Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe życie dla baroku

 

Czas czytania: ~4 min


2bCuTqA7GqlMRorLF4A7fskTqpbuOG98BAbtAyJxsnxAT2xLg5tR3aCYlPRY_chrzelice-ruiny.JPG
Polsko-austriackie biuro OP Architekten kojarzone jest w naszym kraju przede wszystkim z modernizacji i adaptacji budynku XIX-wiecznej przędzalni w Łodzi na hotel Andels. Teraz zabiera się za zadanie znacznie trudniejsze – adaptację ruin barokowego zamku w Chrzelicach na Opolszczyźnie na potrzeby Centrum Dialogu Kultur.

Właściciel obiektu – Fundacja Ortus – chce tchnąć w niego nowe życie, przekształcając w ośrodek kulturalno-turystyczny. Początki zamku sięgają XIV wieku, kiedy to książęta opolscy wznieśli budowlę na sztucznej wyspie usypanej na środku stawu, przy drodze łączącej Białą i Prudnik. W 1674 r. na miejscu średniowiecznego obiektu i z wykorzystaniem jego murów stanął drugi zamek – wzniesiony na planie litery „C”, z fasadą od północy i asymetrycznymi bocznymi skrzydłami obejmującymi dziedziniec. Kolejna przebudowa miała miejsce w XIX w., kiedy to min. uproszczono zamkowe elewacje. Chociaż budynek przetrwał wojnę bez uszczerbku, wkrótce zaczął popadać w ruinę. Kiedy został przekazany Lasom Państwowym i nadleśnictwu w Prószkowie, urządzono w nim mieszkania pracownicze.

Budynku jednak nie restaurowano, więc jego stan zaczął się dramatycznie pogarszać. W końcu nadleśnictwo wykwaterowywało mieszkańców, zostawiając budowlę na pastwę losu i okolicznych mieszkańców, którzy rozkradli wszystko, co dało się wynieść. Na dodatek, w latach 90-tych zaczęli go niszczyć poszukiwacze skarbów. W końcu jednak pojawiła się szansa, by uratować zamek przed całkowitym rozpadem. Zaprojektowana przez OP Architekten interwencja realizowana będzie etapami, które „na zasadzie płynnej kontynuacji uzupełniają się wzajemnie i nawarstwiają, prowadząc do powstania Centrum Dialogu Kultur”.
mUohth77rm47CfPcdD5ZzGlOi0XYOGcA2m6IYZ7nPpnhWdnNCFQ0hidDWXIA_chrzelice-sytuacja.JPG
0EoCvLknDBLEgWBrwbEwmragP353LRePvDYUwl8IRwNyqDEDuaUVw0GhSGwz_chrzelice-etap-i.JPG
Zacząć oczywiście trzeba od zabezpieczenia konstrukcji. Wojciech Popławski z pracowni OP Architekten wyjaśnia: „Pierwszy etap, którego realizację właśnie rozpoczynamy, ma umożliwić gościom, uczestnikom warsztatów, badaczom architektury, archeologom, mieszkańcom Chrzelic wejście na teren obiektu. W tej chwili wejście na teren zamku jest niemożliwe i grozi zawaleniem się resztek murów.

Koncepcja architektoniczna zakłada zatrzymanie destrukcji zamku w formie trwałej ruiny, w którą w kolejnych etapach wprowadzone zostaną nowe funkcje. W ten sposób historia zamku, którą możemy odczytać z ruin, zostanie zachowana na zawsze. Niepodejmowanie rekonstrukcji zniszczonego zamku to świadectwo respektu przed jego długą historią i świadoma decyzja eksponowania tego co autentyczne, co przetrwało do dzisiaj. Zawalenie się kilku ścian spowodowało odsłonięcie starych murów spod warstw tynków, co pozwoli unaocznić nie tylko ostatni moment w dziejach zamku, ale także całość jego życia. Współczesne czasy, XXI wiek, będą również w nim w pełni odczytywalne. Te dwa światy będą żyły w obiekcie równolegle.”.

W drugim etapie, którego realizacja ma się rozpocząć w 2012 roku, w stalową konstrukcję wspierającą ruiny zamku wprowadzony zostanie nowy obiekt, dzięki czemu możliwe będzie dodanie kolejnych funkcji: na parterze zaplanowano przestrzeń informacyjną i główny hol, z którego windą i klatką schodową będzie się można dostać na kolejne piętra, a także część ekspozycyjną z wystawą żywej historii Opolszczyzny i samego zamku, przygotowywaną już przez ośrodek Karta. Ekspozycja zajmie również część pomieszczeń w piwnicy. Zamkowy dziedziniec zostanie przystosowany do działań plenerowych: projekcji kinowych, koncertów i spektakli z wykorzystaniem sceny znajdującej się w obrysach ruin. Nad tą ostatnią znajdzie się sala wielofunkcyjna dla 150 osób. Na dziedziniec będzie można przejść bezpośrednio z kawiarni. Na pierwszym piętrze umieszczono przede wszytskim sale ekspozycyjne oraz pracownie dla artystów i uczestników warsztatów.

Ostatnia kondygnacja zaś mieścić będzie pokoje gościnne dla artystów zapraszanych na pobyty rezydencyjne i uczestników warsztatów oraz kolejną salę wielofunkcyjną. Wojciech Popławski zapewnia: „Przebywanie w tym obiekcie da również możliwość niecodziennego kontaktu z zabytkiem. Nowe pomieszczenia otwierają się dużymi przeszkleniami na surowe mury zamku. Możemy wyjść ze współczesnego wnętrza na balkon w przestrzeni pomiędzy murem zamku a ścianą nowej bryły. Daje to nowe spojrzenie na zabytek i możliwość samodzielnej eksploracji jego historii.“. Ostatnia cześć inwestycji polegać będzie na przeniesieniu funkcji mieszkalnej z zamku do oddzielnego budynku ustyowanego po drugiej stronie fosy. Dzięki temu historyczny obiekt będzie w całości zarezerwowany dla działań artystycznych i kulturalnych.

Wizualizacje: OP Architekten

Zobacz info o hotelu Andel's
2YdMZONmj3EvlztZD5CG913M0nwTY5tMoCrtnWO2RmsQyBQ4GxqgT3Jv7tZb_chrzelice-etap-ii.JPG
PKHwJJ9XDfPPVK7as45xtRnNYohOKZJyyhiHCMA0LV18mzC9ufNioJ7QbYuC_chrzelice-etap-iii.JPG

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera