Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rusza MHZP

 

Czas czytania: ~2 min


xFz4FxDos3LLLGEcTs6YL2tZisovVlmCzl7ewF6W0dZWEtDcKvStQO0b595f_mhz.jpg
Koniec czerwca 2009 upłynie pod znakiem rozpoczęcia budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. We wtorek, 16 czerwca, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisali umowę z firmą Polimex-Mostostal – generalnymi wykonawcą inwestycji.

Budowa ma potrwać 33 miesiące. Następny rok zajmie wyposażenie muzeum i przygotowanie stałej ekspozycji. Zgodnie z planem, muzeum ma rozpocząć swoją działalność do kwietnia 2013 r., czyli 70-tej rocznicy powstania w getcie warszawskim.
RAQk2Zhm0xBfFW0x5gs6BilFxRtqiMITxQ9vUvQdwjCyvBRmECSj7goznop5_mhz-2.jpg
Zaprojektowany przez fińskie biuro architektoniczne Lahdelma & Mahlamäki budynek powstanie przy ulicy Anielewicza na Muranowie, tuż obok pomnika Bohaterów Getta autorstwa Natana Rapaporta. O zwycięskiej koncepcji, zakładającej wzniesienie prostopadłościennej, dramatycznie pękniętej bryły z charakterystycznymi, krzywoliniowym ścianami, pisaliśmy szerzej przy okazji rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego. Jej budowa jest poważnym wyzwaniem inżynierskim, ale wykonawcy zapewniają, że są stanie mu sprostać i nie będą mieli problemu z dotrzymaniem terminu realizacji. Oczywiście pod warunkiem, że opóźnienia nie spowodują poprzedzające budowę prace ziemne.

Muzeum Historii Żydów Polskich będzie jedyną w naszym kraju placówką, poświęconą wspólnej, tysiącletniej historii Żydów i Polaków. Parter budynku zajmie stała, multimedialna ekspozycja, która przeniesie zwiedzających w przeszłość, pokazując ważne wydarzenia i miejsca związane z życiem polskich Żydów. Na piętrach zaś zaplanowano sale kinowe i konferencyjne oraz biura. Koszt samej wystawy i wyposażenia szacowany jest na 100 milionów zł. Pozyskaniem pieniędzy na ten cel zajmuje się Żydowski Instytut Historyczny. Pochodzą one zarówno od prywatnych darczyńców, jak i rządów innych państw – pomoc zadeklarowały władze Niemiec i prezydent Francji Nicolas Sarkozy, a amerykańska Izba Reprezentantów przygotowuje ustawę, na mocy której zostanie na ten cel przekazane 5 milionów dolarów. Pytanie tylko, czy w obecnej sytuacji finansowej na świecie wszystkie te obietnice zostaną spełnione.

Budowa muzealnego gmachu została wyceniona na 152 miliony złotych. W tym przypadku środki finansowe są już zapewnione – w połowie pochodzić będą z budżetu Warszawy, a w połowie – z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
7YkJXiwpEOrNROhxA9ckcxqvlNkgQg7g6vgoF4wgSRXf2pghq7pHuhJTlTa6_mhz-3.jpg
bhwwOaRw3uNSkkGK6MGqvR8l0Q9kgJzu2KsfvxYBUirIE9gx4rsptFJSUIvu_mhz-4.jpg
aFDOf0nfGJj3Y8M79AJG3NcECh8tYbupvHy6ViyzWyP39KVgSfD14cwpC3Ov_mhz-5.jpg
attlRMAltvOkhRftJ4VtynezAEKw7KSngwCRXij4D2T2o5HVPnqh8hpenTOg_mhz-6.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera