Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Klub „Sztuka Architektury” rusza pełną parą

 

Czas czytania: ~5 min


3wDqUhVR789y9nMMI4iLSWrggBQpOn4Xbzw5hBqWOQCLW8NMIluVGD6PxZrX_sztuka-architektury.JPG

Jest już tegoroczny plan spotkań i prezentacji w klubie Sztuka Architektury – wspólnym projekcie Stowarzyszenia „Stacja Muranów” i portalu Sztuka-Architektury.pl

W połowie października zainaugurował swoją działalność pierwszy w Warszawie klub i minikino poświęcone architekturze. Start wypadł nieźle. Frekwencja na dyskusjach i pokazach filmowy była na dobrym poziomie.

W związku z tym w drugiej połowie listopada klub i minikino ruszają pełną parą. Raz w tygodniu będą odbywać się pokazy filmowe, dyskusje, wykłady, spotkania i szkolenia.

Terminarz spotkań i projekcji na listopad i grudzień 2011

17 listopada, godz. 18.00 – film „Budowanie ogórka” oraz spotkanie z redakcją kwartalnika „Krytyka Architektury”. Dyskusja na temat 3 numerów z 2011 roku.

BUDOWANIE OGÓRKA (Building the Gherkin) (Szwajcaria 2005 (90’)
Reż. Mirjam von Arx, architekt: Norman Foster
Film „Budowanie ogórka” jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster – ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę i jej „tabloidyzacji”, feudalnej struktury wielkich biur architektonicznych, komercyjnego wymiaru architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.

24 listopada, godz. 18.00 - filmy „Dziennik ekscentrycznego architekta” oraz „Asmara – miasto marzeń”

DZIENNIK EKSCENTRYCZNEGO ARCHITEKTA (Philip Johnson: Diary of An Eccetric Architekt) USA 1997 (55’)
Reż. Barbara Wolf, architekt: Philip Johnson
Film "Dziennik ekscentrycznego architekta" opowiada o Philipie Johnsonie - architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych,
a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Będąc chodzącą historią architektury światowej, ale także egocentrykiem, dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery. Film przedstawia także ideowe podstawy odejścia od modernizmu oraz motywy kierujące twórcami architektury rzeźbiarskiej.

MIASTO MARZEŃ (City of Dreams) USA 2005 (55’)
Reż. Ruby Ofori, Edward Scott, architekt: Naigzy Gebremedhin
Naigzy Gebremedhin opowiada o swoim ulubionym, słynnym, afrykańskim mieście Asmara, wybudowanym w latach 1935 - 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu. Z tego powodu Asmara nazywana jest też „Frozen City”. Jej architektura była zainspirowana marzeniem Mussoliniego o wykreowaniu rzymskiego imperium w Afryce, ale w istocie efekt wyszedł zupełnie inny.

1 grudnia, godz. 18.00 – film „Mój architekt. Podróż syna”

MÓJ ARCHITEKT. PODRÓŻ SYNA (My Architekt) USA 2004 (116’)
Reż. Nathaniel Khan, architekt: Louis Kahn
Film "Mój architekt: podróż syna" został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Kahna. opowiada o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji koncepcji intelektualnych. Film opowiada też o Louisie Kahnie jako człowieku całkowicie pochłoniętym realizacją swoich planów zawodowych, uwikłanym w trudne decyzje osobiste.

8 grudnia, godz. 18.00 – film „Pewien typ architekta” oraz spotkanie z redakcją kwartalnika „Krytyka Architektury”. Dyskusja na temat numeru 4/2011 pisma

PEWIEN TYP ARCHITEKTA – REM KOOLHAAS (A kind of Architekt. Rem Koolhaas) Niemcy 2007 (96’)
Reż. Markus Heidingsfelder, Min Tesch, architekt: Rem Koolhaas
Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Pyta o fenomen Rema Koolhaasa jako postaci medialnej i jego świadomie kreowanego gwiazdorstwa. Dla twórców filmu ważna jest też kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury. Prezentacja filmu o Remie Koolhaasie będzie doskonałą okazją do rozmowy o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce. O architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako twórcy i uczestniku procesu inwestycyjnego. Film opowiada też o tym, jak architektura wedle Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię i rzemiosło. Dla niego jest to dziedzina bliska literaturze i filmowi. Pokaz będzie okazją do rozmowy o „opozycji” architektury kontekstualnej i architektury poszukującej.

15 grudnia, godz. 18.00 – filmy „Architekci dekonstrukcji” oraz „Muzeum Żydowskie w Berlinie” – oprowadza Daniel Libeskind

ARCHITEKCI DEKONSTRUKCJI (Deconstructivist Architects) – USA 2001 (55’)
Real. Michael Blackwood, architekci: Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.
Film przygotowany przez znaną, nowojorską firmę Michael Blackwood. Opowiada o powstaniu ruchu architektury dekonstrukcji. Prezentuje odniesienia tego ruchu do historyzującego postmodernizmu i uwikłanego w politykę konstruktywizmu. Pokazuje związki tego ruchu z filozofią Jacquesa Derridy. Wskazuje też na różne nurty w kręgu architektury dekonstrukcji – od Petera Eisenmanna po Franka Gehrego. Zajmuje się także niezwykłym fenomenem zbiorowego wystąpienia grupy architektów, którym udaje się zbudować spójny program, a następnie wcielić go w życie przekształcając później sukces ideowy w towar rynkowy. W filmie występują Peter Eisenman, Frank Gehry, Zaha Hadid, Coop Himmelblau, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Michael Sorkin, Bernard Tschumi, Hajime Yatsuka, Jacques Derrida.

MUZEUM ŻYDOWSKIE W BERLINIE (Das jüdische Museum in Berlin) USA 2002 (55’)
Reż. Richard Copans, Stan Neumann, architekt: Daniel Libeskind
Jeden z czołowych architektów dekonstrukcji oprowadza po obiekcie, którego budowa zajęła mu ponad 10 lat. Jego rozmówcą jest nowojorski krytyk architektury Alan Riding. W czasie przechadzki architekt omawia cały zestaw architektonicznych i filozoficznych idei, które doprowadziły go do wybudowania jednego z najbardziej niezwykłych dzieł architektury współczesnej oraz atrakcji turystycznej przyciągającej do Berlina miliony turystów. Film pokazuje, jak idee zaprezentowane na nowojorskiej wystawie w MoMa w 1988 roku, znalazły swoje odzwierciedlenie w zrealizowanym obiekcie.

22 grudnia, godz. 18.00– film „Budowanie ogórka”

Wszystkie projekcie i dyskusje: Stacja Muranów, ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej), 00-159 Warszawa

Klub i minikino Sztuka-Architektury są wspólnym projektem Stowarzyszenia „Stacja Muranów” oraz portalu Sztuka-Architektury.pl.

Zapraszamy na stronę festiwalu ArchFilmFest

Podepnij swój artykuł

tagi

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera