Kiosk pełen znaczeń - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kiosk pełen znaczeń

 

Czas czytania: ~3 min


mgTYXplJlbvn7Y41MjcF0UcHt04avGqAbjqGY91Vz5kC6YQw0TOVDraQ1sLp_kiosk-kioske.jpg
Trudno wyobrazić sobie ulice polskich miast bez kiosków. Ten, nie zawsze estetyczny i coraz częściej atakowany, element małej architektury jest nieodzownym składnikiem miejskiego pejzażu. Mało tego – okazuje się wdzięcznym tworzywem artystycznym i… towarem eksportowym. Od 1 do 10 października trwać będzie w Łodzi Miastograf czyli festiwal działań miejskich, organizowany przez Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich TOPOGRAFIE. Jednym z wydarzeń, obok przeglądu filmów Andrzeja Barta wydobytych z archiwum szkoły filmowej, olimpiady sportów miejskich i koncertów, będzie „projekt sztuki publicznej Kioski/Kioske”. Prezentowane w galerii Fabrysfera przy ul. Piotrkowskiej oraz w przestrzeni miejskiej przedsięwzięcie jest efektem współpracy między studentami kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i Stosowanych Sztuk Performatywnych na Justus Liebig Universitat w Giessen (koło Frankfurtu nad Menem). Obiektem, na którym skupiła się ich uwaga, były wszechobecne w naszych miastach kioski. Te pospolite, plastikowe „budy” zostały wyniesione do rangi symbolu problemów ekonomicznych, politycznych, społecznych i estetycznych współczesnej Polski. A wśród nich jest zarówno „chaos wizualny polskich miast”, jak i „historia polskiej transformacji ustrojowej, rozwój gospodarki wolnorynkowej oraz wejście w erę globalnych korporacji”. Same kioski zaś są jednym z najważniejszych zagadnień w sporach dotyczących przestrzeni miejskiej i solą w oku tych, którzy dążą do jej uporządkowania. Krótko mówiąc – są symbolem kryzysu przestrzeni publicznej. A kryzys ten jest bardzo dotkliwy, bo „z Zachodu przyszły hipermarkety, ale już nie standardy estetyki przestrzeni miejskiej”. Powoli znikają targowiska, ale plastikowe budy w centrum miast zostają i „stoją w centrum jako proteza prawdziwej tkanki miejskiej, prowizoryczna niby-architektura, odpowiadająca na potrzeby, których nie potrafią zaspokoić miejscy planiści i architekci. Budy zamiast budynków”. Kluczowym punktem artystycznego przedsięwzięcia była skomplikowana logistyczne akcja wywiezienia jednego z łódzkich kiosków – „starej żółtej budy z laminatu o wymiarach 2,5 m x 2,5 m x 2,70 m i wadze przeszło 400 kg” – do Giessen. Tam kiosk stał się jednym z „aktorów” transdyscyplinarnego festiwalu Theatermachine. Wewnątrz kiosku umieszczono przedmioty z Polski, projekcje filmów z wywiadami (min. z Grupą Pewnych Osób, która atakuje plastikowe „budy”, architektem miasta i kioskarzami), a także nagrania dźwięków z Łodzi. Wchodzących witała po polsku jedna z autorek pracy – Hannah Borisch. Wywiezienie kiosku do Niemiec ma jeszcze jeden aspekt – swego rodzaju „reakcji zwrotnej”. Po otwarciu granic Polska, na własne zresztą życzenie, została zalana morzem śmieci z Europy Zachodniej – stare pralki, lodówki, telewizory i samochody po wypadkach znajdowały u nas „drugi dom”. Autorzy akcji „Kiosk/Kioske”, wywożąc do Niemiec nikomu niepotrzebny kiosk, odwrócili tę sytuację, nadając jej jednocześnie znamiona „importu kulturowego”. Reportaż z dotychczasowego przebiegu przedsięwzięcia można będzie zobaczyć podczas łódzkiej akcji Kiosk/Kioske. Poza tym, planowane są różnego rodzaju działania w przestrzeni miejskiej, w różny sposób poruszające problem kiosków i małej architektury w ogóle w przestrzeni miejskiej. Może właśnie od plastikowego kiosku zacznie się rewolucja w przestrzeni publicznej naszych miast… Autorki pracy: Hannah Borisch, Maika Knoblich Kurator: Łukasz Biskupski Współpraca : Ania Wiktorek, Adam Brajter, Michał Gruda Czas: 1-5 października 2009 r.
pB860yC7ZCFn13jCW56mQ01koY4HHIJWAovlDQ87k8Ge8oIZXFWy0Ea0iR0q_kiosk-kioske-2.jpg
IttUHkoPkPVLDz5zeuS9fE7Fot8r6lu9UerxzvieExaSFt5ofecZ8lc1Cy7J_kiosk-kioske-3.jpg
1gRhKjByfBHMwHS2UJ1iOoRxiTGht5SjSdxsSIn9cqsYv0eSaPYz5h7jsSTS_kiosk-kioske-4.jpg
D3Glv9EUUpPLhi1BxoOVUDHktmUCiDQw84Yc831tH3yhWUCkpmntOyMVm1Ww_kiosk-kioske-5.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021 – wybierz swój typ

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – to organizowany już po raz 22 przez Zarząd Wo ...

Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich
Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich

Stajnie Kubickiego zostały zbudowane w latach 1825-1826 na wschodnich obrzeżach terenu Łazienek Król ...

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera