Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon na czas przeprowadzki

 

Czas czytania: ~ 2 min


LZUVcFFzwgVFLPWzPQaufvBthd1pPwVzHe0LAq2XHvBjMKAIoQ3mtoVXhEde_gazownia-1.JPG
Zanim poznańska Stara Gazownia przekształci się w Nową Gazownię, minie jeszcze kilka lat. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie nowe centrum kultury będzie w mieście nieobecne. Już niedługo Poznaniacy będą mogli lepiej zapoznać się z powstającym ośrodkiem w specjalnym pawilonie – punkcie informacyjnym.
Projekt adaptacji Starej Gazowni na interdyscyplinarne centrum kultury opracował zespół Stowarzyszenia Czasu Kultury. Zaprezentowana w lutym tego roku koncepcja zakłada zintegrowanie w ramach nowego ośrodka kultury, sztuki, edukacji i biznesu.

Nowa instytucja, mająca podnieść rangę Poznania na kulturalnej i artystycznej mapie Europy, jest elementem walki miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. i właśnie za siedem lat ma być gotowa. Jednak już wiosną, u zbiegu ulic Mostowej i Chwaliszewo stanie pawilon zapowiadający Nową Gazownię. Ten „architektoniczny trailer” zaprojektuje niemiecka pracownia Raumlabor – działający od 1999 r. zespół specjalizujący się w tworzeniu tymczasowej architektury i instalacji oraz artystycznych interwencjach w przestrzeni publicznej. Ich projekty można zobaczyć na stronie www.raumlabor.net.

W połowie września projektanci przyjadą do Poznania i zaprezentują swoją propozycję. Póki co znane są tylko wstępne założenia, które jednak pozostają w strefie domysłów. Wynika z nich, że pawilon będzie dwukondygnacyjny i złożony z dwóch lub trzech połączonych z sobą modułów. Jego wnętrze będzie ogrzewane, dzięki czemu będzie czynny również zimą. W pawilonie znajdą się przede wszystkim biura koordynatorów projektu i sale warsztatowe, w których będą się odbywać zajęcia dla dzieci z Chwaliszewa. Niewykluczone, że pojawi się w nim również czytelnia prasy i kawiarnia z hot spotem.

Tymczasowy budynek ma stać przez pięć lat, pełniąc funkcję punktu informacyjnego oraz platformy dyskusji na temat projektu. Będzie się w nim można spotkać z architektami i artystami, dowiedzieć się, dlaczego powstaje nowe centrum kultury, jak będzie wyglądać i jak wpłynie na życie Poznaniaków, a także śledzić postęp prac organizacyjnych i budowlanych. Udostępniając mieszkańcom demokratyczne miejsce wymiany opinii, Poznań równa do zachodnioeuropejskich standardów, gdzie tworzenie podobnych obiektów poświęconych ważnym z punktu widzenia lokalnej społeczności przedsięwzięciom jest na porządku dziennym.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom X – surowa elegancja w hiszpańskim krajobrazie
Dom X – surowa elegancja w hiszpańskim krajobrazie

House X, zaprojektowany przez Bojaus Arquitectura, to wyjątkowy projekt domu jednorodzinnego, który ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2024 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Konferencja HoReCa w architekturze
Konferencja HoReCa w architekturze

Pod pojęciem HoReCa w architekturze kryje się wszystko, co wchodzi w zakres usług oraz działań aranż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera