Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pałac w poziomie

 

Czas czytania: ~2 min


0oRBj2vX4VtbRy8zgOCmcIZZjLp4rhisolsjc9Wj4vZI9P7P0WMwReIJol5c_msn-ostatnia-wersja.jpg
W ciągu trzech lat, jakie upłynęły od momentu rozstrzygnięcia konkursu, projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przeszedł długą i krętą drogę. W końcu jednak, 17 czerwca 2010 r., Christian Kerez zaprezentował ostateczną wersję swojej koncepcji.
DSyobaSGp4hfFgqAXuTfabWuwQ4uHVUq80FVl16J9KVrJPv1jVFcB7Rl2hsQ_msnnowy-2.jpg
O losach projektu Kereza pisaliśmy wielokrotnie. Przypominamy więc w telegraficznym skrócie najważniejsze informacje.

MSN stanąć ma w północnej części Placu Defilad i będzie miało około 35 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego na sale ekspozycyjne przeznaczono 30%. Oprócz sal wystawowych znajdą się w nim sale audytoryjne, dwie księgarnie, biblioteka z czytelnią, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia. No i oczywiście – na życzenie władz miejskich – dwie sceny Teatru Rozmaitości, które zajmą mniej więcej tyle samo powierzchni, co część ekspozycyjna. To właśnie o nie miasto kruszyło kopie z architektem, co doprowadziło nieomal do zerwania kontraktu w 2009 r. W międzyczasie zmienił się również polski partner Kereza – miała nim być pracownia Stefana Kuryłowicza, ostatecznie stanęło na polskim oddziale hiszpańskiej firmy Estudio Lamela.

Potężnej, horyzontalnej bryle Muzeum lekkości i dynamiki dodać ma przeszklony parter, który otworzy gmach na otoczenie, podkreślając jego charakter obiektu użyteczności publicznej. Ma temu również służyć maksymalne zintegrowanie części ekspozycyjnej i przestrzeni wspólnej oraz umieszczenie na parterze budynku obszernej galerii przeznaczonej na wystawy czasowe, które będą widoczne z poziomu ulicy. Także na parterze znajdą się ulokowane wokół przestronnego holu wejściowego księgarnie, kawiarnia i restauracja, sala kinowa oraz audytoryjna, na której będą mogły się odbywać koncerty, konferencje i małe spektakle teatralne. Przewidziano także przestrzeń wystawienniczą dla twórców najmłodszego pokolenia oraz tzw. „Galerię Warszawską” zaprojektowaną z myślą o lokalnych inicjatywach artystycznych i przedsięwzięciach interdyscyplinarnych.

Na górnej kondygnacji znajdzie się wysoka na 16 metrów sala umożliwiająca ekspozycję „wielkich projektów”, a w skrzydle zachodnim – ciąg galerii mieszczących kolekcję współczesnej sztuki polskiej i międzynarodowej oraz sale wystaw historycznych. Osobna galeria poświęcona będzie prezentowaniu archiwaliów i dokumentacji. Obok niej mieścić się będzie biblioteka z czytelnią, do których będzie prowadziło osobne wejście.

Budowa MSN ruszyć ma latem 2012 r., a jej ukończenie zaplanowano na rok 2015. Szacowany koszt inwestycji to 270 milionów zł, choć kwota ta może się jeszcze zmienić, ponieważ trwa jeszcze aktualizacja kosztów inwestycji uwzględniająca najnowsze zmiany w projekcie. Przedsięwzięcie zostanie w całości sfinansowane z budżetu miasta.

Zobacz animację

Zobacz komentarz redakcyjny
CQfp76YlPts8ucWXA5XQepURcGlOrBjO3MfAvHbtQqKTvIekkVsFreOxbZ8B_msnnowy-3.jpg
rWKoalgCSly1fqyzOKUmLLfQL1p2wVi4TuFqG48uzwEGU7Yu1mBWw4r5weNV_msnnowy-4.jpg
hXqmHdmLq0pQ6OmjeO70xEJAEc3XZRAjpWIpbCqu58TbjmBxpB3HU6kwXvRx_msnnowy-5.jpg
hBTLdNtbnrLfVNfenTzuwwLuKF3ydW2Ck9R9KvIWnxKcTLiReP98ZQ6C0OZj_msnnowy-teatr.jpg
A3V4Xry7N53X9YEpzxHOJejGWS6sHGCXju4t9ZnoFyTXuvnol9KCenODEej0_msnnowy-teatr-2.jpg
3VkSysUcyCflzt8jbWNDhxbvxWprB8WQUrOKdQ8wvQeVeTHbVREDTisqngCS_msnnowy-przekroj.jpg
y5nfzOVqNMiYI41TrP75jYE7cvFU5GKg1w0KSypdDRNhy1IK3AQlSyGVwyDD_mnsnowy-przekroj-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera