Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Orłowo rozstrzygnięte

 

Czas czytania: ~3 min


O89WGdKuoEGeFKcBkAzIITWC1MAzpMRB8Kn50wuywFLrsAM2UzJ89k4nObBE_arch-deco-plansza-7.jpg
Na początku XX wieku Gdynia była niewielką rybacką wsią. Kiedy jednak zapadła decyzja o przekształceniu jej w jedyny port morski II Rzeczypospolitej, zaczął się jej gwałtowany rozwój. Jako że przedsięwzięcie to miało wielkie znaczenie strategiczne i prestiżowe, powstające przy porcie miasto budowali najlepsi polscy architekci. Do Gdyni zaczęli też masowo zjeżdżać wczasowicze, a jedną z najpopularniejszych wśród nich dzielnic stało się malowniczo położone Orłowo, w którym powstawały przede wszystkim kameralne wille. Dziś budowanie w takim otoczeniu wymaga dużej ostrożności. Dlatego firma Invest Komort, chcąc zabudować 4,5-hektarową działkę w centrum dzielnicy, postanowiła ogłosić konkurs na jej zagospodarowanie. Jego wyniki zostały ogłoszone 10 marca. Zwyciężyło gdyńskie biuro Arch Deco. Przedmiotem architektoniczno-urbanistycznego konkursu był projekt zagospodarowania terenu położonego między prowadzącą na molo ul. Orłowską, a główną trasą Trójmiasta – aleją Zwycięstwa. Zgodnie z wymogami miejscowego planu zagospodarowania, może tam powstać niska, kilkukondygnacyjna zabudowa mieszkaniowa z lokalami usługowymi.
FXCtRNbuD04ln0qVmupdcVG0GWM4TnEvyUuM0qsp3SfMxOuPLyFtRWn4dPTe_arch-deco-plansza-1.jpg
Na konkurs wpłynęły 42 prace. Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego – wieloletniego prezesa SARP – nagrodziło trzy. Pierwsza nagroda w wysokości 50 tysięcy złotych trafiła w ręce pracowni Arch Deco, której koncepcję doceniono za „wysoki poziom opracowania i ofertę architektoniczną, która wraz z proponowanym rozwiązaniem urbanistycznym wyraziście definiuje przestrzenie rejonu objętego projektem i stwarza atrakcyjne przestrzenie do zamieszkania przy dużych walorach deweloperskich”. Od strony ruchliwej alei Zwycięstwa powstaną trzy najwyższe obiekty, stanowiące ekran akustyczny dla mniejszych, trzy- i czterokondygnacyjnych budynków mieszkalno-usługowych. Proste, jasne bryły z dużymi przeszkleniami i obszernymi loggiami będą się otwierać na otaczającą je zieleń.
J761r4e9DpIqKPLZHHGkFV88EvqZLlqaTlCCeGHMqmvqQI0UGYc4qBMNAE4J_arch-deco-plansza-2.jpg
4A0t9HT2KG7FdrNv7WboscBp9KIA9wrSUcltbTiSsGqGg0RwBV8KOel28sc2_arch-deco-plansza-3.jpg
oVPI404hPn8ZMrvWrBHhRVaPaHWwdhxtWwYeR4G3l8LBbcxR7YKFGWsTloHU_arch-deco-plansza-4.jpg
vF78WO6YuOUg5unfL8O6lXsMePDGMhQCINcAt9uYXKszK7ZNuW7n0yr3tTmP_domino-3.jpg
Drugie miejsce zajęła szczecińska grupa Domino Wojciecha Dunaja, trzecie zaś – BJK Architekci z Gdyni. Wprawdzie regulamin konkursu nie przewidywał przyznawania wyróżnień, jednak ostatecznie – tłumacząc to wysokim poziomem prac – jury zdecydowało o przyznaniu ich pięciu pracowniom. Otrzymały je: APA Kuryłowicz & Associates; Federacyjne Biuro Architektoniczne S.C.; Grupa Projektowo-Inwestycyjna BASS Sp. z o.o.; Intro75 Artur Wiśniewski oraz Studio Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski. Wszystkie nadesłane na konkurs prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej w Sea Tower, do 26 marca 2010 r. Konkurs objął honorowym patronatem prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek, a także Oddział Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich i magazyn „Architektura i Biznes”. Plany budowy nowego osiedla nie wszystkim się jednak podobają. Już w 2008 r. protestowało przeciwko nim Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, które krytykuje zawarte w planie zagospodarowania zezwolenie na wzniesienie wzdłuż al. Zwycięstwa zbyt wysokich, 20-metrowych budynków. Protesty te na nic się jednak nie zdały i plan został przyjęty. Powinno jednak cieszyć to, że deweloper zdecydował się na wyłonienie projektu w drodze konkursu, co w naszym kraju w przypadku prywatnych inwestycji wciąż nie jest regułą. Chcąc zapewnić odpowiedni poziom konkursu, do jury zaproszono przedstawicieli SARP (Ryszard Jurkowski – wieloletni prezez SARP, Konrad Pławiński – Honorowy Prezes Oddziału Wybrzeże SARP), Miejskiego Konserwatora Zabytków – Roberta Hirsza, Naczelnika Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Urzędu Miasta Gdyni i Architekta Miejskiego Gdyni Janusza Przybyszewskiego czy Mariusza Grycha – dyrektora administracyjnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
6E3g1qL4pAuiTuOIAapfoj7lVzgzUBW0fnoByvKp8KsH56Sz0yl4S2YSN6KO_domino-4.jpg
FgYBjBcqNfEt14YadXGma46vp7b8vkyRV2k7qcvWyrbdqBOZCEWZhCldmIuN_domino-5.jpg
iVuwfrLqH12go99v334XqhwGiweHZOltxb6dQIfUCIoWEMOZCbKcbgiA0JWV_bjk-1.jpg
sRd2ncREKyON6glgo7Ml5y4OjzTdOPk22NKslka0UDDtc7f4z3EOfMxrBreZ_bjk-2.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera