Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsi w Krakowie

 

Czas czytania: ~3 min


JqJjSPVwXg2uA8gBMW45GNQCGtjKh2FR94P9O9PhUkxsekkV2beSZl9AcDZO_witdom-w-burowie.jpg
Kogo wakacyjne szlaki zaprowadzą do Małopolski, przekona się, że tamtejsza architektura regionalna zajmuje w lokalnym krajobrazie bardzo ważne miejsce. 13 września 2010 r. po raz kolejny wręczone zostaną nagrody za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne, które z tego lokalnego bogactwa czerpią i mają ma uwadze jego ochronę. Coroczna Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim oddziałem SARP. Jej celem jest promowanie ochrony i odpowiedzialnego kształtowania krajobrazu kulturowego w regionie, a także wysokiej jakości architektury harmonijnie wpisującej się w ten kontekst. Oprócz tego, że w sposób twórczy i nowatorski nawiązywać ma ona do najbardziej charakterystycznych cech budownictwa regionalnego, musi uwzględniać współczesne uwarunkowania funkcjonalne, społeczne, gospodarcze, środowiskowe, kulturowe i estetyczne. W tym roku na konkurs wpłynęło 25 zgłoszeń, które oceniało jury w składzie: Krzysztof Markiel, Kazimierz Czekaj, Krzysztof Lenartowicz, Przemysław Gawor, Elżbieta Okołotowicz-Kotowska, Zenon Remi, Jacek Budyn, Piotr Wróbel. Sąd przyznał trzy nagrody: dwie w kategorii budynków użyteczności publicznej i jedną dla najlepszego budynku mieszkalnego. W kategorii architektury sakralnej nagrody nie przyznano, ponieważ nie nadesłano zgłoszeń spełniających warunki konkursu. Nagrody w kategorii obiektów użyteczności publicznej otrzymały dwie realizacje:stacja paliw w Sierczy zaprojektowana przez Group_A Architects (Dariusz Gajewski, Jacek Krych, Beata Młynarska, współpraca autorska: Michał Krawczyk, Klaudia Fiegler) dla Urszuli i Wiesława Żyznowskich oraz nadbudowa i rewitalizacja fortu „Węgrzce” autorstwa Studio S i Biura Architektonicznego Michała Szymanowskiego (Jacek Poproch, Bartłomiej Sitarski, Michał Szymanowski) i zrealizowana przez Pawła Piątkowskiego.
hLARpEgzdpB4GXrelyY83FdheOI5W6m4qg0Yl4yazyiUBycvNU8TzagKEhFu_witsiercza.jpg
Pierwszy budynek został doceniony za „jakość architektury małej formy architektonicznej, uzyskaną przy wielkiej prostocie i oszczędności środków wyrazu” oraz „wykreowanie architektury, która szlachetnie kontrastuje ze zdegradowanym otoczeniem (zabudowaniami dawnego PGRu) i może być przykładem uczącym współczesnego podejścia do przestrzeni zastanej”.
yHRRksHVXHwenOb2n6vWQqAmtCvQd4MDhWNQkhGL4titpnTJf2LXVEEdGPlp_witsiercza-2.jpg
QC51Zy8L0R5LNTPwl1ATOxunZmfr0YMZKnCYHnOnNGDU5aO87VTjYpo7fBgv_witsiercza-3.jpg
2UHWhJAuxxOQ77vzCkZSZLsDAYMJL1bfApJqIQpGEVfEjDD7keWd5ltuGg2K_witfort-wegrzce.jpg
Drugi zaś zdobył uznanie sędziów konkursowych „udanym kompozycyjnym powiązaniem „nowego i starego” w architekturze przy adaptowaniu obiektu zabytkowego dla nowego sposobu użytkowania”. Uznali także, że budynek pokazuje „możliwości i walory zagubionej myśli urbanistycznej o potrzebie włączenia „zielonego” systemu fortyfikacyjnego dziewiętnastowiecznej „Twierdzy Kraków” w kształtowany na nowo krajobraz miasta”.
CWbjADwC9Rnzj0ozH2jTwkhGTiirxvvGf0y2YSfES9G5AjAo5BAeY1R2dziM_witfort-wegrzce-2.jpg
3bHJMWsQdN97xMCzsJDT9ExJ9d1stybPWw1iNsF3VZEwHk68IPEQABqNt1yI_witfort-wegrzce-3.jpg
3M1LMtP1jLizaKPpSDCAFxJf8HY8gS9WnUgG0yRTnLNQfAXMMWHZmg7caFhW_witdom-w-burowie-2.jpg
Tytuł najlepszego budynku mieszkalnego otrzymał jednorodzinny budynek mieszkalny w Burowie, wzniesiony według projektu Biura Architektonicznego „Wizja” (główny projektant – Stanisław Deńko, zespół projektowy: Robert Koprowski, Ewa Idzikowska, Łukasz Pióro, projekt wnętrz Maria Łukasiewicz–Rudkowska) przez Marię i Bogdana de Barbaro. W tym przypadku jurorzy nagrodzili przede wszystkim „konsekwentną, współczesną interpretację archetypu „domu” rodzinnego, odróżniającego się od banalnego otoczenia, nawiązanie do tradycji w odważnym użyciu drewnianego tworzywa oraz realizację, świadczącą o dobrej współpracy inwestora i architekta.” Nagroda ma charakter wyłącznie prestiżowy. Zwycięzcy otrzymają tablice pamiątkowe, które będą mogli umieścić na nagrodzonych obiektach, a także okolicznościowe dyplomy i statuetki.
gLXjcM23b2q78rhfk7QMFFhNYEOT0YP5J3jLmOo0jUbYnwO8uUFzkvj3k5uJ_witdom-w-burowie-3.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera