Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trzy polskie nominacje do finału WAF

 

Czas czytania: ~3 min


Uj9XnVaJ1eqgtyFpaCdp4TtWN9Hv0yx9GiIG60JDmmggnJzFHmqw2BqZRsrc_muzeum-imigrantow-miami.jpg
Projekt muzeum w Miami autorstwa Macieja Jakuba Zawadzkiego z grupy projektowej MJZ oraz dwie realizacje biura Macków Pracownia Projektowa znalazły się w grupie 284 obiektów z całego świata nominowanych przez jury do finału konkursu World Architecture Festival w Barcelonie.
haCcEI6J1J2DhygHV3JW5cSGLBLpf8SRplndiLjKpzakdRx6DF6gAzOe2QSR_muzeum-imigrantow-miami-2.jpg
Architektura symboliczna

Projekt Zawadzkiego uzyskał nominację w kategorii Future Projects/Cultural. Projekt muzeum upamiętniającego wszystkich imigrantów, którzy przybyli na Florydę, powstał pierwotnie na konkurs „Miami Pier Museum” organizowany przez portal arquitectum.com i Uniwersytet w Miami, a następnie był rozwijany jako praca dyplomowa na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz.

Jak wyjaśnia autor, projekt, który sytuuje się w nurcie architektury symbolicznej, służyć ma przede wszystkim „poszukiwaniu współczesnej ekspresji architektonicznej dla wyrażenia dramatu ludzi uwikłanych w konflikty natury politycznej, terytorialnej i kulturowej”, a także stać się pretekstem do poszukiwania „ponadkulturowych symboli w przestrzeni architektury czytelnych za pomocą mechanizmów odczuwania, emocji, zmysłów i innych środków percepcji niewerbalnej”.

Muzeum miałoby stanąć na wysuniętym w głąb morza pirsie. Inspiracją dla jego ekspresyjnej formy – oprócz ruchu migracyjnego – było także nadmorskie otoczenie obiektu oraz regularnie występujące w tym rejonie i stanowiące nieodłączny element historii miasta huragany i potężne fale.
WbybWxmDGVvwjqxkqnFGIr6qS0RmHAPt2rapKDE2KvPBei20hxb4eo59cYoU_mpp-hala-w-bytomiu-ksmyk-3.jpg
Hala z wyrwą

W kategorii Sport nominację uzyskała Hala sportowo-widowiskowa przy ul. Frycza-Modrzewskiego na Szombierkach autorstwa biura Macków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Hala nie przypomina typowego obiektu sportowego. Oryginalny charakter zawdzięcza zaskakującemu zestawieniu kolorystycznemu antracytowej blachy na elewacjach oraz złotej na części ścian i suficie holu wewnątrz budynku, a także dynamicznemu pęknięciu jednej z elewacji przypominającemu trochę rozwiązanie zastosowane w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich. Nawiązująca do rozłupanej skały „wyrwa” jest w całości przeszklona, otwierając widok na otoczenie (i vice versa – na wnętrze budynku). Duże przeszklenia pozostałych elewacji, zwłaszcza w kondygnacji przyziemia, dodają zwartej, ciemnej bryle lekkości i integrują ją z otoczeniem, a jednocześnie umożliwiają obserwowanie sportowych rozgrywek z zewnątrz budynku.

Trzykondygnacyjna hala ma blisko 5 tysięcy m² powierzchni. Mieści się w niej wielofunkcyjne boisko do halowej piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, trybuny na około tysiąc miejsc, sala do ćwiczeń, sauna, pomieszczenia dla trenerów, szatnie, biura i zaplecze. Za przeszklonym pęknięciem umieszczono ściankę wspinaczkową o wysokości 14,5 metra i szerokości 30 metrów. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Eqfc9V6ZPF6Y20axFcU3mbyq6lMStPcq7p66Hhnxfh79eoTLPyACB7qrmTxj_thespian.jpg
W tarasach

Z kolei w kategorii obiektów o funkcji mieszkaniowej nominację uzyskał obiekt o nazwie Thespian też z biura Macków Pracownia Projektowa z Wrocławia.

Budynek Thespian to budynek wielofunkcyjny, na 9 kondygnacjach rozmieszczono lokale usługowe i biurowe, a także mieszkalne. Łącznie od trzeciego do ósmego piętra mieści 32 apartamenty o powierzchniach od 70-230 m2. Przy wybranych mieszkaniach zostały zaprojektowane przestronne tarasy. Powierzchnie biurowe znajdą się na niższych piętrach (1-3), zajmą ok. 2000 m2. Na samym parterze przewidziano część usługową - obejmie ona ok. 1000 m2 i podzielona będzie na lokale od 80-300 m2 z możliwością łączenia w większe jednostki.

Budynek jest eleganckim dopełnieniem otoczenia, w którym się znajdzie - blisko historycznej zabudowy ronda. Ma prostą, harmonijną bryłę o neutralnych barwach. Układ gzymsów uzupełniono pionowymi elementami w postaci ruchomych i stałych przesłon przeciwsłonecznych.

Pełna lista nominacji 2011 tutaj


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera