Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trzy polskie nominacje do finału WAF

 

Czas czytania: ~3 min


Uj9XnVaJ1eqgtyFpaCdp4TtWN9Hv0yx9GiIG60JDmmggnJzFHmqw2BqZRsrc_muzeum-imigrantow-miami.jpg
Projekt muzeum w Miami autorstwa Macieja Jakuba Zawadzkiego z grupy projektowej MJZ oraz dwie realizacje biura Macków Pracownia Projektowa znalazły się w grupie 284 obiektów z całego świata nominowanych przez jury do finału konkursu World Architecture Festival w Barcelonie.
haCcEI6J1J2DhygHV3JW5cSGLBLpf8SRplndiLjKpzakdRx6DF6gAzOe2QSR_muzeum-imigrantow-miami-2.jpg
Architektura symboliczna

Projekt Zawadzkiego uzyskał nominację w kategorii Future Projects/Cultural. Projekt muzeum upamiętniającego wszystkich imigrantów, którzy przybyli na Florydę, powstał pierwotnie na konkurs „Miami Pier Museum” organizowany przez portal arquitectum.com i Uniwersytet w Miami, a następnie był rozwijany jako praca dyplomowa na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz.

Jak wyjaśnia autor, projekt, który sytuuje się w nurcie architektury symbolicznej, służyć ma przede wszystkim „poszukiwaniu współczesnej ekspresji architektonicznej dla wyrażenia dramatu ludzi uwikłanych w konflikty natury politycznej, terytorialnej i kulturowej”, a także stać się pretekstem do poszukiwania „ponadkulturowych symboli w przestrzeni architektury czytelnych za pomocą mechanizmów odczuwania, emocji, zmysłów i innych środków percepcji niewerbalnej”.

Muzeum miałoby stanąć na wysuniętym w głąb morza pirsie. Inspiracją dla jego ekspresyjnej formy – oprócz ruchu migracyjnego – było także nadmorskie otoczenie obiektu oraz regularnie występujące w tym rejonie i stanowiące nieodłączny element historii miasta huragany i potężne fale.
WbybWxmDGVvwjqxkqnFGIr6qS0RmHAPt2rapKDE2KvPBei20hxb4eo59cYoU_mpp-hala-w-bytomiu-ksmyk-3.jpg
Hala z wyrwą

W kategorii Sport nominację uzyskała Hala sportowo-widowiskowa przy ul. Frycza-Modrzewskiego na Szombierkach autorstwa biura Macków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Hala nie przypomina typowego obiektu sportowego. Oryginalny charakter zawdzięcza zaskakującemu zestawieniu kolorystycznemu antracytowej blachy na elewacjach oraz złotej na części ścian i suficie holu wewnątrz budynku, a także dynamicznemu pęknięciu jednej z elewacji przypominającemu trochę rozwiązanie zastosowane w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich. Nawiązująca do rozłupanej skały „wyrwa” jest w całości przeszklona, otwierając widok na otoczenie (i vice versa – na wnętrze budynku). Duże przeszklenia pozostałych elewacji, zwłaszcza w kondygnacji przyziemia, dodają zwartej, ciemnej bryle lekkości i integrują ją z otoczeniem, a jednocześnie umożliwiają obserwowanie sportowych rozgrywek z zewnątrz budynku.

Trzykondygnacyjna hala ma blisko 5 tysięcy m² powierzchni. Mieści się w niej wielofunkcyjne boisko do halowej piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, trybuny na około tysiąc miejsc, sala do ćwiczeń, sauna, pomieszczenia dla trenerów, szatnie, biura i zaplecze. Za przeszklonym pęknięciem umieszczono ściankę wspinaczkową o wysokości 14,5 metra i szerokości 30 metrów. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Eqfc9V6ZPF6Y20axFcU3mbyq6lMStPcq7p66Hhnxfh79eoTLPyACB7qrmTxj_thespian.jpg
W tarasach

Z kolei w kategorii obiektów o funkcji mieszkaniowej nominację uzyskał obiekt o nazwie Thespian też z biura Macków Pracownia Projektowa z Wrocławia.

Budynek Thespian to budynek wielofunkcyjny, na 9 kondygnacjach rozmieszczono lokale usługowe i biurowe, a także mieszkalne. Łącznie od trzeciego do ósmego piętra mieści 32 apartamenty o powierzchniach od 70-230 m2. Przy wybranych mieszkaniach zostały zaprojektowane przestronne tarasy. Powierzchnie biurowe znajdą się na niższych piętrach (1-3), zajmą ok. 2000 m2. Na samym parterze przewidziano część usługową - obejmie ona ok. 1000 m2 i podzielona będzie na lokale od 80-300 m2 z możliwością łączenia w większe jednostki.

Budynek jest eleganckim dopełnieniem otoczenia, w którym się znajdzie - blisko historycznej zabudowy ronda. Ma prostą, harmonijną bryłę o neutralnych barwach. Układ gzymsów uzupełniono pionowymi elementami w postaci ruchomych i stałych przesłon przeciwsłonecznych.

Pełna lista nominacji 2011 tutaj


Podepnij swój artykuł

tagi

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera