Toruń – trzeci element - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Toruń – trzeci element

 

Czas czytania: ~4 min


wXfU3JBgH3SiQpiAYF5RzYtg4MQoPpsuIOjzeUb8Fx6FEpF6hH9n6xJ2AC3r_hala-2-dedeco.jpg

„Sportowy Obiekt Roku” to tytuł, jaki na Gali Sportowa Polska 2014 uzyskała Hala Widowiskowa w Toruniu w ramach jubileuszowej, 15. edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu”. O wyróżnieniu obiektu zadecydowały szczególne walory konstrukcyjne, funkcjonalne, użytkowe, a także zastosowane w nich rozwiązania materiałowe i technologiczne.

Dzięki przyjętym parametrom obiekt przy ul. Bema w Toruniu jest jedyną w Polsce halą sportową przygotowaną do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych. Dla nas, autorów projektu, na pierwszym miejscu była konieczność spełnienia oczekiwań inwestora, precyzyjnych wymagań stawianych przez krajowe i międzynarodowe federacje sportowe oraz zapewnienie wielofunkcyjności obiektu w celu uatrakcyjnienia go pod względem komercyjnym. Obiekt posiada między innymi zaplecze treningowe, hotel, spa, gastronomię, sale konferencyjne oraz ściankę wspinaczkową spełniającą wymagania konieczne do rozgrywania zawodów na poziomie międzynarodowym. W warstwie estetycznej przy tak dużym obiekcie wyzwaniem jest zaproponowanie atrakcyjnej formy będącej w interakcji z otoczeniem i mającej akceptację użytkowników.

Naszym zadaniem było znaleźć rozwiązania funkcjonalne, które pozwolą na zorganizowanie wszystkich tych funkcji w ramach budynku, którego nie mogliśmy już ani powiększyć, ani podwyższyć - z uwagi na zapisy Planu Miejscowego.

kxzUxJdWWZUsFpgvvaMY7fhWCXcg0nUjIw92aYG8a74nU0dNZdOvyNvPrrQT_hala1-dedeco.jpg

Zdecydowaliśmy się na geometryczną i mocną formę bryły. Hala jest obiektem wielkokubaturowym i nie chcieliśmy tego ukrywać. W trakcie trwania projektu było dużo dyskusji na temat jej wyglądu zewnętrznego. Spotkaliśmy się z niechęcią i krytyką, głównie za ciemny kolor elewacji. Dyskusji na ten temat było dużo i były to trudne rozmowy, ale przekonani o swojej słuszności, obroniliśmy nasz projekt. Zaproponowaliśmy perforowane płyty kompozytowe, duże przeszklenia w semi-strukturalnym systemie fasadowym oraz płyty włóknowo-cementowe  jako wewnętrzną okładzinę ścian wiszących i okładzinę drugiej,  ukrytej elewacji.

g5PpcCZdklzHVKTmWE1m1m8qaQpjjMjb25sKDcMuk4SK73IXf6Or3bMnst9J_img-0870dedeco.jpg

Najważniejszym elementem, bez którego budynek nie byłby kompletny, jest jego iluminowana fasada. Multimedialny ekran pełni nie tylko funkcję panelu informacyjnego, ale jest głównym detalem architektonicznym prostej bryły. W naszych założeniach iluminacja fasady była monochromatyczna - tylko biały kolor o różnym stopniu natężenia. Wprowadzenie koloru w iluminacji było kompromisem na temat oświetlenia LED i grafitowej elewacji, na którą inwestor miał odmienny pomysł.

vKCm0e7dY2huCjAKmg7cjT1RnIIdH132loQ7430orf0pObi1bbr0YEkUJcdJ_img-0832-dedeco.jpg

Podsumowując, historia związana z tym obiektem rozpoczęła się w połowie 2009 r., kiedy został ogłoszony przetarg publiczny w formule „cena-walor”. Zamawiający wymagał od uczestników przetargu wykonania koncepcji architektonicznej oraz zadeklarowania kosztu wykonania prac projektowych. Punktacja w obu kryteriach stanowiła podstawę do rozstrzygnięcia przetargu. Praca konsorcjum pracowni DEDECO Spółka z o.o. oraz MD Polska Sp. z o.o. została najwyżej oceniona i po procedurze odwoławczej 4 stycznia 2010 r. podpisaliśmy umowę z zamawiającym. Sam proces projektowy był niezwykle krótki. Na projekt budowlany, wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, w tym z całą procedurą środowiskową, mieliśmy 20 tygodni. Termin przekazania wielobranżowych projektów wykonawczych to 36 tygodni od dnia podpisania umowy. Dla obiektu o takiej skali i skomplikowaniu oznacza to 9 miesięcy heroicznej pracy rozbudowanego zespołu projektantów wszystkich branż. Był to ogromny wysiłek. Na etapie realizacji zadania też nie było łatwo, bo, jak wiadomo, w połowie prac budowlanych pierwszy generalny wykonawca ogłosił upadłość, rozpisano więc kolejny przetarg na dokończenie budowy. Takie sytuacje zawsze komplikują sprawę, generując dodatkowe koszty inwestycji, ponadplanową pracę i liczne zmiany.

iYiGfJLUaFfe3yNyLx0qzroTtZgVdgk37VMStHuFf7ikjc9LqTR5EPEo17Dm_img-0838-dedeco.jpg

Warto jednak było podjąć się tego trudu. Hala sportowo-widowiskowa została oficjalnie otwarta 10 sierpnia 2014 r. Jaki to jest obiekt? Niezależnie od zdobywanych nagród ważna jest dla nas opinia użytkowników. Już w trakcie realizacji projektu reakcje mieszkańców Torunia były w znakomitej większości bardzo pozytywne.

7HgvgRRslYtsnXKz3mL6OPy8nZoWLnhuczKtuJJLSQfptTLVpS7bfkhGqf5B_img-0848-dedeco.jpg

INWESTOR: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji,

ul. Gen. Bema 23 / 29, 87-100 Toruń

AUTORZY PROJEKTU: konsorcjum firm DEDECO Spółka z o.o. i MD-POLSKA Spółka z o.o.

p>ARCHITEKCI:

faza koncepcji: Krzysztof Ostoja-Hełczyński (ar-chitekt prowadzący), Piotr Hofman, Łukasz Kazi-mierczuk, Ewa Drybczewska, Igor Iwaszczyński, Piotr Wolski, Ewa Gawron.

projekt budowlany i wykonawczy: Edyta Kuryło (architekt prowadzący) Izabela Błaszkiewicz-Koza, Barbara Pawelec, Joanna Balsewicz, Kamilla Podkalicka, Dagmara Adamy-Kołodziejska, Mar-cin Czyżewski, Kamil Polonis;

ODIwwF9zbw1MDRpNGQFeSOXnrzO1Eex4QZN6NTwtg4HxhrESB7e7f2Bn07IO_y7a8694-dedeco.jpg
KSrrOcX2buf0qq5uqCrmhmMI098Pzs8qRUKeLN9xzfHWILdhhUQ71lDh21LL_y7a8649-dedeco.jpg

WSPÓŁPRACA - projektanci branżowi:

konstrukcja: Krzysztof Walczak, Artur Urbański, Sławomir Mikłasewicz;

instalacje sanitarne: Adam Krupiński, Agnieszka Cichocka;

instalacje elektryczne: Norbert Wszytko;

instalacje niskoprądowe: Marek Chromiński, Piotr Pawłowski;

instalacje teleinformatyczne: Witold Zioło,

drogi: Lucyna Kaczyńska.

GENERALNY WYKONAWCA: konsorcjum HY-DROBUDOWA Polska i PBG oraz ALSTAL Grupa Budowlana (od 04.2013 r.)

Powierzchnia terenu: 35 549 m2

Powierzchnia zabudowy: 13 530 m2

Powierzchnia użytkowa: 28 615 m2 (część nad-ziemna), 15 998 m2 (garaż podziem-ny)

Powierzchnia całkowita: 49 277 m2

Kubatura: 280 000 m3 (brutto) części nadziemnej, 47 480 m3 (garażu)

Projekt budowlany: 03.2010 r.

Projekt wykonawczy: 10.2010 r.

Realizacja: maj 2011 - czerwiec 2014

Koszt inwestycji: ~ 154 000 000 PLN

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

WXCA projektuje dom dla młodych matek
WXCA projektuje dom dla młodych matek

Na warszawskim Ursynowie powstanie pierwszy w Polsce dom dla usamodzielniających się nastoletnich ma ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera