Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuczne wzgórze nad Wojciechem

 

Czas czytania: ~4 min


bxuO8gKJ0T476CzRY5dL0CCnvVQBV6XzFP92Mt0kwqRZeGsILoTxIw0hRobl_poznanfot1.JPG
Jeśli się uczyć, to od najlepszych. Plac na rzymskim Kapitolu, odkąd powstał, uznawany jest za jeden z najlepszych miejskich placów świata. Projekt Michała Anioła – z jasno wytyczonymi ramami, czytelnym układem, kompozycją, której podporządkowano zarówno architekturę, jak i ukształtowanie płyty placu oraz centralnie umieszczonym pomnikiem Marka Aureliusza – przez wieki był modelowym wzorem kształtowania miejskiej przestrzeni. Czy poznańskie wzgórze św. Wojciecha mogłoby stać się przestrzenią porównywalną z rzymskim Kapitolem? Za namową poznańskich urzędników pytanie to zadaliśmy architektom uczestniczącym w wielkopolskiej, odbywającej się w Starym Browarze, edycji Akcji-Kreacji. Teoretycznie, wzgórze ma olbrzymi potencjał – zabudowane jest tylko częściowo, co daje duże możliwości kształtowania nowej zabudowy, a jego centralna przestrzeń rozpięta jest między dwoma ważnymi obiektami sakralnymi (kościołami Św. Wojciecha od strony wschodniej i Św. Józefa od strony zachodniej). Ponadto, położone jest blisko centrum i powiązane widokowo z ważnymi punktami w panoramie miasta – z wieżą Ratusza w kierunku południowym, wzdłuż osi ulicy Św. Wojciecha, z budynkiem Zamku Przemysła w kierunku południowym, wzdłuż ulicy Działowej i z Pomnikiem Armii Poznań w kierunku północnym. Zadanie okazało się jednak wyjątkowo trudne, a odpowiedzi architektów stanowiły ciekawą polemikę z wytycznymi, które sugerowały domknięcie przestrzeni placu od strony północnej, wskazanie miejsca dla lokalizacji takich elementów jak fontanna lub pomnik oraz zaproponowanie sposobu segregacji ruchu pieszego i samochodowego
GT8Gs4QTOs67zJftVs4Y907YyxXuO108T8ZE13lXwmTBu1a2rjrsZN8Zlj4O_pozwzgorzeswwoj.JPG
Uczestnicy poznańskiej Akcji – pracownie Front Architekci, 2RAM, Prosto Architekci (występujący w rozbudowanym składzie: Szymon Brzozowski, Małgorzata Gierwielaniec, Jakub Gwizdała, Maria Łuczkowska, Magdalena Piotrowska), Mode:lina Architekci oraz studencka grupa PozNajNas – zgodni byli właściwie tylko w jednym punkcie – aby przyszły plac mógł stać się przestrzenią publiczną z prawdziwego zdarzenia, muszą zniknąć z niego samochody.
7e58j3zSv7rXZ552DebfSBJJKLaUm4IfDvVW2XTlPmlPB1f799idXKk9jr32_frontok.jpg
Rozwinięcia tego podstawowego założenia były już jednak zupełnie różne. Front Architekci postanowili rozszerzyć teren opracowania aż do pomnika Armii Poznań i na rozległym obszarze wyznaczyć kilka stref funkcjonalnych, płynnie przechodzących od strefy sacrum między świątyniami, przez strefę aktywności kulturalnej po rejon rekreacyjny. Część poświęcona sacrum miałaby otrzymać najbardziej poważną oprawę – z wodną kaskadą i klombami. O jeden poziom niżej, w kondygnacji podziemnej, ulokowana miałaby zostać tętniąca życiem strefa profanum, połączona z powierzchnią 'windą do nieba'. Równie szeroki teren opracowania przyjęli architekci z grupy 2RAM – oprócz uporządkowania terenu i uwolnienia go od intensywnego ruchu samochodowego postulowali umieszczenie niewielkiego budynku u podnóża wzgórza – na skrzyżowaniu pieszych szlaków komunikacyjnych. Jego dynamiczna bryła wpisana w naturalne ukształtowanie terenu miałaby stworzyć architektoniczną dominantę tego obszaru oraz element porządkujący otoczenie.
27bSvz1fc4Qwc1FtfF4SRtG3BVR6RC5SjROU4FM46uOpEX0iQMcKEF11QWiX_prostook1.jpg
Prace PozNajNas i Prosto Architektów skupiły się przede wszystkim na przestrzeni między świątyniami. Studenci z grupy PozNajNas zaproponowali wykorzystanie różnicy poziomów do umieszczenia pod powierzchnią placu pawilonu, który umożliwiłby wprowadzenie dodatkowych funkcji poszerzających ofertę placu. Propozycja Prosto Architektów poszła w przeciwnym kierunku – stworzenia między dwoma świątyniami swoistego refugium – miejsca kontemplacji, odizolowanego od miejskiego gwaru i chaosu. Architekci nadali mu formę owalnej niecki rozpiętej między dwoma kościołami. Jej lekko wyniesione ściany stanowiłyby barierę akustyczną, a rzeźbiarska, abstrakcyjna forma w czytelny sposób odcinałaby się od niezdefiniowanego otoczenia.
ImZ4GS7Kf56EYbJlBna1HTM4TgdjDgYZaqPhx7VkIipELZSPyJv3FfeWc8Oq_modelinaok2.jpg
Publiczności najbardziej przypadł do gustu projekt najbardziej polemiczny – architektoniczny żart autorstwa pracowni Mode:lina Architekci. Zaproponowali oni przykrycie całej okolicy wzgórza... sztucznym wzgórzem. W ten sposób powstałaby dwupiętrowa przestrzeń – dolne piętro (czyli obecne wzgórze) zostałoby przykryte wielkim dachem, dzięki czemu byłoby bardziej przyjazne, bo niezależne od warunków pogodowych. Górny zaś stałoby się świetnym punktem widokowym (znacznie lepszym niż obecnie – wzgórze stopniowo otaczane zabudową i obrośnięte drzewami przez wieki znacznie 'zmalało'), mogłoby również pełnić funkcje stoku narciarskiego, a co najważniejsze – pozwoliłoby na podwojenie powierzchni gruntu, co jak wiadomo jest wprost przeliczalne na pieniądze. Wraz z nagrodą publiczności pracownia Mode:lina Architekci otrzymała zaproszenie do wielkiego finału Akcji-Kreacji, który odbędzie się 26 lutego we Wrocławskim Muzeum Architektury. Zmierzą się w nim zwycięzcy wszystkich lokalnych edycji Akcji-kreacji 2010. Przed nami jeszcze dwie takie imprezy – już w najbliższą sobotę – Wrocław.
9ZSwZPhkFrDBc5x6RwmRn9FU0ditQMr1pfZQdlZURxoYMcLACvCgm1OsXSnB_modelinaok.jpg
OaqXv6B3ueBPXbXdsY4b0tc5AjEXqh6yzJP1Pd7aAuZ6FsdvCkno1LQbejpW_modelinaok3.jpg
rNk0yHsYvODyqzGrOPRB6d0l3T36u4mqbs2ZxGhI3qh1jFcYUvSUchkTmWaN_poznanfot2.JPG
cgSmXbEyigsagdwkxNvPjiE7KvA00pjSe88U6W4rUMQ5ux3w0XkI9cvUm6ov_poznanfoto6.JPG
cCN1hfT1HR2qVX9G0iyHOSKToX8XsEBcda5ynZpa7aA0oRvAISN0ZcwSHM8P_poznanfoto5.JPG

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera