Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto żywe

 

Czas czytania: ~4 min


SzELURWoPjJURFO05pAOMIVdLc5vbCoU23Ee4F0U8UuTSA4jdIBh8Dvahczt_gorzow.jpg
Gorzów potrzebuje zmian. I, trzeba przyznać, ambicji mu nie brakuje.
NXYEhmciCdvz2u8JGz0PM92ZrLd9tvE9o9tGRnCz81M0ouUbh4pjrmDpGeXC_gorzow-2.jpg
W planach jest już budowa nowej siedziby gorzowskiego magistratu, zaprojektowanej przez szczecińską pracownię Domino, a teraz przyszedł czas na plany dalece bardziej złożone i długoterminowe.

W poniedziałek, 30 listopada, zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego, urbanistyczno-architektonicznego konkursu na opracowanie koncepcyjnego projektu zagospodarowania centrum miasta. To pierwszy tak duży konkurs w historii Gorzowa, a stworzone w oparciu o jego wyniki plany wyznaczą strategię rozwoju miasta na wiele lat.

Na konkurs wpłynęło 50 projektów przygotowanych przez pracownie z całego świata, min. z USA, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Egiptu, Etiopii, Indii, Tajwanu czy Wenezueli. Za najlepszą jury uznało koncepcję zespołu z Poznania w składzie: Adam Beim, Paweł Hałaburdzin, Paweł Kobylański, Jan Liszkowski, Krzysztof Urbaniak oraz Zenon Stachowski (rozwiązania komunikacyjne), Martyna Bulińska i Michał Marchewicz (współpraca).

Zadaniem architektów było stworzenie optymalnych rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych i komunikacyjnych dla historycznego centrum miasta, tak, by w przyszłości stało się ono atrakcyjne dla mieszkańców miasta i turystów.

Zwycięski projekt ujął jury jednorodnością i klarownością kompozycji oraz rozwiązaniami funkcjonalnymi. Tworząc go, architekci wyszli z założenia, że miasto jest jak żywy organizm złożony z mózgu-ratusza, serca-starówki, płuc-parków, komórek-budynków i naczyń krwionośnych-sieci komunikacyjnej. By organizm taki mógł dobrze funkcjonować, sprawnie musi działać każdy element z osobna, ale też wszystkie muszą ze sobą współpracować. Kiedy coś się psuje, konieczne są działania zdecydowane – czasem nawet radykalny zabieg chirurgiczny. W swoim projekcie architekci uwzględnili więc szereg rozwiązań, które mają miasto uzdrowić i tchnąć w nie nowe życie.

Zaczęli od mózgu i serca, formułując szczegółowe wytyczne dotyczące rewitalizacji Starego Rynku, który ma się w końcu stać prawdziwą wizytówką miasta. W planach jest zarówno gruntowny remont i przebudowa elewacji istniejącej budynków, jak i uzupełnienie braków zabudowy kwartałów wokół placu.

Zwycięska koncepcja przewiduje również uzupełnienie i uatrakcyjnienie programu funkcjonalnego Starego Miasta – lokalizację przy Starym Rynku Auli Miejskiej, pełniącej rolę całorocznego salonu miasta i przestrzeni kultury, adaptację budynków Starego Spichrza przy Promenadzie na kompleks biurowy oraz ulokowanie w śródmiejskim parku centrum SPA. Zniknąć miałby z kolei straszący na rondzie św. Jerzego Info Glob, zwany też Pająkiem – wieża widokowa zaprojektowana przez pracownię Format Architekci Małgorzaty i Waldemara Kłosowskich.

Zaletą projektu, na którą wskazali jurorzy, jest zachowanie ciągłości systemu miejskiej zieleni oraz rozbudowa sieci ścieżek spacerowych i rowerowych. Architekci zaproponowali też integrację ulic i Spichrzowej i Nadbrzeżnej w Promenadę Nadwarciańską rozpoczynającą się arkadami, które powstaną w wyniku przebudowy obecnych podcieni estakady kolejowej.

Podobnie jak większość prac konkursowych, zwycięska odrzuca istniejące plany zagospodarowania leżącej na lewym brzegu rzeki dzielnicy Zawarcie, przede wszystkim budowy wielkiej galerii handlowej Nova Park przy wylocie z mostu Staromiejskiego. Zamiast introwertycznego centrum handlowego, architekci zaproponowali wprowadzenie rozbitej, otwartej na otaczające miasto zabudowy. Według zwycięskiego zespołu, Zawarcie powinno się stać współczesną przeciwwagą dla historycznego Starego Miasta, z uzupełniającym jego ofertę programem. Miałyby tam być zlokalizowane funkcje mieszalne, handlowo-usługowe, biurowe, a także użyteczności publicznej, wielopoziomowej edukacji, kultury, rozrywki, sportu i rekreacji. W planach jest także utworzenie na Zawarciu specjalnej strefy ekonomicznej „Business Park”.

Przewidziano również poważne zmiany na polu komunikacji. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest min. budowa przebiegającej przez rejon Starego Miasta linii Szybkiego Tramwaju (GST), spinającej Zawarcie z północną częścią Gorzowa oraz umieszczenie w rejonie głównego dworca kolejowego Centralnego Węzła Przesiadkowego, integrującego wszystkie dostępne w mieście publiczne środki transportu – kolej, tramwaj wodny, tramwaj, autobusy miejskie i dalekobieżne oraz taksówki z transportem indywidualnym, samochodami, rowerami i ruchem pieszym. Ponadto, powstać miałyby dwa mosty samochodowe, a Most Staromiejski – przekształcony na przeprawę dla tramwajów, pieszych i rowerzystów.

Drugą nagrodę otrzymała pracownia Atrium (architekci Marian i Mateusz Urbańscy) – też z Poznania.

Wszystkie prace konkursowe można oglądać do 7 grudnia w auli liceum przy ul. Puszkina 31.

Ilustracje: Pentagram Architekci
uoXQkl6gz5OTBR4vDlEsudYr4gx47nsUu0rqYFNHZUlUsH47AMYAGpNnTBxU_gorzow-3.jpg
JPtWQjgPS69bXDHysbuzJqkghS8GKGkbZcPPnmjC7v1d4ltE8wzkcgKFN8k6_gorzow-4.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera