Najlepszy beton na świecie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepszy beton na świecie

 

Czas czytania: ~2 min


1WGAwE5qqAImmUn2q7zsYJsbZr0UAsKBFHouxzTvHLSbiUfEIIRCNyc2FokQ_mlp-cemex.jpg

Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie został uznany za jeden z najlepszych betonowych budynków na świecie wzniesionych w 2010 roku. To prestiżowe wyróżnienie przyznało mu jury dwudziestej edycji międzynarodowego konkursu CEMEX Building Award, którego wyniki ostały ogłoszone w Monterrey w Meksyku pod koniec października.

PCaAB2F8axQYZKkem4tvYuR3hcLbou8EFnBtWiaBmZS0hLLbxm1H7gcE0oh6_mlp-cemex-2.jpg

Nagroda CEMEX Building Award przyznawana jest za najlepsze obiekty zbudowane przy użyciu technologii betonowej w trzech kategoriach: budynków publicznych i przemysłowych, budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastrukturalnych i urbanistycznych. Do tegorocznej edycji zgłoszono 634 realizacje. Gmach MLP zwyciężył w pierwszej grupie obiektów.

Zaprojektowany przez pracownię Pysall. Ruge Architekten i Bartłomieja Kisielewskiego budynek jest częścią lotniczego Parku Kulturowego w krakowskich Czyżynach. Oddany do użytku we wrześniu 2010 r. budynek składa się z trzech skrzydeł wychodzących ze wspólnego rdzenia i układających w kształt wielkiego śmigła. Całość posadowiona jest na betonowej platformie o wymiarach 65x65 metrów.

Skorupa budynku wykonana została z betonu. Także do jej wykończenia użyty został beton architektoniczny w dwóch odcieniach szarości: jasnym i antracytowym. Według autorów projektu, monochromatyczne, wielkoformatowe powierzchnie betonowe stanowią idealne tło dla eksponowanych wewnątrz budynku obiektów oraz detali architektonicznych, a zarazem – dzięki swojej naturalności i surowości dobrze komponują się z otaczającą budynek zielenią i podkreślają nowoczesną, dynamiczną formę obiektu. Konstrukcja budynku powstała we współpracy z firmą Arup Polska.

Ic9goCBI8UbFJoO42ncegSDJ8lF7WadD7skG3ytvumOBPKytf6fUFL8ao1OY_mlp-cemex-3.jpg

Betonowej budowli lekkości dodają duże przeszklenia, otwierające ją ona na parkowe otoczenie i zacierające podział na wewnętrzną i zewnętrzną część ekspozycyjną. Także wewnętrzne podziały mają formę neutralnych, szklanych ścian, które w razie potrzeby, np. podczas projekcji filmowych, można zasłonić kotarami. Nowy gmach MLP mieści sale wystawowe, biura oraz część naukowo-konferencyjną.

Do realizacji budynku o powierzchni zabudowy 4,5 tysiąca metrów kwadratowych użyto ok. 4 tysięcy metrów sześciennych betonu, z czego prawie połowę stanowiły produkty specjalne firmy CEMEX (wykorzystanie produktów tej firmy jest warunkiem przystąpienia do konkursu CEMEX Building Award).

Ważnym aspektem projektu było oparcie funkcjonowania budynku na zasadach budownictwa zrównoważonego. W efekcie powstał obiekt energooszczędny, wykorzystujący lokalnie dostępne zasoby energetyczne i ekonomiczny w eksploatacji między innymi dzięki podziałowi wnętrza na dwie strefy termiczne w zależności od funkcji pomieszczeń. Wykorzystano system chłodzenia podłogowego w lecie oraz ogrzewanie w oparciu o pompy ciepła. Zapewniono także naturalną wentylację oraz w maksymalnym stopniu wykorzystano naturalne oświetlenie, by zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia sztucznego.

Drugim polskim kandydatem w finale konkursu CEMEX Building Award był wieżowiec Prosta Tower autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.

Fot: www.muzeumlotnictwa.pl

Podepnij swój artykuł

tagi

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach
Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu posadowiona niedawno nad brzegiem rzeki w chińskim mieście Tienc ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera