Zamek z gwiazdkami - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zamek z gwiazdkami

 

Czas czytania: ~2 min


3lPCZROSzNX0eq4RTwcplExXE6RRe8lAc0RHndFEpXzoTE4FN0oHE4AFRFuh_ckk-zamek-w-gniewie.jpg

Zamek w Gniewie był niegdyś najpotężniejszą twierdzą krzyżacką na lewym brzegu Wisły. Wkrótce w jego średniowiecznych murach pojawi się nowe życie – zespół budynków na Wzgórzu Zamkowym ma się przekształcić w centrum konferencyjno-rekreacyjne z czterogwiazdkowym hotelem. Koncepcję adaptacji obiektów opracowało biuro projektowe CKK Architekci z Gdyni.

WYkWxEvRDUC9Xz0ekCu5S8lSKTiscKw54EZFEc71UbQxTsja2tX2wpuyzyWg_ckk-zamek-w-gniewie-plac-turniejowy.jpg

Podstawową zasadą, którą projektanci kierowali się podczas tworzenia koncepcji przebudowy zespołu zamkowego, było poszanowanie istniejącej architektury. Dlatego postawili na dyskretne wkomponowanie planowanej nowej zabudowy w przestrzeń Wzgórza Zamkowego – większość nowych obiektów będzie nakryta spadzistymi dachami pokrytymi zielenią, a najważniejszymi zastosowanymi w nich materiałami będą stal, szkło oraz drewno klejone. Dzięki swojej neutralności materiały te mają harmonizować z historycznymi budynkami.

Hf2XaaQeBT1eUtXh7Zgo2CEOhgUk8foafUZwUCqKeu8Ao6kEwA5qVPYA9U12_ckk-zamek-w-gniewie-widok-od-wschodu.jpg

Zgodnie z planem, w ramach nowego kompleksu powstanie 300 pokoi hotelowych, w tym kilkanaście luksusowych apartamentów, a także sale konferencyjne, spa & wellness, kryty baseny oraz zespół restauracji z luksusową restauracją typu 'slow food'. Z przeszklonej kawiarni wysuniętej ponad zbocze doliny Wisły będzie się roztaczał widok na rzekę.

Jedyną poważniejszą ingerencją w bryłę zamku będzie zadaszenie dziedzińca szklaną konstrukcją oraz budowa nowoczesnych krużganków, które swoją formą nawiązywać będą do średniowiecznego wzoru. Zgodnie z wytycznymi inwestora, architekci przewidzieli również zachowanie ruchu turystycznego na terenie Wzgórza Zamkowego. Powstanie tu m.in. budynek nowoczesnego Centrum Multimedialnego, który umożliwi profesjonalną obsługę rosnącego z roku na rok napływu turystów.

uZAK2edG5CyP7ggnTOq9PlsI3A8sfZvAhmVpzTm7A5QUYUmgygHhL4auGG3y_ckk-zamek-w-gniewie-widok-z-lotu-ptaka.jpg

Jednym z elementów projektu jest plan modernizacji placu turniejowego, który znajduje się u podnóża Zamku. Ma się on przekształcić w najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie – idealne miejsce dla turniejów rycerskich organizowanych zresztą na zamku od wielu lat.

Za inwestycję odpowiada Grupa Polmlek, która od lipca zeszłego roku jest właścicielem zamku w Gniewie. Firma został zobligowana przez władze samorządowe do zainwestowania co najmniej 40 mln zł w rozwój infrastruktury Wzgórza Zamkowego. Ma na to czas do 2024 roku.

Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

tagi

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowii Mazowieckiej

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszą placówką muzealną w tym mieście. P ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera