Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom ekologiczny

 

Czas czytania: ~4 min


quUUg2NNKV6QAnvUHbpQoH6KPqJJoarkOKAWq4S2ZBcUfOh7M2iV9sBJiAUT_dom-eko.jpg

Ekologia w architekturze to już nie tylko moda czy moralny obowiązek, ale i konieczność. Także prawna. Zgodnie z unijną dyrektywą, wszystkie budynki oddane do użytku lub zbudowane po 9 lipca 2013 roku będą musiały spełniać zaostrzone normy dotyczące zużycia energii. W odpowiedzi na ten przepis, miesięcznik 'Murator' zorganizował konkurs architektoniczny na projekt domu jednorodzinnego uwzględniającego zasady energooszczędności i ochrony środowiska. Jego wyniki zostały ogłoszone w czwartek 13 października.

MvasSQr3H2jgGxUJQwA7qPLfzpHp6YRAKMdr5FUeR4SQpCAbhinCV0osEOFF_dom-eko-wyr-apozniak.jpg
Fot 1. Wyróżnienie dla Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego

Jak podkreślał organizator konkursu Dom Ekologiczny, przed architekturą XXI wieku stoją nowe zadania związane z szeroko rozumianą ekologią. Nie wystarczy już budować domy wygodne, trwałe i piękne – muszą być jeszcze energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w takich ekologicznych domach musi zostać ograniczona eksploatacja nieodnawialnych zasobów energii, konieczne jest także kontrolowanie i zmniejszanie ich negatywnego wpływu na środowisko zewnętrzne i zdrowie człowieka.

mYMYYRhZPylxTf99RuDL6RakcLL3o5n1QiH6kdfoB9lm2FMss3k6mXzBKJeS_dom-eko-wyr-lkrajewska-jmistur.jpg
Fot 2. Wyróżnienie dla Ligii Krajewskiej i Jacka Mistura

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej wolno stojącego domu o powierzchni 150-200 m2 dla czteroosobowej rodziny. Dom miał spełniać współczesne potrzeby i standardy użytkowe, a jednocześnie być tani w eksploatacji. Organizator konkursu oczekiwał zintegrowanych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych, mających na celu oszczędność energii oraz ochronę środowiska.

Zadanie było bardzo złożone: projektanci mieli zaproponować rozwiązania, które pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię końcową do ogrzewania i wentylacji do 50 kWh na metr kwadratowy rocznie, uwzględnić wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz określić jej procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym domu, a także zaproponować racjonalne zużycie wody (wykorzystanie wody deszczowej i bytowej). Dom miał przy tym zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki życia, w szczególności dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Istotnym założeniem było także zminimalizowanie negatywnego wpływu budowy na środowisko.

itVCZMfVDUUoPSeV4evADvaHWGHyHmP6yA5lRqjmYzn03lrLIydipE5nYwXj_dom-eko-wyr-tglowacki-z-zespolem.jpg
Fot 3. Wyróżnienie dla Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego

Projekty, jakie wpłynęły na konkurs stanowią odzwierciedlenie poglądów na temat ekologicznej architektury – były wśród nich zarówno propozycje tradycyjnego, taniego budownictwa ze słomy i gliny, jak i futurystyczne wizje domów produkujących energię, a nawet próby zdefiniowania na nowo sposobu życia i mieszkania.

CEXzLtPrSOwKP6flPn4xoau35zn0bAr47zmsaTQnedvYJ0ucvrCTCWWxH7n2_dom-eko-wyr-trebacz-wieteska-trebacz-duda.jpg

Fot 4. Wyróżnienie dla Piotra Trębacza, Andrzeja Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników

Nadesłane projekty pokazały również, że sama technologia nie wystarczy, a połączenie elementów technicznych, estetycznych i funkcjonalnych jest prawdziwą sztuką. Do tego stopnia, że sędziowie, uznając, iż żadna z nadesłanych 92 prac nie spełniła jednocześnie wszystkich założeń konkursowych w sposób optymalny nie przyznali pierwszej nagrody. Zamiast tego wręczono cztery równorzędne wyróżnienia autorom prac reprezentujących odmienne sposoby myślenia o ekologii.

BwMu5zaTrjAkb5MYxyZxQp43VkYipJ0TrUQSFh82YQgtrpiuLsYG8RVge3Jj_nagroda-nfos-gtomaszewski.jpg
Fot 5. Nagroda NFOS - praca autorstwa Grzegorza Tomaszewskiego

Otrzymały je zespoły:
-Piotra Trębacza, Andrzej Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników
-Ligii Krajewskiej i Jacka Mistura
-Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego
- Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego

Nagrody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska otrzymały zaś prace o autorstwa: -Piotra Trębacza, Miłuna Trzaskowskiego, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników;
-Tomasza Mielczyńskiego, Anny Michalskiej i Izabeli Brychcy
-Grzegorza Tomaszewskiego

ParZrHX9PZEEDEXzgWXAUpPQEtusF1TIMc040OfCnEypgX9lHhBN7V9raftP_nagroda-nfos-ptrebacz-a.jpg
Fot 6. Nagroda NFOS - praca autorstwa Piotra Trębacza, Miłuna Trzaskowskiego, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników

Projekty oceniało jury w składzie: Jerzy Grochulski (przewodniczący sądu konkursowego, architekt, Sekretarz generalny SARP), Paweł Detko (architekt), Anna Kamińska (redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator), Bartłomiej Kisielewski (architekt, związany z biurem Pysall Ruge Architekten w Berlinie), Robert Konieczny (architekt, KWK Promes), Piotr Kuczia (architekt, finalista w konkursie Archi-Bau – wśród 3 najlepszych domów ekologicznych na świecie, Monachium, 2009), Aleksander Panek (prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii), Ewa P. Porębska (architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”).

sa1xJ6AF5HrWCEGgkCudPFZrsavSUz3N8lU7Hjqqin9X1Ny7cx9jydGX1Z76_nagroda-nfos-tmielczynski.jpg
 Fot 7. Nagroda NFOS - Tomasza Mielczyńskiego, Anny Michalskiej i Izabeli Brychcy

Koncepcyjny konkurs DOM EKOLOGICZNY został zorganizowany przez miesięcznik „Murator” we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, a patronat objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wystawę projektów konkursowych można oglądać do 20 października 2011 r. w siedzibie SARP w Warszawie przy ul. Foksal 2. Dyskusja pokonkursowa z udziałem sędziów odbędzie się 20 października 2011 r. o godz. 15.00 również w SARP-ie.

Źródło: materiały organizatora konkursu

Więcej informacji o konkursie na murator.pl/domekologiczny

Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera