Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielono mi…

 

Czas czytania: ~2 min


JOy48vpbTD5ZyROgZXhAGM76EuFtsuNzy5Zveu327nKF9G2dxEHjek5i2pBX_zielonalipowa.jpg
Ulica Lipowa w Łodzi ma szczęście. Jest wprawdzie jednym z wielu w tym mieście zaniedbanych i nieatrakcyjnych miejsc, ale znaleźli się ludzie, którzy postanowili tę sytuację zmienić.
GO1MsOrRUfBGAOIDqEvReabes5zfGnTWUj1y3mgDSE94hsYMRLoCVurELTIp_zielonalipowa-2.jpg
Akcja „Lipowa odNowa” została zainicjowana w październiku 2008 r. przez Grupę Pewnych Osób. Jej cel jest prosty – rewitalizacja zaniedbanej ulicy. Jednym z elementów przedsięwzięcia był rozstrzygnięty w marcu tego roku konkurs na plac zabaw, który ma powstać na skwerze przy Lipowej 42/44.

Na realizację zwycięskiego projektu inicjatorzy akcji nie czekają jednak z założonymi rękami. W sobotę, 5 września, miała miejsce kolejna interwencja na ulicy Lipowej – „Trawa na miejscu czy na wynos” – zorganizowana wspólnie z młodymi architektami z łódzkiej pracowni Moomoo. Na pierwszy ogień poszedł odcinek Lipowej między ulicami 6 Sierpnia i Andrzeja Struga.

Organizatorzy przedsięwzięcia: „Ulica Lipowa, podobnie jak wiele innych ulic w centrum Łodzi, jest szara i zaniedbana. Chcielibyśmy, aby stała się zielona. Uważamy, że jest to możliwe przy odrobinie dobrych chęci i niewielkich nakładach finansowych. Wystarczą zadbane trawniki i rośliny w oknach i witrynach”.

Niby nic, a jednak zmiany trudno nie zauważyć. Na miejsce przywieziono 100 kartoników z trawą. Część z nich rozdano mieszkańcom „na wynos”, zawartość pozostałych posadzono na „klepiskach”, które w czasach swojej świetności były trawnikami. Ponadto, posadzono ozdobne pnącza, a właścicielom dwóch sklepów i lokalu gastronomicznego podarowano rośliny w doniczkach. Ci zaś zobowiązali się je podlewać i w godzinach pracy wystawiać na zewnątrz, by stanowiły ozdobę ulicy. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony okolicznych mieszkańców. Część z nich już zadeklarowała chęć udziału w kolejnych etapach zazieleniania Lipowej.

W czasie trwania akcji zbierano także podpisy pod petycją o rekultywację trawników i odnowienie chodników na ulicy Lipowej. Jeden z mieszkańców dzielnicy przygotował również podobny apel dotyczący drzew.

W ostatnim czasie dużo mówi się o podnoszeniu jakości przestrzeni publicznej. Nie ma wątpliwości, że jest to konieczne, ale, z drugiej strony, nie ma się co łudzić, że władze miejskie wezmą to na siebie. Przestrzeń publiczna, zgodnie ze swoją definicją, należy do jej użytkowników, czyli nas wszystkich. A jeśli tak, to wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. Możemy, a wręcz powinniśmy, dbać o nią i ją ulepszać – choćby małymi krokami i przy niewielkich środkach finansowych. Powoli, ale skutecznie. Akcje GPO pokazują, że są a to sposoby.

EORgRjwdhmYA82J9zZtDvzu7KJMvf0WQUuqCVG3evKRwDVitiGM0Wfpz7Nzw_zielonalipowa-3.jpg
8LnfzP4iKhrO7ZwZpWIlMoCF3Idx21OgM2BnAgAeb0GbVDSrh40beZLPmptD_zielonalipowa-4.jpg
vTCwELbrsN92JnV4KdmOnW3qpWtWbWPyDFbIRBHpibWVayrXe1OC4yYLj453_zielonalipowa-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Osiedle z plisowanych segmentów
Osiedle z plisowanych segmentów

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z mostem łączącym dwa brzegi Wisły na południowych obrzeż ...

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera