Polacy w finale eVolo - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polacy w finale eVolo

 

Czas czytania: ~2 min


jJ6acKAOAAx3fpVSkvFWwxgNcvvFcx6RwYA5b3YjMAzHlFyv0RJ1i1Oa79Nb_evolo-2011-lo2p-delhi.jpg
Czy wieżowce mogą być ekologiczne? To problem, który w debacie o zielonej architekturze pojawia się coraz częściej. Magazyn eVolo idzie o krok dalej i pyta, czy wysokie budynki mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów współczesnych miast i społeczności. Od 2006 r. zaprasza młodych projektantów do zmierzenia się z tym tematem. Wśród projektów wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu znalazła się koncepcja polskiego zespołu: Agaty Sander i Tomka Kujawskiego. Celem konkursu eVolo jest poszukiwanie wizjonerskich koncepcji mających przedefiniować zarówno funkcję, jak i wygląd wieżowców. Oczekiwane są nowatorskie projekty sięgające po najnowsze osiągnięcia technologiczne i rewolucji cyfrowej, nowoczesne materiały, estetykę, organizację przestrzeni, a także uwzględniające zasady zrównoważonego rozwoju oraz możliwość adaptacji do nowych warunków społecznych i ekologicznych. Konkurs ma służyć jako wykrywacz nowych talentów – początkujących architektów, których idee mogą zmienić sposób rozumienia i postrzegania architektury i jej związków ze środowiskiem naturalnym i tworzonym przez człowieka. W tym roku jury przyznało trzy nagrody główne i 32 wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęło Atelier CMJN (Julien Combes, Gaël Brulé) z Francji. Ich “LO2P Recycling Skyscraper” dla New Dehli to potężna turbina wiatrowa filtrująca zanieczyszczone powietrze dzięki drobnym membranom, rozmieszczonym na wielkim kole ogrodom oraz zbiornikom wodnym mineralizującym powietrze.
dUap5Fmy8PRh6i0y6QUvm1GUi3Vs3yySib7RVc71bl5hK6mNb1AXBy5Lotj5_evolo-2011-flat-tower-y.jpg
Drugą nagrodę otrzymał inny francuski zespół w składzie: Yoann Mescam, Paul-Eric Schirr-Bonnans i Xavier Schirr-Bonnans. Zaproponował on 'płaski wieżowiec' w kształcie rozległej kopuły gromadzącej energię słoneczną i wodę deszczową. Rozpięta nad miastem lub terenami zielonymi zachowuje istniejącą pod nią tkankę i umożliwia jej funkcjonowanie dzięki dużym świetlikom i niewielkiej powierzchni, jaką zajmują punkty jej kontaktu z podłożem.
ATz4E1zjiLMHW4n9ZOhOhkMcl6L497oVoJdGFdX6GSi0GIbISXL1vjG6HrHm_evolo-2011-re-imagining.jpg
Trzecia nagroda powędrowała do Yheu-Shen Chua z Wielkiej Brytanii za projekt wieżowca-zapory. Re-imagining Hoover Dam to możliwy do zamieszkania obiekt łączący elektrownię wodną z galerią, akwarium, platformą widokową z wodospadem. Wśród projektów nagrodzonych znalazły się min. wieżowiec służący oczyszczający morza z plam ropy, wertykalny cmentarz, park rozrywki, drapacze chmur służące do hodowli ryb, a także „żyjące góry” umożliwiające życie w klimacie pustynnym.
M4Ifkb7Pqauua9kqb0EN0LKhRn2xNNT3LsCGc5JsyUinzQZ7vIWwOplJhmeC_evolo-2011-mention-waste-collector.jpg
Propozycja zespołu z Polski – Waste Collector Skyscraper – to wieżowiec zaprojektowany z myślą o dzielnicy Huangpu w Szanghaju, ale mogący służyć także innym zanieczyszczonym miastom na całym świecie. To elektrownia produkująca energię z odpadów, których gęsto zaludnione metropolie produkują ogromne ilości. Umieszczenie utylizującego śmieci wieżowca w centrum miasta niweluje konieczność wywożenia odpadów, a przy tym daje szansę na pozbycie się 400 ton śmieci dziennie, nie zatruwając środowiska i zajmując niewiele powierzchni. Źródło: bustler.net, evolo.us

Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera