Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom ekologiczny

 

Czas czytania: ~4 min


quUUg2NNKV6QAnvUHbpQoH6KPqJJoarkOKAWq4S2ZBcUfOh7M2iV9sBJiAUT_dom-eko.jpg

Ekologia w architekturze to już nie tylko moda czy moralny obowiązek, ale i konieczność. Także prawna. Zgodnie z unijną dyrektywą, wszystkie budynki oddane do użytku lub zbudowane po 9 lipca 2013 roku będą musiały spełniać zaostrzone normy dotyczące zużycia energii. W odpowiedzi na ten przepis, miesięcznik 'Murator' zorganizował konkurs architektoniczny na projekt domu jednorodzinnego uwzględniającego zasady energooszczędności i ochrony środowiska. Jego wyniki zostały ogłoszone w czwartek 13 października.

MvasSQr3H2jgGxUJQwA7qPLfzpHp6YRAKMdr5FUeR4SQpCAbhinCV0osEOFF_dom-eko-wyr-apozniak.jpg
Fot 1. Wyróżnienie dla Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego

Jak podkreślał organizator konkursu Dom Ekologiczny, przed architekturą XXI wieku stoją nowe zadania związane z szeroko rozumianą ekologią. Nie wystarczy już budować domy wygodne, trwałe i piękne – muszą być jeszcze energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w takich ekologicznych domach musi zostać ograniczona eksploatacja nieodnawialnych zasobów energii, konieczne jest także kontrolowanie i zmniejszanie ich negatywnego wpływu na środowisko zewnętrzne i zdrowie człowieka.

mYMYYRhZPylxTf99RuDL6RakcLL3o5n1QiH6kdfoB9lm2FMss3k6mXzBKJeS_dom-eko-wyr-lkrajewska-jmistur.jpg
Fot 2. Wyróżnienie dla Ligii Krajewskiej i Jacka Mistura

Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej wolno stojącego domu o powierzchni 150-200 m2 dla czteroosobowej rodziny. Dom miał spełniać współczesne potrzeby i standardy użytkowe, a jednocześnie być tani w eksploatacji. Organizator konkursu oczekiwał zintegrowanych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych, mających na celu oszczędność energii oraz ochronę środowiska.

Zadanie było bardzo złożone: projektanci mieli zaproponować rozwiązania, które pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię końcową do ogrzewania i wentylacji do 50 kWh na metr kwadratowy rocznie, uwzględnić wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz określić jej procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym domu, a także zaproponować racjonalne zużycie wody (wykorzystanie wody deszczowej i bytowej). Dom miał przy tym zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki życia, w szczególności dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Istotnym założeniem było także zminimalizowanie negatywnego wpływu budowy na środowisko.

itVCZMfVDUUoPSeV4evADvaHWGHyHmP6yA5lRqjmYzn03lrLIydipE5nYwXj_dom-eko-wyr-tglowacki-z-zespolem.jpg
Fot 3. Wyróżnienie dla Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego

Projekty, jakie wpłynęły na konkurs stanowią odzwierciedlenie poglądów na temat ekologicznej architektury – były wśród nich zarówno propozycje tradycyjnego, taniego budownictwa ze słomy i gliny, jak i futurystyczne wizje domów produkujących energię, a nawet próby zdefiniowania na nowo sposobu życia i mieszkania.

CEXzLtPrSOwKP6flPn4xoau35zn0bAr47zmsaTQnedvYJ0ucvrCTCWWxH7n2_dom-eko-wyr-trebacz-wieteska-trebacz-duda.jpg

Fot 4. Wyróżnienie dla Piotra Trębacza, Andrzeja Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników

Nadesłane projekty pokazały również, że sama technologia nie wystarczy, a połączenie elementów technicznych, estetycznych i funkcjonalnych jest prawdziwą sztuką. Do tego stopnia, że sędziowie, uznając, iż żadna z nadesłanych 92 prac nie spełniła jednocześnie wszystkich założeń konkursowych w sposób optymalny nie przyznali pierwszej nagrody. Zamiast tego wręczono cztery równorzędne wyróżnienia autorom prac reprezentujących odmienne sposoby myślenia o ekologii.

BwMu5zaTrjAkb5MYxyZxQp43VkYipJ0TrUQSFh82YQgtrpiuLsYG8RVge3Jj_nagroda-nfos-gtomaszewski.jpg
Fot 5. Nagroda NFOS - praca autorstwa Grzegorza Tomaszewskiego

Otrzymały je zespoły:
-Piotra Trębacza, Andrzej Wieteski, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników
-Ligii Krajewskiej i Jacka Mistura
-Tomasza Głowackiego, Katarzyny Rybczyńskiej, Mateusza Skalskiego, Aleksandry Koniecznej, Krzysztofa Kukułki, Małgorzaty Walczak i Jakuba Podgórskiego
- Aleksandry Poźniak-Wołodźko i Marcina Sienkowskiego

Nagrody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska otrzymały zaś prace o autorstwa: -Piotra Trębacza, Miłuna Trzaskowskiego, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników;
-Tomasza Mielczyńskiego, Anny Michalskiej i Izabeli Brychcy
-Grzegorza Tomaszewskiego

ParZrHX9PZEEDEXzgWXAUpPQEtusF1TIMc040OfCnEypgX9lHhBN7V9raftP_nagroda-nfos-ptrebacz-a.jpg
Fot 6. Nagroda NFOS - praca autorstwa Piotra Trębacza, Miłuna Trzaskowskiego, Beaty Trębacz, Ludomira Dudy i współpracowników

Projekty oceniało jury w składzie: Jerzy Grochulski (przewodniczący sądu konkursowego, architekt, Sekretarz generalny SARP), Paweł Detko (architekt), Anna Kamińska (redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator), Bartłomiej Kisielewski (architekt, związany z biurem Pysall Ruge Architekten w Berlinie), Robert Konieczny (architekt, KWK Promes), Piotr Kuczia (architekt, finalista w konkursie Archi-Bau – wśród 3 najlepszych domów ekologicznych na świecie, Monachium, 2009), Aleksander Panek (prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii), Ewa P. Porębska (architekt, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”).

sa1xJ6AF5HrWCEGgkCudPFZrsavSUz3N8lU7Hjqqin9X1Ny7cx9jydGX1Z76_nagroda-nfos-tmielczynski.jpg
 Fot 7. Nagroda NFOS - Tomasza Mielczyńskiego, Anny Michalskiej i Izabeli Brychcy

Koncepcyjny konkurs DOM EKOLOGICZNY został zorganizowany przez miesięcznik „Murator” we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, a patronat objęły: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wystawę projektów konkursowych można oglądać do 20 października 2011 r. w siedzibie SARP w Warszawie przy ul. Foksal 2. Dyskusja pokonkursowa z udziałem sędziów odbędzie się 20 października 2011 r. o godz. 15.00 również w SARP-ie.

Źródło: materiały organizatora konkursu

Więcej informacji o konkursie na murator.pl/domekologiczny

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera