Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zamek z gwiazdkami

 

Czas czytania: ~2 min


3lPCZROSzNX0eq4RTwcplExXE6RRe8lAc0RHndFEpXzoTE4FN0oHE4AFRFuh_ckk-zamek-w-gniewie.jpg

Zamek w Gniewie był niegdyś najpotężniejszą twierdzą krzyżacką na lewym brzegu Wisły. Wkrótce w jego średniowiecznych murach pojawi się nowe życie – zespół budynków na Wzgórzu Zamkowym ma się przekształcić w centrum konferencyjno-rekreacyjne z czterogwiazdkowym hotelem. Koncepcję adaptacji obiektów opracowało biuro projektowe CKK Architekci z Gdyni.

WYkWxEvRDUC9Xz0ekCu5S8lSKTiscKw54EZFEc71UbQxTsja2tX2wpuyzyWg_ckk-zamek-w-gniewie-plac-turniejowy.jpg

Podstawową zasadą, którą projektanci kierowali się podczas tworzenia koncepcji przebudowy zespołu zamkowego, było poszanowanie istniejącej architektury. Dlatego postawili na dyskretne wkomponowanie planowanej nowej zabudowy w przestrzeń Wzgórza Zamkowego – większość nowych obiektów będzie nakryta spadzistymi dachami pokrytymi zielenią, a najważniejszymi zastosowanymi w nich materiałami będą stal, szkło oraz drewno klejone. Dzięki swojej neutralności materiały te mają harmonizować z historycznymi budynkami.

Hf2XaaQeBT1eUtXh7Zgo2CEOhgUk8foafUZwUCqKeu8Ao6kEwA5qVPYA9U12_ckk-zamek-w-gniewie-widok-od-wschodu.jpg

Zgodnie z planem, w ramach nowego kompleksu powstanie 300 pokoi hotelowych, w tym kilkanaście luksusowych apartamentów, a także sale konferencyjne, spa & wellness, kryty baseny oraz zespół restauracji z luksusową restauracją typu 'slow food'. Z przeszklonej kawiarni wysuniętej ponad zbocze doliny Wisły będzie się roztaczał widok na rzekę.

Jedyną poważniejszą ingerencją w bryłę zamku będzie zadaszenie dziedzińca szklaną konstrukcją oraz budowa nowoczesnych krużganków, które swoją formą nawiązywać będą do średniowiecznego wzoru. Zgodnie z wytycznymi inwestora, architekci przewidzieli również zachowanie ruchu turystycznego na terenie Wzgórza Zamkowego. Powstanie tu m.in. budynek nowoczesnego Centrum Multimedialnego, który umożliwi profesjonalną obsługę rosnącego z roku na rok napływu turystów.

uZAK2edG5CyP7ggnTOq9PlsI3A8sfZvAhmVpzTm7A5QUYUmgygHhL4auGG3y_ckk-zamek-w-gniewie-widok-z-lotu-ptaka.jpg

Jednym z elementów projektu jest plan modernizacji placu turniejowego, który znajduje się u podnóża Zamku. Ma się on przekształcić w najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie – idealne miejsce dla turniejów rycerskich organizowanych zresztą na zamku od wielu lat.

Za inwestycję odpowiada Grupa Polmlek, która od lipca zeszłego roku jest właścicielem zamku w Gniewie. Firma został zobligowana przez władze samorządowe do zainwestowania co najmniej 40 mln zł w rozwój infrastruktury Wzgórza Zamkowego. Ma na to czas do 2024 roku.

Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera