Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsi w Krakowie

 

Czas czytania: ~3 min


JqJjSPVwXg2uA8gBMW45GNQCGtjKh2FR94P9O9PhUkxsekkV2beSZl9AcDZO_witdom-w-burowie.jpg
Kogo wakacyjne szlaki zaprowadzą do Małopolski, przekona się, że tamtejsza architektura regionalna zajmuje w lokalnym krajobrazie bardzo ważne miejsce. 13 września 2010 r. po raz kolejny wręczone zostaną nagrody za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne, które z tego lokalnego bogactwa czerpią i mają ma uwadze jego ochronę. Coroczna Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim oddziałem SARP. Jej celem jest promowanie ochrony i odpowiedzialnego kształtowania krajobrazu kulturowego w regionie, a także wysokiej jakości architektury harmonijnie wpisującej się w ten kontekst. Oprócz tego, że w sposób twórczy i nowatorski nawiązywać ma ona do najbardziej charakterystycznych cech budownictwa regionalnego, musi uwzględniać współczesne uwarunkowania funkcjonalne, społeczne, gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i estetyczne. W tym roku na konkurs wpłynęło 25 zgłoszeń, które oceniało jury w składzie: Krzysztof Markiel, Kazimierz Czekaj, Krzysztof Lenartowicz, Przemysław Gawor, Elżbieta Okołotowicz-Kotowska, Zenon Remi, Jacek Budyn, Piotr Wróbel. Sąd przyznał trzy nagrody: dwie w kategorii budynków użyteczności publicznej i jedną dla najlepszego budynku mieszkalnego. W kategorii architektury sakralnej nagrody nie przyznano, ponieważ nie nadesłano zgłoszeń spełniających warunki konkursu. Nagrody w kategorii obiektów użyteczności publicznej otrzymały dwie realizacje:stacja paliw w Sierczy zaprojektowana przez Group_A Architects (Dariusz Gajewski, Jacek Krych, Beata Młynarska, współpraca autorska: Michał Krawczyk, Klaudia Fiegler) dla Urszuli i Wiesława Żyznowskich oraz nadbudowa i rewitalizacja fortu „Węgrzce” autorstwa Studio S i Biura Architektonicznego Michała Szymanowskiego (Jacek Poproch, Bartłomiej Sitarski, Michał Szymanowski) i zrealizowana przez Pawła Piątkowskiego.
hLARpEgzdpB4GXrelyY83FdheOI5W6m4qg0Yl4yazyiUBycvNU8TzagKEhFu_witsiercza.jpg
Pierwszy budynek został doceniony za „jakość architektury małej formy architektonicznej, uzyskaną przy wielkiej prostocie i oszczędności środków wyrazu” oraz „wykreowanie architektury, która szlachetnie kontrastuje ze zdegradowanym otoczeniem (zabudowaniami dawnego PGRu) i może być przykładem uczącym współczesnego podejścia do przestrzeni zastanej”.
yHRRksHVXHwenOb2n6vWQqAmtCvQd4MDhWNQkhGL4titpnTJf2LXVEEdGPlp_witsiercza-2.jpg
QC51Zy8L0R5LNTPwl1ATOxunZmfr0YMZKnCYHnOnNGDU5aO87VTjYpo7fBgv_witsiercza-3.jpg
2UHWhJAuxxOQ77vzCkZSZLsDAYMJL1bfApJqIQpGEVfEjDD7keWd5ltuGg2K_witfort-wegrzce.jpg
Drugi zaś zdobył uznanie sędziów konkursowych „udanym kompozycyjnym powiązaniem „nowego i starego” w architekturze przy adaptowaniu obiektu zabytkowego dla nowego sposobu użytkowania”. Uznali także, że budynek pokazuje „możliwości i walory zagubionej myśli urbanistycznej o potrzebie włączenia „zielonego” systemu fortyfikacyjnego dziewiętnastowiecznej „Twierdzy Kraków” w kształtowany na nowo krajobraz miasta”.
CWbjADwC9Rnzj0ozH2jTwkhGTiirxvvGf0y2YSfES9G5AjAo5BAeY1R2dziM_witfort-wegrzce-2.jpg
3bHJMWsQdN97xMCzsJDT9ExJ9d1stybPWw1iNsF3VZEwHk68IPEQABqNt1yI_witfort-wegrzce-3.jpg
3M1LMtP1jLizaKPpSDCAFxJf8HY8gS9WnUgG0yRTnLNQfAXMMWHZmg7caFhW_witdom-w-burowie-2.jpg
Tytuł najlepszego budynku mieszkalnego otrzymał jednorodzinny budynek mieszkalny w Burowie, wzniesiony według projektu Biura Architektonicznego „Wizja” (główny projektant – Stanisław Deńko, zespół projektowy: Robert Koprowski, Ewa Idzikowska, Łukasz Pióro, projekt wnętrz Maria Łukasiewicz–Rudkowska) przez Marię i Bogdana de Barbaro. W tym przypadku jurorzy nagrodzili przede wszystkim „konsekwentną, współczesną interpretację archetypu „domu” rodzinnego, odróżniającego się od banalnego otoczenia, nawiązanie do tradycji w odważnym użyciu drewnianego tworzywa oraz realizację, świadczącą o dobrej współpracy inwestora i architekta.” Nagroda ma charakter wyłącznie prestiżowy. Zwycięzcy otrzymają tablice pamiątkowe, które będą mogli umieścić na nagrodzonych obiektach, a także okolicznościowe dyplomy i statuetki.
gLXjcM23b2q78rhfk7QMFFhNYEOT0YP5J3jLmOo0jUbYnwO8uUFzkvj3k5uJ_witdom-w-burowie-3.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera