Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Płomienny budynek

 

Czas czytania: ~2 min


7OQXDl5zjDnOzVgMKPQTnOiNiOKEDxY6FyKbcGQ65PFDCVmiBMqJDvw72izj_ovo-zory.jpg
W ciągu najbliższego roku w Żorach powstanie budynek-płomień. Niewielki pawilon ma się stać wizytówką miasta i sprawić, że zaistnieje ono w świadomości ludzi, którzy do tej pory traktowali je jak epizod na trasie łączącej Katowice i Wisłę.
8gwP9gLhROBswKwg7fS1HvwwAOxkQJDqsdEvbJwAFTa0HrJcmNM06YGZqfze_ovo-zory-2.jpg
Zaprojektowanie budynku władze miasta powierzyły katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Pawilon Flame powstanie przy wjeździe do miasta od strony Katowic i będzie pełnił funkcję wystawienniczo-promocyjną, zapewniając przestrzeń do prezentacji ofert inwestycyjnych, a także imprez kulturalnych i promujących miasto, spotkań i wystaw.

Autorzy projektu – Barbara i Oskar Grąbczewscy – postawili na architekturę symboliczną, ściśle związaną z miejscem i jego historią. Nawiązując do nazwy miasta, która jest pochodną słowa „żar” i wskazuje na pozyskiwanie terenów pod osadnictwo przez wypalanie lasów, a także do wielkiego pożaru, który zniszczył Żory w maju 1720 r. i w końcu maskotki miasta – małego płomyka „Żorka”, postanowili wizualnie związać swój budynek z tematyką ognia. W ten sposób powstał pawilon-płomień.

Wyeksponowany na półtorametrowej wysokości nasypie budynek będą tworzyły trzy falujące ściany połączone przeszkleniami. Ich dynamiczna, rzeźbiarska forma w połączeniu z pokrywającą elewacje, odbijającą słońce miedzianą blachą sprawi, że pawilon będzie przywoływał na myśl drgający płomień. Rzeźbiarska kompozycja nie jest jednak wyłącznie wynikiem fantazji architektów i chęcią stworzenia spektakularnego obiektu. Zdeterminował ją również nieregularny kształt działki, przeciętej licznymi miejskimi sieciami, które nie mogą zostać zabudowane, a ich przekładanie znacznie opóźniłoby inwestycję i podniosło jej koszt.

Najdłuższa, pełna ściana budynku, ciągnąca się wzdłuż ruchliwej ul. Katowickiej, będzie jednocześnie pełnić funkcję ekranu akustycznego. Główne wejście znajdzie się po przeciwnej, bardziej zacisznej stronie, czyli od wschodu. Poprzedzi je niewielki plac i parking dla gości. Od strony południowej zaś znajdzie się wyjście ewakuacyjne, które będzie można otwierać podczas letnich imprez plenerowych. Wszystkie wejścia znajdą się w przeszklonych odcinkach elewacji.
Surowe wnętrze budynku z wyeksponowanym betonem będzie kontrastować ze spektakularną formą zewnętrzną. Na 220 metrach kwadratowych znajdzie się duża przestrzeń ekspozycyjna umożliwiająca swobodną aranżację, np. wydzielenie części na projekcje audiowizualne, konferencje i wykłady, a także mały bar z zespołem sanitarnym, punkt informacji turystycznej, biuro i pomieszczenia gospodarcze.
Budowa ma się zakończyć już w przyszłym roku.

Autorzy projektu – Barbara i Oskar Grąbczewscy – znaleźli się na tegorocznej liście 40 najlepszych młodych pracowni architektonicznych w Europie, opracowanej przez Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design
fXG1CSl3BR0XyZUxAzPv2Hm5njqmaoiavpcRp8LPhVxENaDl7M01EZQ6v5WN_ovo-zory-3.jpg
L1Yvrpq2oFgnAyC3oRL8w50Z1heBzkH6eQfckyy2KnI2C9JRxjd442Pjlltc_ovo-zory-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

Modularny Dom Wieloczłonowy
Modularny Dom Wieloczłonowy

Dom Wieloczłonowy, autorstwa PL.architekci, stanowi odpowiedź na potrzebę lokalizacji obszernej prze ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera