Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wystawa laureatów konkursu Europan

 

Czas czytania: ~3 min


KkxPKmza1ySFptG4YAPMVgEmbXzGziTTAelkincLzzqiXt81BdRBICksKbhx_europannagdroda-ambientkerb.jpg
Europejskie miasta nieustannie się rozwijają, powstają w nich coraz nowocześniejsze budynki, wieżowce, apartamentowce, centra handlowe i biznesowe. Wciąż jednak nie brakuje w nich miejsc problematycznych, które wymagają szybkiej interwencji. Biorąc pod uwagę skomplikowaną często sytuację społeczną i urbanistyczną tych fragmentów tkanki miejskiej, nie jest to zadanie łatwe. Dlatego pomysłów szuka się na wiele sposobów. Jednym z nich jest konkurs Europan. W ubiegłorocznej, dziesiątej edycji udział wzięły 62 europejskie miasta z 19 krajów, w tym Warszawa. Prace nagrodzone w polskiej edycji można będzie oglądać od 11 marca w budynku PKP PLK przy ul. Targowej 74 w Warszawie. Europan to odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs dla młodych architektów i osób zajmujących się planowaniem przestrzennym. Jego celem jest wypracowanie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego i kształtowania przestrzeni publicznej. Wprawdzie nadsyłane na niego projekty mają charakter koncepcyjny, ale jest on platformą, umożliwiającą młodym projektantom spotkanie z inwestorami rzeczywiście działającymi w tkance miejskiej. Tematem ubiegłorocznej edycji konkursu Europan było „Tworzenie miejskości: regeneracja, rewitalizacja, kolonizacja”. Każde z uczestniczących miast proponowało uczestnikom jedną z wymagających interwencji lokalizację. W Warszawie była to ulica Wileńska na odcinku między placem Wileńskim a ulicą Konopacką – teren o powierzchni 6,7 hektara, obejmujący także kwartał zabudowy przylegający do ulicy od południa oraz fragmenty kwartałów od północy. Polskiej edycji przyświecało hasło „Przemiana ulicy w serce pełnej życia okolicy”. Zadaniem uczestników było takie przekształcenie tej części miasta, by stworzyć warunki sprzyjające spotkaniom i budowaniu poczucia wspólnoty między różnymi grupami społecznymi.
CXD4IH3QNBppBionQMCx2rgWZzo3Ub0YZoXoqIzliBI0k9sxFu1M2aAExrEe_europan1nagroda-ambientkerb-2.jpg
Spośród nadesłanych propozycji sąd konkursowy wytypował 7 najlepszych, jego zdaniem, projektów, z których następnie niemieckie jury wskazało laureatów. Wyniki zostały ogłoszone 18 stycznia 2010 r. Pierwszą nagrodę otrzymali autorzy pracy AmbientKerb – hiszpańsko-brytyjski zespół, w składzie: Luciano Gozalez Alfaya, Nunez Patricia Muniz, Gonzalez Cesar Escudero, Michael Cooke, Exposito Silvia Canda, Stuart Mackellar, Patino Yago Carro. Ich koncepcję jurorzy docenili za wykorzystanie istniejących dziedzińców, którym należy w końcu przywrócić publiczny charakter. Ponadto, z uznaniem spotkało się to, że „zamiast określonego zbioru funkcji przyjęto zasadę kształtowania przestrzeni publicznych w sposób sprzyjający zajmowaniu ich przez różnorodne, także zupełnie nieoczekiwane funkcje sprzyjające przebywaniu tam i interakcji pomiędzy różnymi użytkownikami”.
R0r5M3yRoGwCMlwM73WPGD6jFq9Dy4oMW55Cod1gbXzA7w2l5ZJYKJ8XbsEN_europan2nagroda-wilenska-take-part.jpg
Druga nagroda i wyróżnienie trafiły w ręce zespołów z Polski. Nagrodę otrzymali Marlena Happach, Marek Happach i Dominika Tomaszewska za projekt „Wileńska – Twój kawałek miasta”. Jury spodobała się metoda ich pracy – skonstruowali bowiem makietę z wymiennymi elementami, przedstawiającymi kilka wariantów zagospodarowania poszczególnych fragmentów projektowanego terenu.
gsNZRf0fRd63ExJp7BRWZbehcfQxKPOxH5HJR41tAeg2pY3One4AzA9D636N_europan2nagroda-wilenska-take-part-2.jpg
euL8twUgplblxKEjd7I0y5nviD2j0Xg9rqa3f0WprwqzRTbtJTl4RYXFknAN_europanwyroznienie-out-door.jpg
Honorowe wyróżnienie przyznano Danielowi Załuskiemu i Łukaszowi Piankowskiemu (student architektury) za pracę „(out)door”. W tym przypadku z uznaniem sędziów spotkała się propozycja „rozluźnienia i otwierania przestrzeni poprzez wyburzenie części zabudowy”.
WjiTbOKvCvHaL4u8lV4pJ5tSdnegIUW8o2Bthvgi7wDUOYO7j6kLPPWeiYIe_europanwyroznienie-out-door-2.jpg
W sądzie konkursowym zasiadali: Irene Wiese von Ofen (architekt, Europan Niemcy), Holger Kleine (architekt, Europan Niemcy), Gabriela Rembarz (architekt, Gdańsk), Hubert Trammer (architekt, Warszawa), Joanna Szczepańska (psycholog, Warszawa), Paweł Althamer (rzeźbiarz, Warszawa), Marek Mikos (architekt, Warszawa), Tomasz Zemła (architekt, Warszawa), Karol Kobos (dziennikarz, Warszawa), Adam Nadolny (architekt, Poznań), Dariusz Bober (architekt, Warszawa), Hubert Wójcicki (architekt, Warszawa, sekretarz sądu), Tomasz Szczepański (psycholog, Warszawa, konsultant). Organizatorem dla polskiej lokalizacji konkursu było Miasto Stołeczne Warszawa. Funkcję kierownika projektu sprawował Tomasz Zemła – zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. www.europan.com.pl

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Prima Aprilis na spacer
Prima Aprilis na spacer

Wielkanoc – to ważne święta, ale i czas odpoczynku, rodzinnych spacerów i wycieczek. W tym roku drug ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera