Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ogród na wiosnę

 

Czas czytania: ~2 min


Uivwj3qiDQr94EsGbXmOF1OPjmoezGxWV6puDrS7Uy9RenFLf0Be7KeISOnZ_mos.jpg
Budowa miała ruszyć w zeszłym roku, ale – jak to zwykle bywa – nie obyło się bez opóźnienia. W końcu jednak Małopolski Ogród Sztuki dostał zielone światło. 5 lutego została symbolicznie wbita pierwsza łopata na placu budowy. Pełna parą prace ruszą wiosną.
nlfXXkCPNYhYP4FTW8Yok1GYccANb1fWw26rUwFVekmS764yJys1veEwPJJt_mos-2.jpg
W konkursie na projekt MOS, który został rozstrzygnięty w 2005 r., zwyciężyła pracownia Ingarden & Ewy (więcej o koncepcji konkursowej). Rozpoczęciu budowy w pierwotnie wyznaczonym terminie przeszkodziły nieuregulowane kwestie własności działek, na których ma stanąć nowy obiekt. Wreszcie jednak udało się zakończyć pełen konfliktów etap przygotowań do inwestycji i, jeżeli teraz wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ogród Sztuk będzie gotowy w 2012 r. Jego budowa kosztować ma 47 milionów złotych. Większość środków pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Siedziba Małopolskiego Ogrodu Sztuk, który pod względem administracyjnym i organizacyjnym podlegać będzie Teatrowi im. Juliusza Słowackiego, powstanie przy ulicy Rajskiej w Krakowie, vis a vis Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Za sprawą tej inwestycji, będące w kiepskim stanie budynki, w których od pierwszych lat po wojnie mieściły się pracownie techniczne teatru, zmienią się w nowoczesne centrum kultury. Obiekt składać się będzie z dwóch powiązanych funkcjonalnie części o łącznej powierzchni 4,2 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim między innymi sala teatralna dla 250 widzów i arteteką, czyli biblioteka gromadząca multimedialną dokumentację spektakli i sztuk plastycznych oraz zbiory muzyczne. Stworzeniem jej programu merytorycznego zajmie się Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

W planach jest także kapitalny remont budynku służącego do tej pory jako magazyn dekoracji i kostiumów. Mają się w nim znaleźć pracownie krawieckie i sala prób o powierzchni 200 metrów kwadratowych, a na parterze – kawiarnia połączona z teatralnym muzeum.

Małopolski Ogród Sztuki ma być miejscem otwartym na młodych uczestników życia kulturalnego i oferującym atrakcyjny dla nich program. Będzie więc przystosowany do realizacji interdyscyplinarnych projektów artystycznych, organizowania koncertów i wystaw oraz prezentowania sztuki nowych mediów. Znajdzie się w nim również strefa zajęć edukacyjnych oraz arteterapii. Przed budynkiem zaś powstanie zadaszona, otwarta przestrzeń pomyślana jako miejsce prezentowania wystaw, happeningów i projekcji multimedialnych, a także organizacji targów.

j9CI9eqbZPjtnCJ6ttKSGBLSLGWXPqv4xJ8za11P0benuteMm07iNtVLzVG7_mos-3.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera