Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pałac w poziomie

 

Czas czytania: ~2 min


0oRBj2vX4VtbRy8zgOCmcIZZjLp4rhisolsjc9Wj4vZI9P7P0WMwReIJol5c_msn-ostatnia-wersja.jpg
W ciągu trzech lat, jakie upłynęły od momentu rozstrzygnięcia konkursu, projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przeszedł długą i krętą drogę. W końcu jednak, 17 czerwca 2010 r., Christian Kerez zaprezentował ostateczną wersję swojej koncepcji.
DSyobaSGp4hfFgqAXuTfabWuwQ4uHVUq80FVl16J9KVrJPv1jVFcB7Rl2hsQ_msnnowy-2.jpg
O losach projektu Kereza pisaliśmy wielokrotnie. Przypominamy więc w telegraficznym skrócie najważniejsze informacje.

MSN stanąć ma w północnej części Placu Defilad i będzie miało około 35 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego na sale ekspozycyjne przeznaczono 30%. Oprócz sal wystawowych znajdą się w nim sale audytoryjne, dwie księgarnie, biblioteka z czytelnią, centrum edukacyjne, dwie restauracje i kawiarnia. No i oczywiście – na życzenie władz miejskich – dwie sceny Teatru Rozmaitości, które zajmą mniej więcej tyle samo powierzchni, co część ekspozycyjna. To właśnie o nie miasto kruszyło kopie z architektem, co doprowadziło nieomal do zerwania kontraktu w 2009 r. W międzyczasie zmienił się również polski partner Kereza – miała nim być pracownia Stefana Kuryłowicza, ostatecznie stanęło na polskim oddziale hiszpańskiej firmy Estudio Lamela.

Potężnej, horyzontalnej bryle Muzeum lekkości i dynamiki dodać ma przeszklony parter, który otworzy gmach na otoczenie, podkreślając jego charakter obiektu użyteczności publicznej. Ma temu również służyć maksymalne zintegrowanie części ekspozycyjnej i przestrzeni wspólnej oraz umieszczenie na parterze budynku obszernej galerii przeznaczonej na wystawy czasowe, które będą widoczne z poziomu ulicy. Także na parterze znajdą się ulokowane wokół przestronnego holu wejściowego księgarnie, kawiarnia i restauracja, sala kinowa oraz audytoryjna, na której będą mogły się odbywać koncerty, konferencje i małe spektakle teatralne. Przewidziano także przestrzeń wystawienniczą dla twórców najmłodszego pokolenia oraz tzw. „Galerię Warszawską” zaprojektowaną z myślą o lokalnych inicjatywach artystycznych i przedsięwzięciach interdyscyplinarnych.

Na górnej kondygnacji znajdzie się wysoka na 16 metrów sala umożliwiająca ekspozycję „wielkich projektów”, a w skrzydle zachodnim – ciąg galerii mieszczących kolekcję współczesnej sztuki polskiej i międzynarodowej oraz sale wystaw historycznych. Osobna galeria poświęcona będzie prezentowaniu archiwaliów i dokumentacji. Obok niej mieścić się będzie biblioteka z czytelnią, do których będzie prowadziło osobne wejście.

Budowa MSN ruszyć ma latem 2012 r., a jej ukończenie zaplanowano na rok 2015. Szacowany koszt inwestycji to 270 milionów zł, choć kwota ta może się jeszcze zmienić, ponieważ trwa jeszcze aktualizacja kosztów inwestycji uwzględniająca najnowsze zmiany w projekcie. Przedsięwzięcie zostanie w całości sfinansowane z budżetu miasta.

Zobacz animację

Zobacz komentarz redakcyjny
CQfp76YlPts8ucWXA5XQepURcGlOrBjO3MfAvHbtQqKTvIekkVsFreOxbZ8B_msnnowy-3.jpg
rWKoalgCSly1fqyzOKUmLLfQL1p2wVi4TuFqG48uzwEGU7Yu1mBWw4r5weNV_msnnowy-4.jpg
hXqmHdmLq0pQ6OmjeO70xEJAEc3XZRAjpWIpbCqu58TbjmBxpB3HU6kwXvRx_msnnowy-5.jpg
hBTLdNtbnrLfVNfenTzuwwLuKF3ydW2Ck9R9KvIWnxKcTLiReP98ZQ6C0OZj_msnnowy-teatr.jpg
A3V4Xry7N53X9YEpzxHOJejGWS6sHGCXju4t9ZnoFyTXuvnol9KCenODEej0_msnnowy-teatr-2.jpg
3VkSysUcyCflzt8jbWNDhxbvxWprB8WQUrOKdQ8wvQeVeTHbVREDTisqngCS_msnnowy-przekroj.jpg
y5nfzOVqNMiYI41TrP75jYE7cvFU5GKg1w0KSypdDRNhy1IK3AQlSyGVwyDD_mnsnowy-przekroj-2.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera