Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielono mi…

 

Czas czytania: ~2 min


JOy48vpbTD5ZyROgZXhAGM76EuFtsuNzy5Zveu327nKF9G2dxEHjek5i2pBX_zielonalipowa.jpg
Ulica Lipowa w Łodzi ma szczęście. Jest wprawdzie jednym z wielu w tym mieście zaniedbanych i nieatrakcyjnych miejsc, ale znaleźli się ludzie, którzy postanowili tę sytuację zmienić.
GO1MsOrRUfBGAOIDqEvReabes5zfGnTWUj1y3mgDSE94hsYMRLoCVurELTIp_zielonalipowa-2.jpg
Akcja „Lipowa odNowa” została zainicjowana w październiku 2008 r. przez Grupę Pewnych Osób. Jej cel jest prosty – rewitalizacja zaniedbanej ulicy. Jednym z elementów przedsięwzięcia był rozstrzygnięty w marcu tego roku konkurs na plac zabaw, który ma powstać na skwerze przy Lipowej 42/44.

Na realizację zwycięskiego projektu inicjatorzy akcji nie czekają jednak z założonymi rękami. W sobotę, 5 września, miała miejsce kolejna interwencja na ulicy Lipowej – „Trawa na miejscu czy na wynos” – zorganizowana wspólnie z młodymi architektami z łódzkiej pracowni Moomoo. Na pierwszy ogień poszedł odcinek Lipowej między ulicami 6 Sierpnia i Andrzeja Struga.

Organizatorzy przedsięwzięcia: „Ulica Lipowa, podobnie jak wiele innych ulic w centrum Łodzi, jest szara i zaniedbana. Chcielibyśmy, aby stała się zielona. Uważamy, że jest to możliwe przy odrobinie dobrych chęci i niewielkich nakładach finansowych. Wystarczą zadbane trawniki i rośliny w oknach i witrynach”.

Niby nic, a jednak zmiany trudno nie zauważyć. Na miejsce przywieziono 100 kartoników z trawą. Część z nich rozdano mieszkańcom „na wynos”, zawartość pozostałych posadzono na „klepiskach”, które w czasach swojej świetności były trawnikami. Ponadto, posadzono ozdobne pnącza, a właścicielom dwóch sklepów i lokalu gastronomicznego podarowano rośliny w doniczkach. Ci zaś zobowiązali się je podlewać i w godzinach pracy wystawiać na zewnątrz, by stanowiły ozdobę ulicy. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony okolicznych mieszkańców. Część z nich już zadeklarowała chęć udziału w kolejnych etapach zazieleniania Lipowej.

W czasie trwania akcji zbierano także podpisy pod petycją o rekultywację trawników i odnowienie chodników na ulicy Lipowej. Jeden z mieszkańców dzielnicy przygotował również podobny apel dotyczący drzew.

W ostatnim czasie dużo mówi się o podnoszeniu jakości przestrzeni publicznej. Nie ma wątpliwości, że jest to konieczne, ale, z drugiej strony, nie ma się co łudzić, że władze miejskie wezmą to na siebie. Przestrzeń publiczna, zgodnie ze swoją definicją, należy do jej użytkowników, czyli nas wszystkich. A jeśli tak, to wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. Możemy, a wręcz powinniśmy, dbać o nią i ją ulepszać – choćby małymi krokami i przy niewielkich środkach finansowych. Powoli, ale skutecznie. Akcje GPO pokazują, że są a to sposoby.

EORgRjwdhmYA82J9zZtDvzu7KJMvf0WQUuqCVG3evKRwDVitiGM0Wfpz7Nzw_zielonalipowa-3.jpg
8LnfzP4iKhrO7ZwZpWIlMoCF3Idx21OgM2BnAgAeb0GbVDSrh40beZLPmptD_zielonalipowa-4.jpg
vTCwELbrsN92JnV4KdmOnW3qpWtWbWPyDFbIRBHpibWVayrXe1OC4yYLj453_zielonalipowa-5.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera