Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Orłowo rozstrzygnięte

 

Czas czytania: ~3 min


O89WGdKuoEGeFKcBkAzIITWC1MAzpMRB8Kn50wuywFLrsAM2UzJ89k4nObBE_arch-deco-plansza-7.jpg
Na początku XX wieku Gdynia była niewielką rybacką wsią. Kiedy jednak zapadła decyzja o przekształceniu jej w jedyny port morski II Rzeczypospolitej, zaczął się jej gwałtowany rozwój. Jako że przedsięwzięcie to miało wielkie znaczenie strategiczne i prestiżowe, powstające przy porcie miasto budowali najlepsi polscy architekci. Do Gdyni zaczęli też masowo zjeżdżać wczasowicze, a jedną z najpopularniejszych wśród nich dzielnic stało się malowniczo położone Orłowo, w którym powstawały przede wszystkim kameralne wille. Dziś budowanie w takim otoczeniu wymaga dużej ostrożności. Dlatego firma Invest Komort, chcąc zabudować 4,5-hektarową działkę w centrum dzielnicy, postanowiła ogłosić konkurs na jej zagospodarowanie. Jego wyniki zostały ogłoszone 10 marca. Zwyciężyło gdyńskie biuro Arch Deco. Przedmiotem architektoniczno-urbanistycznego konkursu był projekt zagospodarowania terenu położonego między prowadzącą na molo ul. Orłowską, a główną trasą Trójmiasta – aleją Zwycięstwa. Zgodnie z wymogami miejscowego planu zagospodarowania, może tam powstać niska, kilkukondygnacyjna zabudowa mieszkaniowa z lokalami usługowymi.
FXCtRNbuD04ln0qVmupdcVG0GWM4TnEvyUuM0qsp3SfMxOuPLyFtRWn4dPTe_arch-deco-plansza-1.jpg
Na konkurs wpłynęły 42 prace. Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego – wieloletniego prezesa SARP – nagrodziło trzy. Pierwsza nagroda w wysokości 50 tysięcy złotych trafiła w ręce pracowni Arch Deco, której koncepcję doceniono za „wysoki poziom opracowania i ofertę architektoniczną, która wraz z proponowanym rozwiązaniem urbanistycznym wyraziście definiuje przestrzenie rejonu objętego projektem i stwarza atrakcyjne przestrzenie do zamieszkania przy dużych walorach deweloperskich”. Od strony ruchliwej alei Zwycięstwa powstaną trzy najwyższe obiekty, stanowiące ekran akustyczny dla mniejszych, trzy- i czterokondygnacyjnych budynków mieszkalno-usługowych. Proste, jasne bryły z dużymi przeszkleniami i obszernymi loggiami będą się otwierać na otaczającą je zieleń.
J761r4e9DpIqKPLZHHGkFV88EvqZLlqaTlCCeGHMqmvqQI0UGYc4qBMNAE4J_arch-deco-plansza-2.jpg
4A0t9HT2KG7FdrNv7WboscBp9KIA9wrSUcltbTiSsGqGg0RwBV8KOel28sc2_arch-deco-plansza-3.jpg
oVPI404hPn8ZMrvWrBHhRVaPaHWwdhxtWwYeR4G3l8LBbcxR7YKFGWsTloHU_arch-deco-plansza-4.jpg
vF78WO6YuOUg5unfL8O6lXsMePDGMhQCINcAt9uYXKszK7ZNuW7n0yr3tTmP_domino-3.jpg
Drugie miejsce zajęła szczecińska grupa Domino Wojciecha Dunaja, trzecie zaś – BJK Architekci z Gdyni. Wprawdzie regulamin konkursu nie przewidywał przyznawania wyróżnień, jednak ostatecznie – tłumacząc to wysokim poziomem prac – jury zdecydowało o przyznaniu ich pięciu pracowniom. Otrzymały je: APA Kuryłowicz & Associates; Federacyjne Biuro Architektoniczne S.C.; Grupa Projektowo-Inwestycyjna BASS Sp. z o.o.; Intro75 Artur Wiśniewski oraz Studio Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski. Wszystkie nadesłane na konkurs prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej w Sea Tower, do 26 marca 2010 r. Konkurs objął honorowym patronatem prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek, a także Oddział Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich i magazyn „Architektura i Biznes”. Plany budowy nowego osiedla nie wszystkim się jednak podobają. Już w 2008 r. protestowało przeciwko nim Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, które krytykuje zawarte w planie zagospodarowania zezwolenie na wzniesienie wzdłuż al. Zwycięstwa zbyt wysokich, 20-metrowych budynków. Protesty te na nic się jednak nie zdały i plan został przyjęty. Powinno jednak cieszyć to, że deweloper zdecydował się na wyłonienie projektu w drodze konkursu, co w naszym kraju w przypadku prywatnych inwestycji wciąż nie jest regułą. Chcąc zapewnić odpowiedni poziom konkursu, do jury zaproszono przedstawicieli SARP (Ryszard Jurkowski – wieloletni prezez SARP, Konrad Pławiński – Honorowy Prezes Oddziału Wybrzeże SARP), Miejskiego Konserwatora Zabytków – Roberta Hirsza, Naczelnika Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Urzędu Miasta Gdyni i Architekta Miejskiego Gdyni Janusza Przybyszewskiego czy Mariusza Grycha – dyrektora administracyjnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
6E3g1qL4pAuiTuOIAapfoj7lVzgzUBW0fnoByvKp8KsH56Sz0yl4S2YSN6KO_domino-4.jpg
FgYBjBcqNfEt14YadXGma46vp7b8vkyRV2k7qcvWyrbdqBOZCEWZhCldmIuN_domino-5.jpg
iVuwfrLqH12go99v334XqhwGiweHZOltxb6dQIfUCIoWEMOZCbKcbgiA0JWV_bjk-1.jpg
sRd2ncREKyON6glgo7Ml5y4OjzTdOPk22NKslka0UDDtc7f4z3EOfMxrBreZ_bjk-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera