Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Usta usta dla królowej

 

Czas czytania: ~2 min


jDnE7YEOmmYjCU9tmLM5uIIllEnJboGPU0ROYZ1RZNyvqJeJ4U4klSP7MlbN_zielona-galeria.jpg
Lato to najlepszy czas, by ożywić przestrzeń miejską i wyprowadzić sztukę na ulice. Od czerwca do września w Warszawie trwa Festiwal Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY – jedno z trzech nowych wydarzeń artystycznych i społecznych, będących elementem walki miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Organizatorzy Festiwalu za cel postawili sobie zwrócenie uwagi warszawiaków na przepływającą przez ich miasto rzekę, zmianę jej wizerunku i stworzenie „mody na Wisłę”. Poprzez sztukę chcą wciągnąć mieszkańców Warszawy w dyskusję o tym, jak powinno wyglądać nabrzeże „królowej polskich rzek”. O jednej z festiwalowych akcji – Street Art Doping – już pisaliśmy.

Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem jest Zielona Galeria w Parku Praskim, zorganizowana w ramach programu artystyczno-ekologicznego transFORM. Swoją działalność zainauguruje w niedzielę, 12 lipca, malarskim projektem Linasa Domarackasa. Jego tworzone na drzewach obrazy, nawiązujące do bogatej tradycji malarstwa miniaturowego, mają oswoić przestrzeń publiczną i zwrócić uwagę na nieocenioną wartość natury. Oprócz wymiaru artystycznego, akcja ta ma również znaczenie ekologiczne – farby, które pokryją „rany” drzew nie tylko im nie zaszkodzą, ale wręcz przyspieszą ich gojenie i pokrywanie uszkodzeń korą.

Linas Domarackas:

„Szukaj ponad 50 eksponatów ZIELONEJ GALERII w Parku Praskim! Pomysł opiera się na prawie już zapomnianych tradycjach Europy Centralnej i Wschodniej. Przybliża człowieka do natury, której częścią jest on sam, tylko o tym często zapomina. Myślę, że w epoce betonu, stali i szkła można, a nawet trzeba zainwestować w miejskie działania ekologiczno-artystyczne i stworzyć w parkach, skwerach, podwórkach otwarte (plenerowe) "Zielone Galerie". Dla dużej grupy ludzi taka galeria będzie pierwszym i jedynym kontaktem ze sztuką. Na drzewach (obciętych gałęziach i miejscach, gdzie kora drzewa jest uszkodzona) tworzę prace
malarskie, które pokazują człowiekowi, że to drzewo jest wartością samą w sobie. To nie jest pomysł zblazowanej wyobraźni artysty - ma swoje korzenie w naszej tradycji”.

Malują: Linas Domarackas i Katia Sokolowa-Zyzak.

Inauguracji „Zielonej Galerii” towarzyszyć będą koncerty, warsztaty i wieczór poetów. Więcej informacji www.2b.art.pl/index.php?LANG=pl&struct=29

Projekt jest realizowany we współpracy z Republiką Praską.

*Linas Domarackas – ur. 1967 na Litwie. Jest absolwentem Szkoły Plastycznej w Szawle, uczył się akwareli w pracowni Birute Gilyte w Wilnie, studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo sztalugowe, rzeźbę, płaskorzeźbę, formy rzeźbiarskie (amulety) oraz scenografię teatralną.

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera