Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rysa na wyspie

 

Czas czytania: ~2 min


WpAbtsXs8ppv1Ru0z8W2FZkZOvalOcZgNY5b6QC4jgIbHbTnqAuk33JwSEF6_ichot.jpg
Na poznańskim Ostrowie Tumskim, gdzie ponad tysiąc lat temu rodziło się państwo polskie, wkrótce powstanie nowoczesne Interaktywne Centrum Historii. Mo ono służyć przybliżeniu szerokiej publiczności dziejów i historycznej roli tej części miasta, a także zachęcać do zwiedzania jej zabytków. Budowa ruszyła 9 lutego 2011 r.
4ahFfZgf4Hv9qZMt10r6mr6y0DvdlhPbL4xCf0pxwxBO4jNrwdJSqbD2BZpO_ichot-2.jpg
Interaktywne Centrum Historii to jedna z kluczowych inwestycji na liście poznańskich przedsięwzięć związanych z przygotowaniami do Euro 2012 – ma być jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, wyznaczającą początek Traktu Królewsko-Cesarskiego. Konkurs na projekt obiektu został rozstrzygnięty w lipcu 2009 r. Zwyciężyła w nim koncepcja krakowskiej pracowni Ad Artis Emerla Jagiełłowicz Wojda.

Budynek Centrum stanie na prawym brzegu Cybiny, w miejscu, gdzie w jeszcze XIX wieku znajdowała się Śluza Tumska. Szklana kładka połączy go ze znajdującym się na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem śluzy, będącym jedynym zachowanym elementem pruskich fortyfikacji. Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów – znajdzie się w nim część rekreacyjna Centrum z restauracjami i kawiarniami. Będzie on również pełnił funkcję łącznika, przez który można będzie przejść z Centrum bezpośrednio w kierunku Katedry i innych zabytków Ostrowa Tumskiego. Sam most zaś będzie mógł służyć także jako przestrzeń dla wystaw czasowych.

Główną część ICH stanowić będzie trzykondygnacyjna, prostopadłościenna bryła z charakterystycznym, przeszklonym pęknięciem, które rozetnie ją na dwie części, otwierając w ten sposób widok na katedrę. Szczelina ta będzie kontynuacją biegnącej w ziemi, zygzakowatej „rysy” – ścieżki prowadzącej do budynku. W ramach inwestycji ma także powstać promenada nad brzegiem Cybiny, parking dla autokarów, mała architektura i zieleń. Przebudowana zostanie również ulica prowadząca do obiektu.

Pierwszy etap prac związany jest z posadowieniem pośrednim budynku na palach. W toku jest przetarg, w drodze którego wyłoniony zostanie generalny wykonawca budynku, dopracowywany jest także projekt interaktywnej, multimedialnej ekspozycji. W rozstrzygniętym w 2010 r. konkursie na jej koncepcję zwyciężyła belgijska firma TEMPORA S.A. (zobacz prezentację ekspozycji).

Szacowany koszt inwestycji to 98,8 mln zł.

Kolejnym realizowanym elementem Szlaku Królewsko-Cesarskiego jest zaprojektowany przez pracownię Toya Design budynek rezerwatu archeologicznego, w którym wyeksponowane będą wały obronne grodu z czasów Mieszka I.

Źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta Poznania, trakt.poznan.pl
vZyG1CWuuMhAgm7vmDPUEP8zxtEynlt0PC33jIT6sEaP0aFglBCc59y2trUO_ichot-3.jpg
1LQPLcNLkW7K1RwT18rEucTjjCtZ2JMI8nB18haERLJvNzb15MW3M8lg7gyB_ichot-4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera