Nowe życie dla baroku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe życie dla baroku

 

Czas czytania: ~4 min


2bCuTqA7GqlMRorLF4A7fskTqpbuOG98BAbtAyJxsnxAT2xLg5tR3aCYlPRY_chrzelice-ruiny.JPG
Polsko-austriackie biuro OP Architekten kojarzone jest w naszym kraju przede wszystkim z modernizacji i adaptacji budynku XIX-wiecznej przędzalni w Łodzi na hotel Andels. Teraz zabiera się za zadanie znacznie trudniejsze – adaptację ruin barokowego zamku w Chrzelicach na Opolszczyźnie na potrzeby Centrum Dialogu Kultur.

Właściciel obiektu – Fundacja Ortus – chce tchnąć w niego nowe życie, przekształcając w ośrodek kulturalno-turystyczny. Początki zamku sięgają XIV wieku, kiedy to książęta opolscy wznieśli budowlę na sztucznej wyspie usypanej na środku stawu, przy drodze łączącej Białą i Prudnik. W 1674 r. na miejscu średniowiecznego obiektu i z wykorzystaniem jego murów stanął drugi zamek – wzniesiony na planie litery „C”, z fasadą od północy i asymetrycznymi bocznymi skrzydłami obejmującymi dziedziniec. Kolejna przebudowa miała miejsce w XIX w., kiedy to min. uproszczono zamkowe elewacje. Chociaż budynek przetrwał wojnę bez uszczerbku, wkrótce zaczął popadać w ruinę. Kiedy został przekazany Lasom Państwowym i nadleśnictwu w Prószkowie, urządzono w nim mieszkania pracownicze.

Budynku jednak nie restaurowano, więc jego stan zaczął się dramatycznie pogarszać. W końcu nadleśnictwo wykwaterowywało mieszkańców, zostawiając budowlę na pastwę losu i okolicznych mieszkańców, którzy rozkradli wszystko, co dało się wynieść. Na dodatek, w latach 90-tych zaczęli go niszczyć poszukiwacze skarbów. W końcu jednak pojawiła się szansa, by uratować zamek przed całkowitym rozpadem. Zaprojektowana przez OP Architekten interwencja realizowana będzie etapami, które „na zasadzie płynnej kontynuacji uzupełniają się wzajemnie i nawarstwiają, prowadząc do powstania Centrum Dialogu Kultur”.
mUohth77rm47CfPcdD5ZzGlOi0XYOGcA2m6IYZ7nPpnhWdnNCFQ0hidDWXIA_chrzelice-sytuacja.JPG
0EoCvLknDBLEgWBrwbEwmragP353LRePvDYUwl8IRwNyqDEDuaUVw0GhSGwz_chrzelice-etap-i.JPG
Zacząć oczywiście trzeba od zabezpieczenia konstrukcji. Wojciech Popławski z pracowni OP Architekten wyjaśnia: „Pierwszy etap, którego realizację właśnie rozpoczynamy, ma umożliwić gościom, uczestnikom warsztatów, badaczom architektury, archeologom, mieszkańcom Chrzelic wejście na teren obiektu. W tej chwili wejście na teren zamku jest niemożliwe i grozi zawaleniem się resztek murów.

Koncepcja architektoniczna zakłada zatrzymanie destrukcji zamku w formie trwałej ruiny, w którą w kolejnych etapach wprowadzone zostaną nowe funkcje. W ten sposób historia zamku, którą możemy odczytać z ruin, zostanie zachowana na zawsze. Niepodejmowanie rekonstrukcji zniszczonego zamku to świadectwo respektu przed jego długą historią i świadoma decyzja eksponowania tego co autentyczne, co przetrwało do dzisiaj. Zawalenie się kilku ścian spowodowało odsłonięcie starych murów spod warstw tynków, co pozwoli unaocznić nie tylko ostatni moment w dziejach zamku, ale także całość jego życia. Współczesne czasy, XXI wiek, będą również w nim w pełni odczytywalne. Te dwa światy będą żyły w obiekcie równolegle.”.

W drugim etapie, którego realizacja ma się rozpocząć w 2012 roku, w stalową konstrukcję wspierającą ruiny zamku wprowadzony zostanie nowy obiekt, dzięki czemu możliwe będzie dodanie kolejnych funkcji: na parterze zaplanowano przestrzeń informacyjną i główny hol, z którego windą i klatką schodową będzie się można dostać na kolejne piętra, a także część ekspozycyjną z wystawą żywej historii Opolszczyzny i samego zamku, przygotowywaną już przez ośrodek Karta. Ekspozycja zajmie również część pomieszczeń w piwnicy. Zamkowy dziedziniec zostanie przystosowany do działań plenerowych: projekcji kinowych, koncertów i spektakli z wykorzystaniem sceny znajdującej się w obrysach ruin. Nad tą ostatnią znajdzie się sala wielofunkcyjna dla 150 osób. Na dziedziniec będzie można przejść bezpośrednio z kawiarni. Na pierwszym piętrze umieszczono przede wszytskim sale ekspozycyjne oraz pracownie dla artystów i uczestników warsztatów.

Ostatnia kondygnacja zaś mieścić będzie pokoje gościnne dla artystów zapraszanych na pobyty rezydencyjne i uczestników warsztatów oraz kolejną salę wielofunkcyjną. Wojciech Popławski zapewnia: „Przebywanie w tym obiekcie da również możliwość niecodziennego kontaktu z zabytkiem. Nowe pomieszczenia otwierają się dużymi przeszkleniami na surowe mury zamku. Możemy wyjść ze współczesnego wnętrza na balkon w przestrzeni pomiędzy murem zamku a ścianą nowej bryły. Daje to nowe spojrzenie na zabytek i możliwość samodzielnej eksploracji jego historii.“. Ostatnia cześć inwestycji polegać będzie na przeniesieniu funkcji mieszkalnej z zamku do oddzielnego budynku ustyowanego po drugiej stronie fosy. Dzięki temu historyczny obiekt będzie w całości zarezerwowany dla działań artystycznych i kulturalnych.

Wizualizacje: OP Architekten

Zobacz info o hotelu Andel's
2YdMZONmj3EvlztZD5CG913M0nwTY5tMoCrtnWO2RmsQyBQ4GxqgT3Jv7tZb_chrzelice-etap-ii.JPG
PKHwJJ9XDfPPVK7as45xtRnNYohOKZJyyhiHCMA0LV18mzC9ufNioJ7QbYuC_chrzelice-etap-iii.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego NAWW jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskie ...

Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus
Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus

Zapraszamy na webinarium firmy Dorken, które poświęcone będzie membranie dachowej Delta Maxx Plus. ...

Circle Wood: niezwykły dom od Mobius Architekci
Circle Wood: niezwykły dom od Mobius Architekci

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego Circle Wood od Mobius Architekci powstał dla miłośnik ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera