Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polacy w finale eVolo

 

Czas czytania: ~2 min


jJ6acKAOAAx3fpVSkvFWwxgNcvvFcx6RwYA5b3YjMAzHlFyv0RJ1i1Oa79Nb_evolo-2011-lo2p-delhi.jpg
Czy wieżowce mogą być ekologiczne? To problem, który w debacie o zielonej architekturze pojawia się coraz częściej. Magazyn eVolo idzie o krok dalej i pyta, czy wysokie budynki mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów współczesnych miast i społeczności. Od 2006 r. zaprasza młodych projektantów do zmierzenia się z tym tematem. Wśród projektów wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu znalazła się koncepcja polskiego zespołu: Agaty Sander i Tomka Kujawskiego. Celem konkursu eVolo jest poszukiwanie wizjonerskich koncepcji mających przedefiniować zarówno funkcję, jak i wygląd wieżowców. Oczekiwane są nowatorskie projekty sięgające po najnowsze osiągnięcia technologiczne i rewolucji cyfrowej, nowoczesne materiały, estetykę, organizację przestrzeni, a także uwzględniające zasady zrównoważonego rozwoju oraz możliwość adaptacji do nowych warunków społecznych i ekologicznych. Konkurs ma służyć jako wykrywacz nowych talentów – początkujących architektów, których idee mogą zmienić sposób rozumienia i postrzegania architektury i jej związków ze środowiskiem naturalnym i tworzonym przez człowieka. W tym roku jury przyznało trzy nagrody główne i 32 wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęło Atelier CMJN (Julien Combes, Gaël Brulé) z Francji. Ich “LO2P Recycling Skyscraper” dla New Dehli to potężna turbina wiatrowa filtrująca zanieczyszczone powietrze dzięki drobnym membranom, rozmieszczonym na wielkim kole ogrodom oraz zbiornikom wodnym mineralizującym powietrze.
dUap5Fmy8PRh6i0y6QUvm1GUi3Vs3yySib7RVc71bl5hK6mNb1AXBy5Lotj5_evolo-2011-flat-tower-y.jpg
Drugą nagrodę otrzymał inny francuski zespół w składzie: Yoann Mescam, Paul-Eric Schirr-Bonnans i Xavier Schirr-Bonnans. Zaproponował on 'płaski wieżowiec' w kształcie rozległej kopuły gromadzącej energię słoneczną i wodę deszczową. Rozpięta nad miastem lub terenami zielonymi zachowuje istniejącą pod nią tkankę i umożliwia jej funkcjonowanie dzięki dużym świetlikom i niewielkiej powierzchni, jaką zajmują punkty jej kontaktu z podłożem.
ATz4E1zjiLMHW4n9ZOhOhkMcl6L497oVoJdGFdX6GSi0GIbISXL1vjG6HrHm_evolo-2011-re-imagining.jpg
Trzecia nagroda powędrowała do Yheu-Shen Chua z Wielkiej Brytanii za projekt wieżowca-zapory. Re-imagining Hoover Dam to możliwy do zamieszkania obiekt łączący elektrownię wodną z galerią, akwarium, platformą widokową z wodospadem. Wśród projektów nagrodzonych znalazły się min. wieżowiec służący oczyszczający morza z plam ropy, wertykalny cmentarz, park rozrywki, drapacze chmur służące do hodowli ryb, a także „żyjące góry” umożliwiające życie w klimacie pustynnym.
M4Ifkb7Pqauua9kqb0EN0LKhRn2xNNT3LsCGc5JsyUinzQZ7vIWwOplJhmeC_evolo-2011-mention-waste-collector.jpg
Propozycja zespołu z Polski – Waste Collector Skyscraper – to wieżowiec zaprojektowany z myślą o dzielnicy Huangpu w Szanghaju, ale mogący służyć także innym zanieczyszczonym miastom na całym świecie. To elektrownia produkująca energię z odpadów, których gęsto zaludnione metropolie produkują ogromne ilości. Umieszczenie utylizującego śmieci wieżowca w centrum miasta niweluje konieczność wywożenia odpadów, a przy tym daje szansę na pozbycie się 400 ton śmieci dziennie, nie zatruwając środowiska i zajmując niewiele powierzchni. Źródło: bustler.net, evolo.us

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera