Usta usta dla królowej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Usta usta dla królowej

 

Czas czytania: ~2 min


jDnE7YEOmmYjCU9tmLM5uIIllEnJboGPU0ROYZ1RZNyvqJeJ4U4klSP7MlbN_zielona-galeria.jpg
Lato to najlepszy czas, by ożywić przestrzeń miejską i wyprowadzić sztukę na ulice. Od czerwca do września w Warszawie trwa Festiwal Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY – jedno z trzech nowych wydarzeń artystycznych i społecznych, będących elementem walki miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Organizatorzy Festiwalu za cel postawili sobie zwrócenie uwagi warszawiaków na przepływającą przez ich miasto rzekę, zmianę jej wizerunku i stworzenie „mody na Wisłę”. Poprzez sztukę chcą wciągnąć mieszkańców Warszawy w dyskusję o tym, jak powinno wyglądać nabrzeże „królowej polskich rzek”. O jednej z festiwalowych akcji – Street Art Doping – już pisaliśmy.

Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem jest Zielona Galeria w Parku Praskim, zorganizowana w ramach programu artystyczno-ekologicznego transFORM. Swoją działalność zainauguruje w niedzielę, 12 lipca, malarskim projektem Linasa Domarackasa. Jego tworzone na drzewach obrazy, nawiązujące do bogatej tradycji malarstwa miniaturowego, mają oswoić przestrzeń publiczną i zwrócić uwagę na nieocenioną wartość natury. Oprócz wymiaru artystycznego, akcja ta ma również znaczenie ekologiczne – farby, które pokryją „rany” drzew nie tylko im nie zaszkodzą, ale wręcz przyspieszą ich gojenie i pokrywanie uszkodzeń korą.

Linas Domarackas:

„Szukaj ponad 50 eksponatów ZIELONEJ GALERII w Parku Praskim! Pomysł opiera się na prawie już zapomnianych tradycjach Europy Centralnej i Wschodniej. Przybliża człowieka do natury, której częścią jest on sam, tylko o tym często zapomina. Myślę, że w epoce betonu, stali i szkła można, a nawet trzeba zainwestować w miejskie działania ekologiczno-artystyczne i stworzyć w parkach, skwerach, podwórkach otwarte (plenerowe) "Zielone Galerie". Dla dużej grupy ludzi taka galeria będzie pierwszym i jedynym kontaktem ze sztuką. Na drzewach (obciętych gałęziach i miejscach, gdzie kora drzewa jest uszkodzona) tworzę prace
malarskie, które pokazują człowiekowi, że to drzewo jest wartością samą w sobie. To nie jest pomysł zblazowanej wyobraźni artysty - ma swoje korzenie w naszej tradycji”.

Malują: Linas Domarackas i Katia Sokolowa-Zyzak.

Inauguracji „Zielonej Galerii” towarzyszyć będą koncerty, warsztaty i wieczór poetów. Więcej informacji www.2b.art.pl/index.php?LANG=pl&struct=29

Projekt jest realizowany we współpracy z Republiką Praską.

*Linas Domarackas – ur. 1967 na Litwie. Jest absolwentem Szkoły Plastycznej w Szawle, uczył się akwareli w pracowni Birute Gilyte w Wilnie, studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę, formy rzeźbiarskie (amulety) oraz scenografię teatralną.

Podepnij swój artykuł

tagi

Dyplom Roku SARP - znamy laureatów konkursu
Dyplom Roku SARP - znamy laureatów konkursu

„Konkurs Dyplom Roku SARP jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tyl ...

Dom na skrzyżowaniu z Toprojekt
Dom na skrzyżowaniu z Toprojekt

Dom powinien chronić – to jasne. Architekci z biura Toprojekt wyznając tę zasadę opracowali bryłę, k ...

Webinarium Bauder: Dach przyjazny środowisku
Webinarium Bauder: Dach przyjazny środowisku

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, które odbędzie się 22 października 2020 o go ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera