Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Naukowa wizytówka

 

Czas czytania: ~3 min


w3i6W1lPnA5f9V95aXJX7Tgz9FsKVRU69F4Zzpu8lNthGoz6KhG9B7kczUpV_dedeco-uniwersytet-olsztyn-3.jpg

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przymierza się do ofensywy w rankingu polskich uczelni. Elementem tych starań ma być rozbudowa kampusu o nowoczesne obiekty dydaktyczne. Konkurs, którego przedmiotem było opracowanie koncepcji architektonicznej kompleksu budynków dla Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Prawa i Administracji, wygrała szczecińska pracownia DEDECO.

kaRReQtoCgXN7k9HTHimJAfk5asz1jlkUOZvzstTL6oTKd2CkjUS2tKf4l5q_dedeco-uniwersytet-olsztyn.jpg

Zespół budynków, który był przedmiotem konkursu ma dopełnić kampus uniwersytecki, podnosząc rangę olsztyńskiej uczelni i jednocześnie stając się naukową wizytówką miasta i całego regionu. Takie oczekiwania sprawiły, że architekci postanowili w swojej koncepcji nawiązać do istniejących już budynków uniwersyteckich, maksymalnie wykorzystując przy tym walory krajobrazowe i łącząc tradycję, dla której wzorem była olsztyńska Starówka, z nowoczesną architekturą dydaktyczną.

66zc0DXDWxa3dbP9Q1VgTAUl8x7rRjbUtC592r6kNrI6R2G21yycEmfccx80_dedeco-uniwersytet-olsztyn-2.jpg

Odpowiedzią na te założenia jest zaproponowana przez DEDECO prosta forma budynków z ograniczonym do minimum detalem oraz wybór równie prostych materiałów – szkła, betonu i drewna. Architekci zrezygnowali też z projektowania jednego, potężnego 'molocha' zastępując go zespołem mniejszych obiektów tworzących miasteczko akademickie, którego zabudowa będzie dostosowana do ludzkiej skali i – wraz z istniejącą zielenią – tworzyć będzie przyjazne dla użytkowników założenie parkowe. Zieleń ma się także znaleźć wewnątrz budynków – na dziedzińcach pomyślanych jako enklawą spokoju odizolowana od hałaśliwego otoczenia i porównywanych przez autorów projektu do ogrodów japońskich.

7sBdtgKKWgUVVqkUA5Owkz7yVjOlSamI4PbfOblXcjD18xU9P37gM8SyWocq_dedeco-uniwersytet-olsztyn-4.jpg

Budynki poszczególnych wydziałów podzielone będą na katedry, przy czym każda z nich będzie miała własny dziedziniec, dzięki czemu okna pracowni naukowych wychodzić będą bezpośrednio na zieleń. Część atriów będzie ogólnodostępna, zapewniając studentom miejsce odpoczynku w przerwach między zajęciami. Żeby panujący na nich ruch i gwar nie przeszkadzał w zajęciach dydaktycznych i naukowych, ulokowano wokół nich funkcje komunikacyjne, a nie pracownie. Dopełnieniem założenia będzie Plac Uniwersytecki, który wzbogaci obiekty kubaturowe o dużą przestrzeń wspólną stanowiącą przeciwwagę dla kameralnych, odizolowanych dziedzińców.

vmxKzzaexD4VcYRJn5Yq7CekRYjO30JVYTitBRGjSFsgEljDDxWSYAvkWhP8_dedeco-uniwersytet-olsztyn-5.jpg

Wewnątrz budynków wprowadzono czytelny podział funkcjonalny. Bardzo ważnym miejscem każdego z nich jest przestrzenny hol prowadzący do sal wykładowych oraz w kierunku poszczególnych katedr wydziałowych, które mają własną komunikację wewnętrzną.

wPgGcnNBfCgqWre6Gb0niZBQ4GcMrlB0D527IF4D47v3JMGezmgezPTPauAC_dedeco-uniwersytet-olsztyn-6.jpg

Jak podkreślają autorzy zwycięskiego projektu, klarowny podział funkcjonalny ułatwi etapowanie inwestycji, pozwalając – w zależności od potrzeb i możliwości finansowych – dobudowywać kolejne katedry wydziałowe jako niezależne obiekty, nie zaburzając przy tym jednorodności idei urbanistycznej i architektonicznej.

3tLJN9whJZsjGHkYTVKOAq5L0I8Nn9mAxtIHf0OxPFFUCy8AvKFypdxg0sUl_dedeco-uniwersytet-olsztyn-plansza1.jpg

Zespół autorski:
Architekt prowadzący: Krzysztof Ostoja-Hełczyński
Architekci: Sylwia Zygoń, Grzegorz Gogolin, Ewa Gawron, Marta Wegner, Piotr Hofman,
Agnieszka Dekert

Drugą nagrodę w konkursie otrzymało Studio Form Architektonicznych „PANTEL”, trzecią zaś – Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski.

Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera