Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mistery z Opola

 

Czas czytania: ~2 min


mqsZA9nCwFhRURMWFoUGt6iiXUSK9LjkPCCswsmsaHLd8zYgEurJTfCU3XNE_opmuzeum-wsi-opolskiej-mister.jpg
Który budynek zasługuje na tytuł najpiękniejszej realizacji ostatnich dwóch lat na Opolszczyźnie? Według jury konkursu na Mistera Architektury Województwa Opolskiego są takie dwa. Równorzędne pierwsze miejsce przyznało budynkowi Administracyjnemu Muzem Wsi Opolskiej oraz biurowcowi firmy Knauf w Brzeziu.

Konkurs zorganizował opolski oddział SARP we współpracy i pod patronatem Wojewody Opolskiego. Można było na niego zgłaszać obiekty zrealizowane na terenie województwa i oddane do użytku od początku 2008 do końca 2009 r. Nadesłano 14 propozycji, które oceniało trzyosobowe jury złożone z architektów: Roberta Koniecznego (SARP Katowice), Tomasza Głowackiego (SARP Wrocław) i Zdzisława Cwynara (SARP Opole).
v2IdCnc107sjlizDSNRIPdvptyXMWVK0SWlojSOKGZEvFJ3SGhobCKizNDMB_opknauf-mister.JPG
Decyzja sędziów konkursowych nie jest zaskoczeniem, bo oba wskazane obiekty są już laureatami wielu nagród i wyróżnień. Autorami projektu budynku administracyjnego Muzeum Wsi Opolskiej są architekci ze studia db2: Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński we współpracy z Ewą Oglęcką i Jarosławem Oglęckim. Stworzony przez nich mariaż śląskiej tradycji budowlanej z nowoczesnymi rozwiązaniami ubrany w inspirowaną otaczającym skansenem, prostą formę z elewacjami ze szkła i drewna oraz dwuspadowym dachem krytym gontem, był jednym z największych wydarzeń architektonicznych 2008 r. Potwierdziły to liczne tytuły: przyznawana przez SARP ogólnopolska Nagroda Roku 2008 oraz nagroda dla najlepszego obiektu wzniesionego ze środków publicznych, a także nominacja do nagrody Miesa van der Rohe. W plebiscycie organizowanym przez Sztukę-Architektury.pl został zaś – głosami ekspertów –uznany za najlepszy budynek biurowy 2008 roku. Więcej o obiekcie.


Drugi laureat to kameralny biurowiec firmy Knauf w Brzeziu pod Opolem, który powstał w wyniku modernizacji hali magazynowo-warsztatowej z lat 70-tych XX wieku. Autorami jej metamorfozy w nowoczesny budynek o minimalistycznych formach byli architekci z opolskiej Pracowni Architektury M. i A. Domicz. W plebiscycie Sztuki-Architektury podsumowującym architektoniczne wydarzenia 2009 r. obiekt ten zdobył najwięcej głosów publiczności w kategorii budynków biurowych. Więcej o budynku.
IG4dk8EyJ8BREHy5EKczvzclGiafnsTea6lIHQfkYbHcdBvrZhzzfrwYIBce_opmasnfeld.jpg
Oprócz dwóch nagród głównych, jurorzy przyznali także wyróżnienie w kategorii „Cegła Gotycka" za najlepszą renowację. Otrzymał je Marek Masnfeld za przebudowę i adaptację gorzelni w Księżym Lesie koło Strzelec Opolskich na obiekt administracyjno-konferencyjny.

Tradycyjnie, podsumowaniem konkursu będzie wystawa, na której zaprezentowane zostaną nagrodzone prace oraz wybrane ze zgłoszonych projektów.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera