Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Forma z funkcją

 

Czas czytania: ~3 min


svKxSwqptQP30hxpGtohmKQhifalgLqybssVZPOVRLUZ3oKDUM6jCS20er2Z_grotte-art-schindler.jpg

Siedziba firmy jest jej wizytówką. Budynek nie jest jedynie 'opakowaniem' na funkcjonalne wnętrze, ale służy budowaniu pozytywnego wizerunku firmy, podnoszeniu jej prestiżu, manifestowaniu filozofii i odpowiedzialnego stosunku do środowiska. Taka idea przyświecała autorom projektu nowej siedziby firmy Schindler w Warszawie.

Projekt warszawskiej pracowni Grotte Art zwyciężył w przeprowadzonym przez inwestora konkursie na projekt budowy i modernizacji kompleksu budynków Schindler Polska. Cel, jaki przez sobą postawili, był jasno sprecyzowany: stworzyć budynek reprezentacyjny, a zarazem energooszczędny. Dlatego każde rozwiązanie ma znaczenie podwójne: formalne i funkcjonalne.

igNQIKoy47K5nJWe3ybfDlc6mSqJnBI4Th5saJtcjUmgkSGfYi8qOgDhSGee_grotte-art-schindler-2.jpg

Kompleks biurowy firmy Schindler składać się będzie z trzech podstawowych brył: głównego biurowca o wysokości 25 metrów, posadowionego na cokole mieszczącym zespół sal konferencyjnych i stołówkę dla pracowników, sąsiadującego z nim od wschodu segmentu mieszczącego warsztaty i magazyny oraz istniejącego dwukondygnacyjnego budynku, który będzie zaadaptowany do nowych funkcji – znajdzie się w nim klub fitness dla pracowników, centrum szkoleniowe oraz pomieszczenia biurowe. Na dachu cokołu zaplanowano założenie wodne oraz zielony taras rekreacyjny.

Jak wyjaśniają autorzy projektu: „Smukła i elegancka forma nowego budynku, oraz nowatorskie rozwiązanie ruchomego narożnika w postaci panoramicznej windy, stanowić będą najlepszą wizytówkę firmy”. Jednocześnie, „bryła nowoprojektowanej części obiektu została ukształtowana tak, aby możliwe było wykorzystanie naturalnych sposobów ogrzewania, chłodzenia i wentylowania pomieszczeń”. By stworzyć wewnątrz obiektu naturalny mikroklimat, architekci zaproponowali budynek o wydłużonych proporcjach i wąskim trakcie, z dłuższymi bokami o ekspozycji północnej i południowej oraz systemem poprzecznej wentylacji.

wThLlVzXDfqeUAFIyP5OSDZ4nFVYMx5vXbaWoJr770V5hXAU9xg5ugneS5GI_grotte-art-schindler-3.jpg

Fasada budynku, wzdłuż ul. Cybernetyki, będzie dwupowłokową szklaną ścianą, która ma nadać budynkowi nowoczesny, atrakcyjny wygląd, a zarazem – dzięki zastosowaniu wewnętrznego kanału cyrkulacyjnego i systemowi żaluzji – służyć będzie polepszeniu warunków klimatycznych w pomieszczeniach. Kompozycyjną dominantą fasady będzie przeszklona panoramiczna winda ulokowana w strefie wejściowej, w narożniku budynku od strony ulic Cybernetyki i Postępu. Szyb windy i ulokowana w jego pobliżu na ostatniej kondygnacji szklana kostka mieszcząca biuro interwencyjne będą iluminowane w kolorach logo firmy Schindler. Na dachu cokołu znajdzie się zornik na wodę, która latem służyć będzie do schładzania pomieszczeń biurowych. Woda z tego zbiornika będzie spływała po ścianie przy głównym wejściu do budynku, podkreślając jego rangę i chłodząc wnętrza.

6WAxpRPRgD9vnTcb9oScnkjNg1PUV6xax7ZipurGGZAktA1U0BYRU1FIKTES_grotte-art-schindler-4.jpg

Elewacja północna ukształtowana będzie w zupełnie inny sposób niż południowa fasada – wykonana z białego betonu pełnić będzie funkcję izolatora termicznego i elementu akumulującego ciepło lub chłód, w zależności od potrzeb. Elementami dekoracyjnymi tej części budynku będą podłużne otwory wentylacyjne tworzące na jej powierzchni rytmiczny wzór.

Bryła mieszcząca magazyny i warsztaty, podobnie jak cokół biurowca, przykryta będzie zielnym dachem i od strony ulicy będzie obsypana ziemią. Elewacja istniejącego, adaptowanego budynku została zaprojektowana w podobnej stylistyce jak fasada nowego obiektu – jako szklana ściana wpisana w masywną, żelbetową ramę.

xo9Dv0n1alY2aRpGxGc62C2w3RCaWI7yiDszb7FPWQ4BwCIMT3v1qcneHPUC_grotte-art-schindler-schemat.jpg

Intencją autorów było stworzenie budynku zrównoważonego, wyposażonego w kompleksowe rozwiązania w zakresie eksploatacji, zużycia energii oraz mikroklimatu środowiska pracy, który będzie współtworzył wizerunek firmy dbającej o pracowników, klientów oraz środowisko naturalne.

Skład zwycięskiego zespołu: Bartłomiej Grotte, Rafał Jedliński, Konrad Waligóra, Maciej Pędzich, Maria Śmigielska.

Drugie miejsce w konkursie zajęła pracownia Hermanowicz Rewski Architekci, trzecią – 90 Architekci. Dwa równorzędne wyróżnienia jury przyznało biurom Bulanda Mucha Architekci i Nizio Design International.

Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera