Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Statek patrzy w przyszłość

 

Czas czytania: ~3 min


uS1iMXtYODdvmHJPGDBCqf0XRe2T5Ctvn4XbBHERjr3GpMCSpRaYqJxcL1Fa_muzeum-morskie.jpg
Trudno o bardziej symboliczną formę dla budynku Muzeum Morskiego niż statek. I właśnie taki budynek – przypominający cumujący w porcie okręt – stanąć ma w szczecińskiej Łasztowni. W rozstrzygniętym w kwietniu konkursie zwyciężył projekt warszawskiej pracowni Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
1PVabiHgcWXoZBuOdEmQcuCyJbnnWGCPiTWyvXdQwt8gttt35wricMJxk8rQ_muzeum-morskie-2.jpg
Na konkurs wpłynęło 86 prac. Jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego przyznało pierwszą i drugą nagrodę główną oraz dwie równorzędne nagrody trzecie, dwa równorzędne wyróżnienia i trzy wyróżnienia honorowe.
IwDGcvKEIejKxFBPd3QpmXd2u5z6MU3qt5oSH0yt7tjU5bjUFjHqc9jE3jZf_muzeum-morskie-3.jpg
Wyzwanie, z jakim musieli zmierzyć się projektanci, nie było łatwe. Lokalizacja w ważnym dla Szczecina miejscu, naprzeciwko Bulwarów Chrobrego, w sąsiedztwie budynków warsztatowych i magazynowych wymagała stworzenia obiektu, który podkreśli charakter i znaczenie tego miejsca, a jednocześnie stanie się nową ikoną prawobrzeżnej Odry – opozycyjną wobec historycznej zabudowy na jej drugim brzegu, ale nie przytłaczającą jej. Łączącą w sobie szacunek dla historii z odważnym spojrzeniem w przyszłość. Na formę budynku znaczący wpływ miała także jego funkcja – jako przestrzeni ekspozycyjnej i edukacyjnej.
0AmtuneTjjxumQqkYCkfpvYzfQUrujgmh5y7ixQUkiz6VxZYeZS6pT9QiNMQ_muzeum-morskie-4.jpg
Efektem tych uwarunkowań jest budynek, którego podcięta bryła ma podkreślać osie widokowe, otwierając się przez wycięcia elewacji w stronę zabytkowej części miasta. Wpisaniu nowego obiektu w specyfikę miejsca służyć ma także wkomponowanie w jego otoczenie istniejących na działce żurawi, które uzupełniają 'portowe' skojarzenia, jakie wywołuje kształt budynki i okładzina z perforowanej blachy tytanowo-cynkowej. Od strony Trasy Zamkowej gmach muzeum poprzedzony będzie placem, z którego będzie się rozpościerał widok na Szczecin. Plac ten może także służyć jako miejsce wystaw plenerowych oraz organizacji wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Ta otwarta przestrzeń publiczna znajdzie swoją kontynuację wzdłuż nabrzeża, pod mostem oraz na dachu budynku służącym także, jako taras widokowy. Z jego poziomu można będzie rozwinąć ekran do wyświetlania projekcji na 'burcie' muzeum.
Pod względem funkcjonalnym muzeum zostało podzielone na trzy strefy: od strony nabrzeża ulokowano funkcje podstawowe, po przeciwległej stronie – od ul. Wendy – funkcje uzupełniające, a między nimi – funkcje pomocnicze i komunikację. W miejscu pęknięcia rozrzeźbionej bryły znajdować się będzie wielokondygnacyjny, przeszklony, otwarty na obie strony hol, dzielący ją na dwie części – dwukondygnacyjną ekspozycyjną, oraz trzykondygnacyjną edukacyjno- administracyjną.
bAUlharEPTUk2DpocgxAaE9a9asAdn1OrdMwjvvXMXlsKMOdK7Fz89ackpVS_muzeum-morskie-5.jpg
Część ekspozycyjna obejmować będzie dwie jednoprzestrzenne hale umożliwiające elastyczne kształtowanie przestrzeni. Na parterze znajdować się będzie wystawa zbiorów nautycznych, na piętrze – muzeum fal. Z tej pierwszej strefy można będzie zajrzeć do warsztatu szkutniczego. Część edukacyjno-administracyjna zajmować będzie trzy kondygnacje i będzie zorganizowana wokół kina. Otwierać się będzie na wysoki, przeszklony hol doświetlony dodatkowo przez świetlik w dachu. Główne wejście do budynku prowadzić będzie od wschodu – zarówno od strony ul. Wendy jak i nabrzeża. Bezpośrednio na dach można się będzie dostać schodami połączonymi z mostem.
Zespół autorski: Piotr Płaskowicki, Izabela Baron-Kusak, Agnieszka Bernas, Konrad Roślak, Joanna Krysiewicz. Drugą nagrodę odebrała pracownia Robert Brodziński Architekt z Gdyni, dwie równorzędne trzecie – RKW Rhode Kellermann Wawrowsky z Warszawy i Medusa Group. Wyróżnienia jurorzy przyznali pracowniom: ARCH DECO, A- Plan bis, DIPL – ING Arch. Hans Josef Lankes, Biuro Projetowo Budowlane "PliK-LECH" i MXL4 Architekci.

Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera