ich wspólnym mianownikiem było zachowanie układu urbanistycznego obiektu, zabytkowych elewacji budynków, szybów, podziemnej sztolni i unikatowych urządzeń, w tym maszyn wyciągowych. Na początku ubiegłego roku projekty te zostały poddane konsultacjom społecznym i na podstawie opinii mieszkańców wybrano wersję ostateczną.
dUXFe4VvfzCtGmyiD8MRJd0GiyYxCsTaFgW23cLSYCsUdrDhgAdG6dsYt5zW_stara-kopalnia-3.jpg
Mimo że projekt był gotowy, miasto do tej pory nie dysponowało środkami umożliwiającymi jego realizację. W końcu jednak los się do Julii uśmiechnął. Decyzją rządu, Wałbrzych dostanie na jej modernizację ponad 35 milionów złotych z funduszy unijnych. To ponad połowa kwoty potrzebnej na realizację pierwszego etapu inwestycji, wycenionego na 52,5 miliona złotych.

Głównym celem przedsięwzięcia jest przekształcenie terenów dawnej kopalni w atrakcyjną przestrzeń publiczną. Swoją siedzibę znajdą tu instytucje kultury, między innymi rozbudowane Muzeum Przemysłu i Techniki, w którym mają być prezentowane interaktywne ekspozycje poświęcone górnictwu, geologii Sudetów oraz wielokulturowym tradycjom Wałbrzycha. W dawnych wyrobiskach i tunelach powstanie także podziemna trasa muzealna, w której będą eksponowane zachowane urządzenia kopalniane, min. pompy, wentylatory i systemy instalacyjne. Poza tym, eksponaty muzealne będą również prezentowane w otwartej przestrzeni, obfitującej w place i urozmaiconej małą architekturą.

W budynku dawnej kotłowni ulokuje się Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, w planach jest też zaadaptowanie części łaźni na sale ekspozycyjne, w których prezentowana będzie sztuka współczesna. Powstaną także sale prób dla zespołu pieśni i tańca i pracownie edukacyjne. Obok instytucji kultury na terenie Starej Kopalni znajdą się biura organizacji pozarządowych. Ważnym elementem założenia będą także obiekty służące rozrywce – kawiarnie, restauracje, klub muzyczny w dawnej montowni oraz zespół sportowo-rekreacyjny. W dawnej sztygarówce powstanie też hotel turystyczny. Dalekosiężne plany zakładają również przeniesienie do Parku Wielokulturowego filharmonii. Miałaby ona zająć budynki, w których kiedyś oddzielano węgiel od kamienia.
CbIG8YMsH2EayC0oho6yWy90ydNBUainKSQJc3gsc17DtbDWeN80VemS4rdq_stara-kopalnia-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Efektowny zakład
Efektowny zakład

„Podstawą do opracowania koncepcji projektowej były ograniczenia” – mówią członkowie zespołu pracown ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera